Makaleler

Sonbaharla gelen lezzet balkabağı

22.11.2017 16:04
| | |
3601

Geçenlerde şöyle haberleri gezerken bir vatandaşımızın Amerika’dan getirip bahçesine ektiği balkabağının 300-350 kilogramı bulduğunu, bahçesinden bir vinç ile kaldıracağını okudum. Sonra tabi ben tam da mevsimi olduğunu, faydalarını vs düşünürken bir de baktım ki bu satırları yazıyorum. Sonbahar şöyle yavaş yavaş geçip giderken, size tadı damağınızda kalan  güzel bir tat bıraksın istedim.  

Balkabağı lezzetli olduğu kadar faydaları ile de oldukça önemli bir besin kaynağıdır. İçeriğinde; nişasta, şeker, yağ, çinko, magnezyum, alfa ve beta karoten, B grubu vitaminleri ile C vitamini, aminoasitler ve alkoloidler bulunur. İçerdiği yüksek lif oranıyla hem bağırsak hareketliliğini sağlayarak kabızlığı önlemekte hem de kolesterol seviyesini düşürerek kalp sağlığını korumaktadır. Aynı zamanda yüksek oranda beta karotenoid içeriği ile de hiperlipidemi vakalarında kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. İçerdiği C vitamini ile beyaz kan hücrelerinin üretimini uyararak vücut savunma sistemine yardımcı olur. Potasyum bakımından da oldukça zengin olan balkabağı, kan basıncının düzenlenmesinde ve sıvı dengesinin regülasyonunda görev alır. İçeriğinde bulunan A vitamini sayesinde deri ve hücre yapısının yenilenmesinde etkili olurken çinko sayesinde de saçların güçlenmesini ve dökülmesini önler.

Birçok faydası olan balkabağı sağlıklı bir şekilde tüketime hazırlanmalıdır. Vitamin ve mineral değerlerini kaybetmemesi ve daha faydalı olabilmesi açısından kabuğunu, tüketeceğiniz zaman soyun ve doğrayın. Tüketime hazırlarken çok fazla ve uzun süreli ısıya maruz bırakmayın. Fırında veya buharda kısa sürelerde pişirin.

Balkabağından farklı, alternatif tarifler ile fayda sağlamak da mümkün. Çorba, hafif pişmiş meyve tatlısı veya pastalarda aroma verici olarak tüketilebilir. Tatlısını yaparken, sağlığa zararı kesin olarak kanıtlanmış “rafine şekerden” kaçınarak onun yerine pekmez ya da bal ile tatlandırılmalıdır. Pekmez ya da bal ısıl işleme maruz bırakılmadan, balkabağının  üzerine eklenerek tüketildiğinde daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Bunun dışında bebek beslenmesinde, lif içeriğini arttırmak, aroma katmak ve zengin vitamin-mineral içeriği sağlamak için bebeklerin sebze ve meyve pürelerine de eklenebilir.

Sağlık ve şifa olsun...

Anahtar Kelimeler: Ayşenur Çabuk, Balkabağı

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"