Makaleler

Son dönem 'sosyal medya' manipülasyonları

11.09.2017 16:09
| | |
4991

Her zaman söylene geldiği gibi sosyal medya mecraları her türlü manipülasyonlara açık bir mecradır.

Son zamanlarda ülkemizde ve dünya da yaşanan olaylar üzerinden sosyal medyada her türlü dejenere paylaşımlar yapılması buna örnektir.

Yeri geliyor bir vakıf veya bir STK haksız yere itham ediliyor, yeri geliyor siyasi bir olay dejenere ediliyor, yeri geliyor ülkemizde ki mülteciler üzerinden manipülasyon yapılıyor.

Bir STK düşünün ve çalışmalarıyla adını duyurmuş, milli ve manevi değerlere hizmette önde bayrak tutan oluşumlardan biri. Ama gel gör ki her görüş ve oluşuma herkes aynı gözle bakmıyor. Sırf karşıt görüş olmasından dolayı yalan ve iftiralarla dolu bir paylaşım yapılıyor ve kafası karışık halk kitleleri etkilenebiliyor.

Bir bakıyorsun bazıları ise ülkemizdeki mültecilere olan kinlerinden dolayı iftiralarla dolu paylaşımlar yapıyor ve zaten hassas karın noktası olan bu konuyu kaşıyarak siyasi mekanizmaya zarar vereceğini sanıyor.

Yıllar önce doğu bölgemizden birinde yaşanan sokak çatışması sosyal medyada “Suriyeliler askerimize saldırdı” denilerek yeniymiş gibi servis edilebiliyor.

Yetmiyor bu manipülasyonlarda kullanılan bilgi ve donelerin kaynağı sınırları dahi aşabiliyor. En son Rusya’da bir hastanede olan bir kavga Türkiye’de olmuş gibi gösterilmiş ve “Suriyeliler doktor dövdü” denilerek Türkiye’de ki mülteciler hedef gösterilmişti.

Hadi birileri bu olayları kaşıyor ama halkımız neden her habere atlıyor? Neden hiç araştırma yapmadan hemen her konuda ahkam kesiyoruz? Çok basit çünkü işimize öyle geliyor.

Çünkü biz şartlanmışız. Fanatikleşmişiz. Doğru tek olmasına rağmen doğruyu hep kendimize yontmuşuz.

Hep benim fikrim doğru, hep benim derneğim doğru, hep benim doğduğum yer doğru, hep benim tuttuğum takım doğru, hep benim okuduğum gazete doğru vs. vs.

Yani sonuç olarak araştırmadığımız gibi araştırsakta hakkaniyetli davranamıyoruz.

Mesela yukarıda örneğini verdiğim mülteci haberinin altındaki yorumlara bakıyorum. Devleti milleti aşağılayanımı ararsınız, Suriyeliler için yediği kaba pisleyen diyenlere mi, mültecilere beşikten mezara çeşit çeşit küfür edenlere mi? Her şey var yorumlarda. Ama kimse olay gerçek mi demiyor araştırmıyor. Sonradan gerçeğini öğrense de yine de küfretmeyi kendine bir şekilde hak görüyor.

İşin ilginç yanı ülkemizde bir kesim bir diğer kesimi koyunlukla yani cahillikle itham ediyor ama kendileri cahilliğin dibini sıyırıyor farkında değil.

Sevgili okurlar; bu manipüle haberleri doğrulamak için eskisi gibi cilt cilt ansiklopedileri araştırmaya gerek yok. GOOGLE denen arama ve araştırma motorunu sıkça kullanalım yeter.

Bir dahaki yazımızda görüşmek dileğiyle…

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"