Son 30 yılın en kuvvetli yağışı bekleniyor

  • 0
  • 7986

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre İstanbul’da hafta sonu şiddetli fırtına ve yağmur beklenirken Pazartesi günü son 30 yılın en şiddetli yağmuru bekleniyor.

Yakın geçmişte Beykoz’da yaşanan dere taşkınları ve sel felaketleri nedeniyle Beykoz Belediyesi’nin de alarm durumuna geçtiği belirtilirken, vatandaşların taşkınlara karşı dikkatli olması istendi.

Çok dikkatli olmalıyız

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek Dost Beykoz’a yaptığı açıklamada, “Belediyemize bağlı AKOM 24 saat aktif haldedir. Yaşanabilecek sıkıntılara anında müdahale ediyoruz. Fen İşleri, Park Bahçeler, İtfaiye ve diğer tüm birimlerimizle ve İBB ile her zaman koordinasyon halindeyiz. Zaten 2006’da yaşanan dere taşkınlarından sonra dere ıslahlarında çok önemli aşamalar kaydettik. Ancak sonuçta bu bir tabiat olayı ve çok dikkatli olmalıyız” şeklinde konuştu.

Marmara ve Ege Bölgesi'nde şiddetli yağış bekleniyor. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre Akşam saatleri itibariyle Marmara'nın güneyinde başlayacak olan yağışların, bu gece saatlerinde şiddetini artıracağı, yarın (Cumartesi) Trakya'da (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale ve Balıkesir'in kuzeyi) ŞİDDETLİ (76-100 mm), Marmara'nın güney ve doğusunda (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Balıkesir, Çanakkale ) yerel olarak kuvvetli olacağı bekleniyor.

Pazar günü bölge genelinde devam edecek olan yağışların İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Yalova, Bursa, Balıkesir ve Tekirdağ'ın doğusunda, Pazartesi günü ise İstanbul'un Anadolu Yakası, Balıkesir, Bursa, Yalova, Kocaeli ve Sakarya'da kuvvetli olması bekleniyor.

Ayrıca Meteoroloji'den yapılan uyarıda Pazartesi gece saatlerine kadar yerel olarak metrekareye (toplam olarak) 100-200 kg. civarında yağış düşmesi beklendiği bildirildi ve yaşanabilecek sel ve su baskınlarına karşı yurttaşların ve yetkililerin dikkatli olması istendi.

İBB ALARMA GEÇTİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi de İstanbul'un bu gece yarısı itibariyle şiddetli rüzgarların ve yağışın etkisi altına gireceğini açıkladı. İBB tüm birimlerini uyararak alarma geçti. Sağanak ve şiddetli yağışın yanı sıra kuvvetli rüzgârın hafta başına kadar aralıklarla fırtına seviyesinde saatte 30 ila 100 km hıza ulaşacağı tahmin ediliyor.

Haber Merkezi

Lojistik’ten denizciliğe yeni bir kaynak
Önceki Lojistik’ten denizciliğe yeni bir kaynak
CHP Genel Başkanı Özgür Özel Beykoz’a geliyor
Sonraki CHP Genel Başkanı Özgür Özel Beykoz’a geliyor
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz