Soma Acısı Gölge Düşürdü

  • 2014.09.04 00:00
  • Güncelleme: 25.02.2015 13:05
  • Okunma: 8374 kez
  • Yorum: 0
Bu yıl 5.’si düzenlenen ‘Sağlık Çalışanlarıyla İstişare Toplantısı’ Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan acıyla gölgelendi.
Soma Acısı Gölge Düşürdü

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek,Soma’da yaşanan faciaya sessiz kalmayarak,“Allah onlara rahmet etsin. Ailelerine sabır versin” dedi.

Beykoz Belediyesi tarafından İBB Sosyal Koru Tesisleri’nde her yıl düzenlenen ‘Sağlık Çalışanlarıyla İstişare Toplantısı’na Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in yanı sıra Yardımcıları Hanefi DilmaçSalim Öztürk ve Muharrem Kaşıtoğlu katıldı. Beykoz Belediye Meclis Üyeleri’nin AK Parti kanadının tamamı da toplantıda yer alırken, iki dönem Meclis Üyeliği yapmış olan Necati Ak da eczacı olarak bir konuşma yaptı. Meclis Üyesi Necati Ak, toplantıya katılım gösterenlere teşekkür ederken, Başkan Çelikbilek’e de katkılarından ötürü teşekkür etti. Toplantıya ayrıca İlçe Sağlık Müdiresi Hatice Kınık,Paşabahçe Devlet Hastanesi Yöneticisi Yaşar ÇelikBeykoz Belediyesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdiresi Güliz Domaç ve 100’e yakın eczacı, hemşire ve hekim katıldı. Gecenin sunuculuğunu ise Beykoz Belediyesi Özel Kalem Müdürü Mehmet Abaygerçekleştirdi.

Güliz Domaç: “Hayır duası çok önemli”

Kürsüye ilk olarak gelen Beykoz Belediyesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdiresi Güliz Domaç“Hepinizin haftasını kutluyorum. Bu hafta aslında hemşirelik haftası gibi geçse de Eczacılar Günü ve Ebeler Günü de bu ay içerisinde olduğu için toplu bir kutlama yapılıyor. Biz zaten hep birlikte omuz omuza mücadele ediyoruz sağlık camiası içinde ve bu nedenle bizim için aslında 365 gün bizim günümüz. Bizim için insanların bir tatlı sözü, bir hayır duası, bir güler yüzü gerçekten çok önemli. Yaptığımız işin maddi boyutu ölçülemez ya da bu işe paha biçilemez diye düşünüyorum” diye konuştu.

Dr. Hatice Kınık: “Fedakâr çalışıyoruz”

Güliz Domaç'ın ardından kısa bir konuşma yapan Paşabahçe Devlet Hastanesi Yöneticisi Yaşar Çelik ise Başkan Çelikbilek’in bu toplantıları gelenek haline getirdiğini ifade ederek, “Her yıl sağolsun bizi davet ediyor, ağırlıyorlar. Gününüzü kutluyor ve hepinize katılımınız için teşekkür ediyorum” dedi.

İlçe Sağlık Müdiresi Doktor Hatice Kınık da yaptığı konuşmada, sağlık çalışanlarına katılımları ve emekleri dolayısıyla teşekkür etti. Doktor Hatice Kınık“Çok zor bir mesleğimiz var, çok özverili bir mesleğimiz var. Çok fedakâr çalışıyoruz ama çok dua alıyoruz. Çok büyük hayır işliyoruz. Bizim için de hastalarımızın o güler yüzleriyle bize bakmaları bizim için yeterli. Biz biraz işin idare tarafındayız, hastalarla doğrudan muhatap değiliz; dolayısıyla sizler bu emeği taşıyorsunuz”şeklinde konuştu.

‘Çelikbilek’ten SOMA mesajı’

Geçtiğimiz 14 Mart Tıp Bayramı’na dair bir çalışma yapamamaktan yakınan Beykoz Belediye Başkanı Çelikbilek5 Mayıs Ebeler Günü ve 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası ila 14 Mayıs Eczacılar Günü’nü birlikte kutlamak istediklerini ifade etti. Manisa Soma’da meydana gelen iş kazası dolayısıyla ölenlere Allah’tan rahmet ve kalanlara başsağlığı dileyen Başkan Çelikbilek, konuyla ilgili olarak üzüntüsünü paylaştı.

Toplantıda, Beykoz Belediyesi’nin gerçekleştirdiği çalışmalar konusunda da topluluğu bilgilendiren Başkan Çelikbilek, şunları kaydetti:

Çelikbilek: “Belediye Başkanlığı hamallıktır”

“Biz Beykoz'da hizmet yapan siz kardeşlerimizi ağırlamaktan onur duyuyoruz. Çünkü bu bölgenin sağlığıyla doğrudan ilgilenen sizlersiniz. Çok az meslek vardır ki, insanların duasını alabildiğiniz. Size yürekten muhabbet duydukları, aklından çıkarmadıkları çok az meslek vardır. Bir tanesi belediye başkanlarıdır, onu söyleyeyim size. Kendime pay çıkartayım. Belediye başkanlığı çok özel bir meslektir. Meslek değildir de hamallıktır aslında ama insanların gönlünü kazanırsınız. Güzel işler yaparsınız. Hem maddi olarak araziyi ihya edersiniz, hem insanlar için çalışırsınız. Bizim çalışanlarımız, kapısının önünü süpürür, bize dua ederler. Çöpünü alırız, dua ederler. Hem para kazanırız hem de dua alırız. Bir ikinci meslek de sizin mesleğinizdir. Hem para kazanırsınız, hem dua alırsınız. Çok dua alırsınız hem de...

Enteresan bir şey: Size hem vatandaş parasını verir hem de arkasından 'Allah razı olsun' der, dua eder. Bu kadar güzel meslek öyle kolayca ele geçmez. Bunun kıymetini bilmek lazım. Gerçekten çok onurlu bir meslek... O nedenle ben bölgemdeki 250 bin Beykozluya hizmet eden siz kardeşlerime teşekkür ediyorum. Allah, bütün güzellikleri sizlere nasip etsin. Ömrünüze bereket versin. Allah sizlere sağlık versin diye de dua ediyorum çünkü siz sağlıklı olun ki, hasta olanlara yardım edebilin.

Çelikbilek: “Dünyada örneği yok!”

Biz burada hepimiz bir aileyiz. Biz Beykoz'da her meslek grubundan kişiyi ailenin bir üyesi olarak görüyoruz. Onun için sadece sizinle ilgili bugün burada çalışma yapmıyoruz. Sizden sonra avukatlarla ilgili gündemim var. Mali müşavirlerle ilgili gündemimiz var. Pazarcı esnafımızı bir araya getiriyoruz. İşçilerimizi bir araya getiriyoruz. Mesela, Beykoz Belediyesi'nin bir başka özelliği daha var; Beykoz Belediyesi'nde 1984 yılında bu yana çalışan ve emekli olan bütün işçi ve memurlarımızı senede 1 gün 8 Mayıs'ta bir araya getiriyoruz. Onları ta uzaklardan getirip, o günü de İşçi Bayramı ilan edip, onlara Vefa Yemeği ikram ediyoruz. Biz bunu yapan Türkiye'de ve Dünya'da tek belediyeyiz.

Birlikteliklerimizi konuşursak, okul aile birliklerimizi senede iki defa bir araya getiriyoruz. Öğretmenlerimizin tamamını mutlaka ağırlıyoruz. Din görevlilerini ağırlıyoruz. Yani aklınızda hangi meslek grubu varsa, kim varsa toplumda, şu salondan hepsi geçiyor. Niçin yapıyoruz bunu? Ortak bir akıl ortaya koyabilelim ve Beykoz'u ortak bir akılla yönetebilelim. Sadece siyasete girenlerin akılları değil. Bu Beykoz'da çok farklı düşünebilen, yetenek sahibi, gerçekten Beykoz'un güzelliklerini özümsemiş arkadaşlarımız var; onlar bu noktada bize ön açsınlar diye bu çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Bunun faydasını da görüyoruz. Bu dönem bize çok güzel geri dönüşler oldu. Akıl verenler oldu. Bu alanda ben onlara teşekkür ediyorum. Beykoz ortak akılla yönetilirse, ortak akılla hizmet kapıları aralanırsa, eminim ki çok güzel şeyler çıkacak inşallah.”

‘Doktorlardan Çelikbilek’e ‘nöbet’ sitemi’

Yemeğin ve konuşmaların ardından soru-cevap bölümüne geçildi. Bu sırada söz isteyen Emine Demir adlı bir Doktor, Aile hekimliği konusunda Beykoz Belediyesi’nden yardım talep ederek şunları ifade etti:

“Ben İstanbul Aile Hekimleri Derneği adına Doktor Emine Demir olarak sizden bir ricamız olacak. Biliyorsunuz aile hekimleri olarak defin nöbetleri ve adli nöbetlere gitmek zorundayız. Bu konuda Hıfzıssıhha Kanunları ve Büyükşehir Belediyesi Kanunlarına göre bu görev aslında Belediyelerin görevi. Biz biraz bu konuda epey zorluk yaşıyoruz. Bir kaç ilçede bu durum ekstra yöntemlerle halledildi. Belediye Hekimi olan yerlerde ya da tek hekim çalıştıran yerlerde, özel yerlerle çok cüzi miktarlarla anlaşılarak bu nöbetler tutuluyor. Pendik ve Maltepe Belediyeleri buna örnektir. Sizlerin bizim görüşlerimize önem verdiğinizi ve sorunlarımıza çözüm aradığınızı çok iyi biliyorum. Benim sizden ricam, bu konuda bize yardımcı olmanızdır.”

Sağlıkçılar toplantı salonundan ayrılırken, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, kendilerine saksıda çiçek hediye etti.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz