Güncel

Sokak hayvanları sorunu çözülecek mi?

Sokak hayvanları sorunu çözülecek mi?
2014.09.13 00:00
| | |
5252

Dost Beykoz'un Özel Haber olarak duyurduğu Ali Bahadır Köyü'ndeki sokak köpeği vahşeti, yetkilileri harekete geçirdi.

Beykoz Ali Bahadır Köyü'nde tavuklardan sonra kuzuların da sokak köpekleri tarafından boğazlanması, Beykoz Belediyesi'ni harekete geçirdi. Dost Beykoz'un özel haberini okuyan Beykoz Belediyesi Veteriner İşleri Birim Sorumlusu Turgut Özdemir, kısa zaman içinde Beykoz ve çevre ilçelerdeki hayvansever dernekleriyle bu konudaki girişimcileri bir araya getireceklerini söyledi. Yüzölçümü bakımından İstanbul'un en büyük ilçelerinden birisi olmanın sıkıntısını yaşadıklarını da dile getiren  Soner Keş"Ne yazık ki İstanbul'da hayvan terketmek için ilk akla gelen yer Beykoz oluyor. Bu işi hayvan sahibi olan kişiler, özel araçlarıyla yaptıkları gibi çevre ilçeden Belediyeler de kimi zaman bu yolu kullanabiliyor. Başıboş bir köpeğin kulağında küpe gördüğümde ilk önce şaşırmıştım. Boğaz'ın diğer yakasındaki bir belediyeye ait olduğunu tespit ettiğimiz bu köpek eğer yüzerek Marmara'yı geçmediyse, oradaki belediyeye ait bir araçla getirilip Beykoz'a bırakılmıştır" diye konuştu.

İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi mezunu Turgut ÖzdemirDost Beykoz'un özel haberini değerlendirdi. Ali Bahadır Köyü'nün hayvan barınağına yakın bir yerde olmasından dolayı, bu tür sıkıntıları yaşadığını anlatan Beykoz Belediyesi Veteriner İşleri Birim Sorumlusu Turgut Özdemir, barınak yakınlarına terkedilen köpeklerin de sorunu büyüttüğünü dile getirdi. Özel araçlarla getirilip, barınak yakınlarına terkedilen köpeklerin, zamanla yakın köylerde yiyecek aramaya başladığına dikkat çeken Soner Keş, bu hayvanların hepsinin yakalanmasının olanaksız olacağını kaydetti. Yakın zamanda Beykoz ve çevre ilçelerinde bulunan hayvanseverler ve dernekleriyle Beykoz Belediyesi olarak bir araya geleceklerinin altını çizen Özdemir, bu toplantıda konuyu masaya yatıracaklarını ve soruna çözüm arayacaklarını kaydetti.

Beykoz Belediyesi olarak alacakları önlemleri de dile getiren Veteriner İşleri Birim Sorumlusu Turgut Özdemir, özellikle hayvanseverler tarafından gerçekleştirilen köpek besleme işlerini, köye merkezlerinden en az 5 kilometre dışarıya alacaklarını, köpek terkedilmesi konusu için de önlemler geliştireceklerini söyledi. 5199 sayılı Hayvan Hakları Koruma Kanunu'nda mevcut barınakların aslında yer almadığını anlatan Turgut Özdemir, yasalarda bu konuda gerekli düzenlemeye de gidilmesi gerektiğinin altını çizdi. Aynı kanuna göre evcil hayvanları doğaya terketmenin suç olduğunu ifade eden Turgut Özdemir, yakalanmaları durumunda gerekli cezayı alabileceklerini belirtti.
 
Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Soner Keş, Veteriner, Beykoz Belediyesi, Turgut Özdemir, Sokak, Köpek

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"