Salih ŞİŞMAN
  • 16/04/2019 Son günceleme: 16/04/2019 09:14
  • 16.601

Bu ay ki köşemizi sizden gelen sorulara ayırdım. Faydalı olabilmek umuduyla…

S: Sosyal medyadaki algı operasyonlarına karşı neler yapabiliriz?

C: Sosyal medya karmaşık yapısı ve devasa boyutu nedeniyle kolay kontrol edilebilen bir alan değildir. Resmi ya da güvenilir kaynaklar harici, diğer kaynaklardan gelen ve önemli görülen haber ve paylaşımlara itibar etmeden önce bir teyit ve kontrol aşamasına tabi tutmak gerekmektedir. Bu aşamada aslında her kullanıcının kolaylıkla yapabileceği bir şeydir. Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz ‘Medya Okuryazarlığı’ndan kastımız da budur.

S: Tanınmış Çinli firmaların ürettiği telefonların SAR değerlerinin yüksek olduğu ve sağlığa zararlı olduğu söyleniyor doğru mu?

C: SAR, akıllı telefonların vücuda yaydığı radyasyon oranını ifade eder. Fazla olması insan sağlığına etki etmektedir. Fakat üreticiler, satışa sundukları telefonları kanuni olarak izin verilen oranı aşmayacak şekilde üretmektedirler. Mesela ABD’de bu oran 1 gramlık doku başına 1.6 WKg iken, Avrupa’da 10 gram doku üzerinden 2 WKg seviyesinde hesaplanmaktadır. Sonuç olarak bahse konu belirttiğiniz markalı telefonlar bu kanuni şartlara uymaktadır. Bugün fiyat olarak en yüksek çıtada satılan İphone telefonların da SAR değerleri diğerlerine göre yüksektir. Ama bu, İphone telefonların bu sınırları aştığı anlamına gelmez. Bahsettiğiniz telefonlarda böyledir.

S: Oyunu tek tük oynarım, oynasam da yüksek grafikli oyunlar oynamam. Sosyal medya takibi, video izleme gibi rutin işlemlerle birlikte ufak tefek ofis işlemleri ile çocukların oynayabileceği küçük oyunları kaldırabilecek, hızlı, uzun süre donanım sıkıntısı yaşamayacağım PC önerir misiniz?

C: Fazla detaya girmeden internet siteleri satışlarını baz alarak 2500 ila 3000 TL. bandında İ5 işlemcili, 8GB RAM’li, düşük kapasiteli de olsa SSD diskli bir bilgisayar işinizi fazlasıyla görecektir ve uzun yıllar kullanabilirsiniz. HD veya Full HD ekran, markaların kasa kalitesi ve dizaynı, almak istediğiniz bilgisayardaki ek özelliklerin yukarıda verdiğim fiyat bandını etkileyebileceği unutulmamalıdır.

S: Günümüzde bir akıllı telefonun donanımının yeterli olduğu neye göre belirlenir?

C: Bu kıstas telefonu kullanan kişinin isteklerine göre değişmektedir. Normali de budur. Fakat maalesef günümüzde piyasa, telefonların kalitesini PUBG oyununu kaldırıp kaldıramadığı, bu oyunun hangi modda oynanabildiği, stabil çalışıp çalışamadığı gibi absürt bir kıstasla değerlendirmektedir.

S: İnternette araştırdım ama tam cevap bulamadım. Benzinli motora dizel yakıt konması mı, yoksa dizel motora benzin konması araca daha fazla zarar verir?

C: Konu bilişim alanı dışında olsa da buna verebileceğimiz cevap dizel motora benzin konması araca daha fazla zarar verecektir. Benzin ince ve uçucu, dizel yakıt ise kalın bir yakıt cinsidir. Haliyle araçların motor ekosistemleri de buna göre dizayn edilmiştir. Dizel motora benzin konulduğunda kalın bir yakıta göre üretilmiş dizel motoru içinde benzin daha fazla yanma ve patlama yapacak, bunun sonucunda araca daha fazla zarar verecektir.

S: Telefon alacağım ve bir marka belirledim. Fakat bu modelin işlemcisinden tasarımına kadar her şeyi aynıyken 4 GB ve 6 GB RAM seçenekleri var. Kafam karıştı hangisini almalıyım?

C: Android ekosisteminin uygulamaları ve yazılımları ile birlikte uzun bir süre 4 GB Ram bandını aşmayacağı düşünülmekte. Yani 4 GB Ramli bir telefon işlemcisi ve diğer donanımları iyiyse uzun yıllar kullanılabilir. Kağıt üzerinde de olsa bir tık önde olayım, bir kaç sene sonra telefon modasından uzak kalmayayım, sabah akşam oyun oynuyorum en iyisi olsun demiyorsanız 4 GB ramli bir telefon işinizi fazlasıyla görecektir. Bu cevabı almak istediğiniz telefonun diğer donanımları aynı olduğu için verdim. Donanım farklılığı varsa bu durum en azından kağıt üzerinde değişiklik gösterebilir.

Bir sonraki yazımızda sizden gelen sorulara cevap vermeye devam etmeye çalışacağım. Her türlü soru ve öneriniz için [email protected] adresime yazabilirsiniz…

Yazarın Yazıları
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz