Kültür

Sivaslılar mazlumların yanında yer aldı

Sivaslılar mazlumların yanında yer aldı
2014.08.04 00:00
| | |
4598

Beykozlu Sivaslılar Derneği, Beykoz Çayırı'nda düzenlediği gecede Mısır, Suriye ve Filistin halklarına destek çağrısı yaptı

Sunuculuğunu Topal Osman Filmi'nin Rauf Orbay'ı Erdal Dalcı'nın gerçekleştirdiği Sivaslılar Gecesi, Paşabahçe Cami İmamı Mustafa Çatal ve Eminönü Cami İmamı Hacı Aracı'nın dua ve konuşmalarıyla başladı. Ardından protokol konuşmalarına geçildi. İlk olarak söz alan Beykozlu Sivaslılar Derneği BaşkanıMustafa Demir, sağ eliyle 'Rabia' işareti yaparak, ertelenen Festivali savundu.

Mustafa Demir"Belki şu anda, şu meydanda, saz çalıyor oynuyor olacaktık. Siyonist zihniyet, bunu bize müsaade etmedi. Çok kıymetli Belediye Başkanımız, bunun bu şekilde olmasını istedi. Biz de can-ı gönülden kendilerini destekledik ve öyle de olması gerekiyordu. Mısır'da Suriye'de Filistin'de Ortadoğu'da kan akarken, bizim burada saz çalıp oynamamız zaten mümkün değildi" dedi. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise inançlıların olduğu kadar inanmayan vatandaşları da kucaklayarak,"Bizim yüreklerimiz acılı; aklımız karışık, beynimiz rahatsız. Allah'tan dileğimiz, dünyadaki sıkıntının gitmesidir. Zulüm kime yapılırsa yapılsın, bize yakışan, Müslüman’a yakışan onun karşısında olmaktır. Zulüm bize de yapılsa insan olarak onun karşısında olmamız gerekir, hiç inanmayan birisine de yapılsa bizim yine onun karşısında olmamız gerekir" diye konuştu.

Festival 2 hafta daha sürecek

Beykozlu Sivaslılar Derneği tarafından düzenlenen "Mısır/Suriye/Filistin Halkına Destek" Gecesi'nde AK Parti Sivas Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ali Turan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İstanbul eski Milletvekilleri'nden Mukadder Başeğmez, Paşabahçe Cami İmamı Mustafa Çatal, Eminönü Cami İmamı Hacı Aracı, BBP MKYK Üyesi Muhittin Açıcı ve BBP'liler ile Beykozlu Sivaslılar katıldı. Gecede bir konuşma yapan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, festivalin 2 hafta daha devam edeceğini belirterek, gelecek yıllar için planladıkları değişimi anlattı. Gelecek yıllarda, eğlenceyle sınırlı kalmayacak ve kültürel etkinliklerle de zenginleştirilecek bir festival yapmayı düşündüklerini kaydeden Yücel Çelikbilek, şunları söyledi:

"İleriki yıllarda hep beraber bu formatı farklılaştırmayı düşünüyoruz. Sadece eğlence anlayışının yanına bir de kültürel etkinliği getirmemiz gerekiyor. Çok değerli sanatçılarımız vardı. Epey yüklü bir programımız vardı. Ancak ister istemez, çok vahim olaylar yaşanınca ertelemek durumunda kaldık. Daha doğrusu o şekilde yapamayacağımız için, programın bu şekilde devam edip, diğer şeklini de sonlandırmış olduk. Öyle olması gerekiyordu. Yüreklerimiz bizim acılı. Aklımız karışık, beynimiz rahatsız. Allah'tan dileğimiz, dünyadaki sıkıntının gitmesidir. Zulüm kime yapılırsa yapılsın, bize yakışan, Müslüman’a yakışan onun karşısında olmaktır. Zulüm bize de yapılsa insan olarak onun karşısında olmamız gerekir, hiç inanmayan birisine de yapılsa bizim yine onun karşısında olmamız gerekir.

Bugün hamdolsun, siyaset yapmak için söylemiyorum, Devletimizin 'Bütün dünya bir tarafa ama biz tek kalsak da yeryüzünde zulüm yapılan, haklarına zulmedilen, hakları elinden alınmak isteyen insanlara karşı yapılanları biz hoş göremeyiz' anlayışı, bize yakışan bir tavırdır. Dünya söylemese de Suriye'de yapılan bir zulüm varsa, bizim arkasında durmamız gerekir. Sizler, yakın zamanda Suriyeli kardeşleriniz için yardım konvoyları düzenlediniz. Bu sizin hassasiyetiniz ve kardeşliğinizin gereği olan çalışmalardı"

Açıcı, Yazıcıoğlu’nu andı ve dua etti

BBP MKYK Üyesi Muhittin Açıcı da "Allah yâr ve yardımcınız olsun" diyerek sözlerine başladı. Muhittin AçıcıDoğu Türkistan'da Azerbaycan'da Çeçenistan'da Afganistan'da Irak'ta Mısır'daSuriye'de insanların acı ve ıstırap içerisinde inlediklerini söyledi. Son Halife Hz. Ali'nin "İnsanlar ya dünyada kardeştir ya da hilkatte eştir" sözünü dile getiren Açıcı, şunları kaydetti:

"Bizim inancımıza göre böyledir. Ölenlerin sadece Müslüman olması da gerekmiyor. Yeryüzünün neresinde bir dram var, o dram karşısında titremeyen yürek, insani bir yürek değildir. İslami bir yürek değildir. Bizler, 28 Şubat sonrası 'Türkiye, Cezayir olmayacak ama Suriye de olmayacak!' diyen Muhsin Yazıcıoğlu gibi bir liderin partisinin mensupları olarak Aziz Allah'a şöyle dua ediyoruz: Cephelerde, Müslüman kardeşlerimizi, mağdur kardeşlerimizi, mazlum kardeşlerimizi muzaffer ve galip eyle. Irak'ta Afganistan'da Filistin'de zalimleri kahru perişan eyle. Çeçenistan'da Rusya'yı kahru perişan eyle. Doğu Türkistan'da Çin'i kahru perişan eyle. Bosna'da Sırp'ı kahru perişan eyle. Filistin'de İsrail'i kahru perişan eyle. Mezhepçi ve ırkçı zihniyeti de bertaraf eyle Allah'ım. Müslümanları aziz eyle. Birliğimizi beraberliğimizi daim eyle..."

Başeğmez, sunucunun hatasını düzeltti

Kapatılan Refah Partisi İstanbul Milletvekili olan ve HAS Parti Kurucusu'yken Numan Kurtulmuş ile birlikte AK Parti'ye katılan Mukadder Başeğmez ise kürsüye 'Sivas' milletvekili olarak davet edilmesini düzelterek, "Millitvekili sıfatımın eskisi doğru da Sivas'ı yanlış. Sivaslıyım ancak İstanbul Milletvekiliydim" dedi. Konuşmasını oldukça kısa tutan Başeğmez şunları söyledi:

"Beni Sivaslılar Sivas Milletvekili, İstanbullular da İstanbul Milletvekili olarak bildi. Bu da bize iftihar vesilesi oldu. Hepinize teşekkür ediyorum. Bu kadarıyla artık sizi yoruyorum. Biraz müzik falan dinleyin. Allah dualarınızı kabul etsin diyeyim. Hayırlı akşamlar diliyorum"

Ali Turan: “Müslüman ya da gayrimüslim fark etmez!”

AK Parti Sivas Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ali Turan da organizasyonda emeği geçenlere ve Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'e teşekkür ederek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sizlere Sivas'tan selam getirdim. İnşallah sizin selamınızı da Sivas'taki hemşerilerinize götüreceğim. Burada hocalarımız çok güzel konuştular. Belediye Başkanımız da çok güzel konuştular. Bunun üzerine Sayın Mukadder Bey'in dediği gibi bu saatten sonra çok fazla uzun konuşmaya gerek yoktur. Siz zaten, buradaki insanlar, neyin ne olduğunu gayet iyi biliyorsunuz. Oradaki kardeşlerimiz zulüm altında inlerken, biz burada eğlenecek olaylar düzenleyemezdik. Kutluyorum sizi. Bizim inancımızda, bir insanın ölümü, bir insanlığın ölümü gibidir. Bu Müslüman olur, gayrimüslim olur, fark etmez. Orada insanlar ölüyorsa, orada insanlar zulüm altındaysa, bizim de burada eğlence yapmamız mümkün değildi"

Konuşmaların ardından sahne alan Grup Genç ise okudukları ilahilerle Müslüman ülkelerde yaşayan insanların acılarını paylaştı.

Beykozlu Sivaslılar Derneği’nin gecesinde katılımcılara gözleme ikram edildi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Erdal Dalcı, Mukadder Başeğmez, Mustafa Demir, Sivaslılar Derneği, Yücel Çelikbilek, Beykoz

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"