Yaşam

Şişecam Paşabahçe’deki arazisini satıyor

Şişecam Paşabahçe’deki arazisini satıyor
2014.07.27 00:00
| | |
10591

Paşabahçe Cam Sanayi, bulunduğu semtin adını uluslararası bir marka haline getiren Paşabahçe'deki 11 parselden oluşan 117 dönüm arsasını satışa çıkardı.

İstanbul Boğazı'nın en değerli arazilerinden biri el değiştirecek. Şişecam'a bağlı Paşabahçe Cam Sanayi, bulunduğu semtin adını uluslararası bir marka haline getiren Paşabahçe'deki 11 parselden oluşan 117 dönüm arsasını satışa çıkardı. Satışa aracılık edecek olan İş Yatırım 14 Şubat 2008'de İMKB'ye, satışın ihale yoluyla gerçekleştirileceğini duyurmuştu. Satış ilanlarında ise muhammen bedel bilgisi yer almadı.

Arazinin üzerindeki fabrika, 2002 yılında zarar ettiği gerekçesiyle kapatılmıştı. Boğaz'a kıyısı olan gayrimenkulün turizm imarı bulunuyor. Arsa İstanbul'da Karayolları ile İETT arazilerinden sonra en değerli yerlerden biri ama fiyatını, imar durumu belirleyecek. Çünkü gayrimenkul, Boğaziçi İmar Yönetmeliği'ne tabi. Özel bir çalışma yapılmamışsa Boğaziçi ön görünüm bölgesindeki arsalara 4 kattan fazla yapılaşma izni verilmiyor. Tek bir yatırımcıya Blok halinde satılması planlanan arsanın kısıtlı imar izninin bulunması fiyatı etkileyebilir.

Libadiye 6 bin dolardı

Beykoz sahilinde sıfır öngörünüm bölgesinde bulunan "konut imarlı" arsaların metrekare fiyatı 1000 dolardan başlıyor. Emlakçılar, turizm imarlı olması nedeniyle, Paşabahçe'de metrekare fiyatının 2 ile 6 bin dolar arasında oluşabileceğini öngörüyor. En son Toprak grubu, Libadiye'de otel, alışveriş merkezi gibi her türlü yapılaşmaya müsait 73 dönümlük arsasını metrekare fiyatı yaklaşık 6 bin dolara Emaar Türkiye'ye satmıştı.

Paşabahçe sahilinde Tekel'in de turizm ve ticaret merkezine dönüştürmeye müsait arsası bulunuyor. Özelleştirme İdaresi söz konusu arsanın satışıyla ilgili hazırlıklarını bu yıla yetiştirmeye çalışıyor. Ancak şirketin Beykoz'un içinde kalan ve 382 metrekare taban oturumlu eski satış deposu satışa çıkarıldı. İlgilenenler 20 bin dolar geçici teminatı yatırarak Özelleştirme İdaresi'ne 16 Mayıs'a kadar teklif verebilecekler.

Anahtar Kelimeler: Paşabahçe Cam Sanayii, Paşabahçe, Şişecam

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"