Talip ERCAN
  • 15/12/2023 Son günceleme: 15/12/2023 20:38
  • 3.482

Türkiye’de futbol toplumun geniş kesimlerince kabul görülüp sevilse de zaman, zaman istenmedik olaylar da bu sektörü üzmüyor değil.

Hiç araştırmadım, hatta Google’a bile yazmadım Türkiye’de faal kaç spor kulübü var, bunların içinde futbol branşı olanların sayısı ne? Hakem sayısı ne? Hakemlerin kendi meslekleri ne?

Evet kaç gündür kamuoyunda konuşulan bir konu var Süper Lig maçı sonrası hakeme saldırı… Bu görüntüleri kim görmek istemez, hangi anne baba hakem oğlunun, hangi hanım eşinin, hangi çocuk babasının bu halini görmek ister?

Bu yazı, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından cezalar verilmeden kaleme alındı… Ben işim gereği futbol maçlarına giden, haberleştiren biriyim, dolayısı ile tüm katmanları ile bu futbol denen olguyu yakından bilmekteyim… Ancak ortalık bunca toza dumana katılmışken medyadaki ajitasyon haberlerini, hiç kullanmak istemediğim bir cümle olsa da Hıristiyanlık inancını içeren bir cümle olsa da günah çıkarma babında yapılan haberler inanın midemde ağrılara neden olmakta.

Sanırsınız ki medya da herkes sütten çıkmış ak kaşık misali yazdıkça yazmakta, çizdikçe çizmekte görüntü verdikçe vermekte. Oysa her hafta maçlar sonrası hakemleri yerden yere vuranlar, birkaç saniyelik pozisyonları saatlerce konuşan işin tuhafı bunda da ortak bir fikirde, yorumda buluşamayanların hakem sevgileri depreşti? Kimseyi aptal yerine koymayın ey televizyon yorumcuları ve televizyonlar.

Aynı günlerde gencecik bir Teğmen Şehit olmuş ona ayrılan haber ile Hakeme yapılan saldırı sonrası yapılan haberleri mukayese ettiğimde sinir sistemim bozuluyor. Her akşam haberlerde trafikte bir birine yumrukla, levye ile saldıranlar acaba aynı şekilde ceza alıyor mu? İçeri tıkılıyor mu? Kadına el kaldıran evire çevire dövenler bu kadar haber oluyor mu?

Kendi hatalarınızı unutturamazsınız beyler? Yorumcular? Ha bu yazım kardeşimize yapılan saldırıyı görmezden geldiğim anlamına da gelmesin, Allah bir daha yaşatmasın.

Sosyal Medya platformlarında hakemleri hedefe koyan, tribünlerin önüne atan kulüp yöneticileri bir biri ardına üzüntülerini içeren mesajlar paylaştılar… Şehitlerimiz için acaba aynı duyarlılığı yansıtıyorlar mı? Hakem kardeşimiz hastaneden çıkıp İzmir’deki evine dönmüş evinini kapısından içeri girinceye değin canlı yayın devam etmekte. Siz hiçbir şehit cenazesi sonrasında şehidin yakınlarının evlerine dönüşlerini bırakın canlı yayında haberde gördünüz mü?

Tekrar ediyorum ben hakem kardeşimize ‘geçmiş olsun’ dileklerimi iletiyorum, saldırı yapanları şiddetle kınıyorum o ayrı konu. Belki de hayatım boyunca paha biçilmez rakamlar versinler hakemlik de yapmam, yapamam. Çünkü her hafta sonu maçlarda tribünlerden gelen küfürleri, ağır hakaretleri duyuyorum. Hele ki artık kadın hakemler bile bundan fazlası ile nasibini almakta, eskiden kadın olduğu için ince serzenişler vardı.

Ha yukarıdaki Süper Ligde yüksek rakamlar ile maçlara çıkan hakemlere yapılanları görüp alt liglerde olanları görmezden gelmekte işin garip bir çelişkisi olsa gerek. Üç kuruşa amatör maçlarda hakemlik yapanların ücretlerini bir düzeltin derim. Adam akıllı rakamlar verin onlara, her türlü hakareti küfrün muhatabı olup üç kuruş ek gelir etme düşüncesindekileri bir koruyun kollayın hele.

Yazarın Yazıları