Siyaset

Sinekten yağ çıkarma politikası

Sinekten yağ çıkarma politikası
2014.09.02 00:00
| | |
8026

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in, geçtiğimiz yaz mevsiminde katıldığı piknik programlarında kucağına oturtulan Giresun'a özgü yöresel kıyafetli çocukla çektirmiş olduğu fotoğrafı pankartlarda kullanması Türkiye gündemine oturdu...

Önce Aydınlık, sonra Sözcü....

Konuyu, İşçi Partisi'ne ve Ergenekon Davasıkapsamında müebbet hapis cezasına çarptırılan Doğu Perinçek'e yakınlığı ile bilinen Aydınlıkgazetesi gündeme taşırken, yöresel kıyafetli bir bebeğin özellikle türban giydirelerek reklam için fotoğraf çektirildiğini işaret etmesi hükümet karşıtlarının öfke ve nefretini bir kez daha ortaya koydu.

Hemen ardından Sözcü devreye girdi...

Onun ertesi gününde ise Aydınlık gazetesi ile aynı kulvarda yarışan ve 28 Şubat Post Modern Darbe Sürecinde aktif rol oynayarak, senaryonun basın ayağını hayata geçirenEmin Çölaşan ve Uğur Dündar'ın köşe yazıları yazdığı Sözcü gazetesi ise daha radikal bir başlık atayım derken küstahca bir yaklaşımın içine düştü.

9 Haziran 2013 Günü Beykoz Çavuşbaşı Müzellef Mahallesinde düzenlenen Giresun İli Doğankent İlçesi Doymuş Köyü Derneği'nin pikniğinde yöresel kıyafet giydirilen bebeği türban takılmış gibi gösteren Sözcü, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek üzerinden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ve AK Parti'ye saldırdı.

Belli ki bebekleri bile kapatacaklar...

Haberde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dindar neslin yanında kindar bir nesil istediğini de yazan Sözcü, "Dindar nesil isteyen Tayyib'in Belediye Başkanı kundaklık bebeğe türban taktı... Üstelik bunu da seçim malzemesi yaptı" ifadelerine yer verdi.

Türbanı Çelikbilek'mi taktı?

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, "fotoğraf özellikle çekilmiş bir fotoğraf değildir... Piknik alanında sevdiğimiz, hediye verdiğimiz yüzlerce çocuğumuzdan bir tanesidir... Dolayısıyla bu tarz haberleri yapanların amaçları bellidir... Yöresel kıyafet giydirilmiş bir çocuğumuz, bizim çocuğumuz, Anadolu'nun çocuğu, bundan doğal ne olabilir.." dedi.

Dost Beykoz aileye ulaştı...

Dost Beykoz konuyla ilgili detayları öğrenmek amacıyla aileye ulaştı... Aslen Giresunlu olupAdapazarı'nda ikamet eden ve o gün Doymuş Köyü Derneği'nin pikniğine katılmak üzereBeykoz'a gelen aileye ulaşarak görüşlerini aldık.

Adının açıklanmasını istemeyen aile, o gün havanın çok güneşli olduğunu ve çocuklarını güneşten korumak için başını örttüklerini söyledi... Üstelik muhafazakar bir aile olduklarını da dile getiren aile yaşanları hadsizlik olarak nitelendirdi.

Bundan nasıl böyle bir anlam çıkardılar 

9 Haziran'daki piknik programının ev sahibi olan Doymuş Köyü Dernek Başkanı Tahsin Kabadayı da; Dost Beykoz'a  yapmış olduğu açıklama da; "o gün Sayın Başkanımız bizleri kırmayarak Derneğimizin düzenlediği pikniğe katıldı. Dernek Yönetimi'ndeki arkadaşlarımızla sayın başkanı ağırlarken vatandaşlarımızın da yoğun ilgisi oldu ve Başkan Çelikbilek'le fotoğraf çektirmek istediler. Sağolsun Başkan vatandaşlarımızı kırmayarak epey fotoğraf çekildi. Bu fotoğraf ta onlardan biridir." ifadelerine yer verdi. 

Vatandaş bebeğine istediği kıyafeti giydirir

Bu fotoğraftan nasıl böyle bir anlam çıkarıldığını anlamakta zorlandığını ifade eden Dernek Başkanı Kabadayı,  "Sonuçta vatandaş bebeğine istediği kıyafeti giydirir. Belki bebeğini güneşten korumak istemiştir. Bundan türban anlamını çıkarmak bence çok yanlış. Sonuçta o gün onlarca vatandaşımız başkanımızla fotoğraf çektirdi."dedi. 

Beykoz basını mal bulmuş mağrıbı gibi.. 

Diğer yandan, Beykoz'da bazı haber sitelerinin; gerçeği bilmesine ve Beykoz'da yaşayan insanların kültürünü tanımış olmalarına rağmen Aydınlık ve Sözcü gazetelerinin haberlerini yine aynı ağızla haberleştirmeleri tepkilere neden oldu.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Aydınlık, Beykoz, Sözcü, Tahsin Kabadayı, Türban, Yücel Çelikbilek

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"