Sigarayı sizde bırakabilirsiniz

  • 2014.09.02 00:00
  • Güncelleme: 25.02.2015 15:30
  • Okunma: 9975 kez
  • Yorum: 0
Paşabahçe Hastanesi poliklinik giriş kapısı önünde kurulan sistemle, sigara kullanan binlerce vatandaşa nikotin ölçümü yapıldı…
Sigarayı sizde bırakabilirsiniz

Ölçüm esnasında çok sayıda vatandaşın vücudun da ki nikotinin bağımlılık derecesinde olduğu tespiti yapılırken, vatandaşlara sigarayı bırakmaları tavsiyesinde bulunuldu.

Hastane yönetimi tarafından, bundan böyle periyodik aralıklarla bu tıp uygulamalar yapılarak, vatandaşların sigarayı bırakmaları konusunda bilinçlendirileceği ifade edilirken, yine aynı gün, Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Sacit İçten tarafından Paşabahçe Devlet Hastanesi’ne gelen vatandaşlara konuya ilişkin bir seminer verildi.

Türkiye’de ölümlerin % 10.6’sının sigaradan kaynaklandığını ifade eden Dr. İçten, bir çok hastalığın tetikleyicisi  olan sigaranın içinde 4000 tane zararlı madde olduğunu kaydetti.

Sigara içenlerin içmeyenlere oranla daha büyük risk altında olduklarını da ifade eden Sacit İçten, sigara içen insanların çay, kahve, kola ve ayrandan uzak durmalarında fayda olduğunu da belirterek, sigarayı bırakmak isteyen herkesin sağlık kurumlarından destek alabileceğini söyledi.

Sigara içmenin hamile bayanlar üzerindeki etkisine de değinen Dr. İçten, sigara içmenin hamile kadınlar üzerinde etkisinin bilinmesine rağmen içen hamile kadınların kendilerini ve bebeklerini riske attıklarını, bu durumun bebeği sakat doğmasına yol açabileceğini söyledi.

Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Sacit İçten kendisini dinleyen hastane personeli ve vatandaşlara hazırlamış olduğu sinevizyon çalışması aracılığıyla sigara içenlerin taşıdığı riskler konusunda oldukça önemli bilgiler aktardı.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz