Bırakınca 24 saatte faydasını gösteriyor

  • 0
  • 7529
Bırakınca 24 saatte faydasını gösteriyor
Bırakınca 24 saatte faydasını gösteriyor

Beykoz Belediyesi, sigarayı bırakmayı teşvik etmek amacıyla, personeline yönelik “Sigaraya Son, Hayata Merhaba” semineri düzenledi.

Beykoz Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Sacit İçten’in konuşmacı olarak katıldığı “Sigaraya Son Hayata Merhaba”seminerinde sigaranın zararları ve sigarayı bırakma yöntemleri  hakkında aydınlatıcı bilgiler verildi.

Sigarayı bırakmak  için kararlıkla atılan her adımın bireylere kaliteli yaşam için yeni fırsatlar  sunduğunu ve hiçbir şey için geç olmadığını belirten Dr. İçten  sigarayı bıraktıktan sonra;

İlk 24 saat içinde kan basıncında ve akciğer fonksiyonlarında düzelme görüldüğünü, 48 saat sonra tat ve koku alma duyularında keskinleşme başladığını, 02-12 hafta içinde kan dolaşımında iyileşme görüldüğünü, yürüme, koşma gibi fiziksel aktivitelerin kolaylaştığını 3-9 hafta sonra öksürme, nefes darlığı, hırıltı gibi problemlerin azaldığını ve akciğerlerin  güçlendiğini, 3 ay sonra kan dolaşımı ve nefes alıp verişin fark edilir şekilde düzeldiğini, 5 yıl sonra kalp krizi geçirme riski sigara içen birine oranla %50 azaldığını, 10 yıl sonra akciğer kanserine yakalanma riski sigara içen birine oranla %50 daha az olduğunu ifade etti.

Beykoz Devlet Hastane hekimleri olarak sigarayı bırakmak isteyen kimselere destek verdiklerini  belirten İçten, profesyonel yardım almanın sigara bırakma konusunda bireylere kolaylık sağlayacağını  ifade etti.

Sigaranın toplum ve kişi sağlığı üzerindeki etkilerinin de konuşulduğu seminerde sağlıklı gelecek ve kaliteli  yaşamın sigarasız hayatla mümkün olabileceği vurgulandı.

Seminer sonunda belediye personeline karbonmonoksit ölçümü yapıldı.

Haber Merkezi

Türkiye sağlıkta Almanya'yı geçti
Önceki Türkiye sağlıkta Almanya'yı geçti
Beykoz’da Boğaza nazir iftar çadırı dolup taşıyor
Sonraki Beykoz’da Boğaza nazir iftar çadırı dolup taşıyor
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz