Sigara yasağı denetimleri yetersiz

  • 2014.11.05 00:00
  • Güncelleme: 05.11.2014 00:11
  • Okunma: 5989 kez
  • Yorum: 0
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Esenler'de kapalı bir mekânda sigara içen vatandaşa tepki göstermesi, sigara yasağı denetimlerdeki eksiklikleri gösterdi.
Sigara yasağı denetimleri yetersiz

Yeşilay, sigara yasağı ihlallerine dikkat çekmek için dün #HavamiBozma etiketiyle bir sosyal medya kampanyası başlattı. Yeşilay’ın açmış olduğu etiket (hashtag) kısa zamanda Türkiye ve Dünya gündeminde TT oldu. Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman, 2008 yılında uygulamaya konan kapalı mekânlarda sigara içme yasağının denetimlerindeki eksiklikler nedeniyle

kapalı alanların da giderek sigara içilebilir hale geldiğini söyledi.

Denetimin iyi yapılmamasının yasayı ihlal edenlerin cüretini artırdığını belirten Karaman, “Türkiye sigara yasağı uygulamasıyla dünyaya örnek olmuştu. Ancak bu durum yavaş yavaş değişiyor. Geçen gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Esenler'de kapalı bir mekânda sigara içen vatandaşı uyarması geldiğimiz durumu özetliyor” dedi.“İnsan hakları ihlalidir”


Sigara bağımlılarının, sigara kullanmayan pasif içicilerin haklarını ihlal ettiğini belirten Karaman, şunları kaydetti: “Kendisi sigara içmeyen birinin sigara dumanına maruz kalması, istek dışı olarak gerçekleştiğinden bu bir insan hakkı ihlalidir. Sigara içen kişinin sigara dumanından pasif içiciler ciddi zarar görmektedir. Denetimlerin yerine getirilmesi, kapalı alanda sigara içilmesinin engellenmesi için sorumlulara gidişin kötü olduğunu ve yapılması gerekenleri hatırlatmayı vazife sayacağız. Aynı zamanda vatandaşların da bu işin denetimine sahip çıkmasını, kendi sağlıkları için bu tür ihlalleri yetkililere bildirmeleri gerektiğini önemle vurgulamak istiyoruz.”
 

Açık alanın 4’te 3’ünde yasak

Yeni düzenlemeyle birlikte açık alanlara da sigara yasağı geldi. Yeni yasak paketi hastane bahçesi, okul bahçesi, park, cafe, restoranların açık bölümlerini kapsıyor. Nargile kafeler dahil, tüm yiyecek içecek hizmeti veren mekanların açık alanlarında, sigara içmek kısmen yasaklandı. Açık alandaki masaların sadece 4’te 1’i sigara içenler için ayrılıyor. 4’te 3’lük bölümü sigara içmeyenlere tahsis edilmesi yasal zorunluluk haline geldi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Kapalı, Alan, Sigara, Yasak, denetim, yetersiz

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz