Sağlık

Şiddet, doktorları istifaya sürüklüyor

Şiddet, doktorları istifaya sürüklüyor
2014.09.04 00:00
| | |
12136

14 Mart Tıp Bayramı kutlama programı, Beykoz Devlet Hastanesi Konferans Salonu’nda yapıldı.

14 Mart Tıp Bayramı kutlandı…

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve Beykoz Devlet Hastanesi’nin birlikte organize ettikleri 14 Mart Tıp Bayramı kutlama programı Beykoz Devlet Hastanesi Konferans Salonu’nda yapıldı.

Programa; İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Deniz, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelilbilek, İl Sağlık Müdür yardımcıları, Beykoz Devlet Hastanesi Başhekim ve yardımcılarının yanı sıra çok sayıda sağlık çalışanı katıldı. 

Çanakkale Savaşı’nda şehit olan sağlık çalışanları için bir dakikalık saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Beykoz Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Yavuz Baştuğ, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin giderek arttığını ve doktorların istifa ettiğini söyledi.

Beykoz Devlet Hastanesi olarak yoğun bir tadilat döneminden sonra yeniden tam kapasiteyle hizmet vermeye başladıklarını söyleyen Baştuğ, İl Özel İdaresi’nin yapmış olduğu bu yatırımlara destekleri nedeniyle İstanbul Valiliği ve İl Sağlık Müdür Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu’ya teşekkür etti.

Şiddet doktorları istifaya sürüklüyor

“14 Mart Tıp Bayramı’nda değil, her gün hatırlanması, destek verilmesi, takdir edilmesi gereken bir gruptur hekimler ve sağlık çalışanları. Hekimler ve sağlık çalışanları, Bakanlığımızın başlattığı Sağlıkta Dönüşüm’ün gerçekleşmesinde, en önemli neferler olmuşlardır. Fakat ne var ki bu kadar özveriye rağmen, sağlık çalışanlarına yönelik artan şikâyetler, davalar ve özellikle şiddet olayları bizleri üzmektedir.” şeklinde konuşan Baştuğ şunları söyledi:

Geçtiğimiz aylarda hastanemiz acil servisinde görevli iki hekimimizin şiddet olayları nedeniyle istifalarının sonra, şimdi de, bir göğüs hastalıkları uzmanımız yine aynı nedenle istifa etmiştir. Bu arkadaşlarımız bunları hak etmemektedir. Bir hekimin yetişmesi kolay bir iş değil, yıllar alan bir eğitimi bir çırpıda bir kenara atmak, hele ki ülke olarak bu kadar doktor eksiği varken bir milli kayıptır.

Yavuz Baştuğ, Sağlık Bakanlığı’nın konuya ilişkin başlattığı ‘şiddete sıfır tolerans’kampanyasının etkili olmasını umduklarını ifade ederken, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın, Türkiye’nin dünyada model bir ülke olmasını sağlayanların sağlık çalışanları olduğunu söylemesinin anlam ifade ettiğini vurguladı.

Basın mensuplarına sitem…

Baştuğ, konuşmasında basın mensuplarına da sitem ederek, ‘hep ambülâns geç geldi’haberi yapıyorsunuz, sağlık çalışanları olarak reklamı pek sevmediklerini fakat ‘ne hızlı müdahale edildi’ şeklinde de yapılacak çok haber olduğunu söyledi.

14 Mart Tıp Bayramı Kutlama programında, Beykoz Devlet Hastanesi’nde yapılan çalışmalarla ilgili filmde Başhekim Bağtuğ’un atıfta bulunduğu tadilat çalışmalarıyla yenilenen bölümler konuklara gösterildi.

Yücel Çelikbilek: Sağlık çok kutsal bir meslektir

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelibilek’te konuşmasında, sağlığın çok kutsal bir meslek olduğunu ve kendisinin de eski bir sağlık çalışanı olarak, 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladığını söyledi.

Beykoz Devlet Hastanesi’nin tarihinin çok eskilere dayandığını da sözlerine ekleyen Başkan Çelikbilek, “bende bu tarihi yaşayanlardanım, Allah tüm dostlarımıza uzun ömürler versin… Sağlık çalışanları insanları sağlıklarına kavuşturmak için çalışıyorlar. Bizde devlet olarak 10 yıldır harika çalışmalar yapıyoruz. Çok iyi gelişmeler var, sanıyorum bunu da herkes takdir eder” dedi.

Ali İhsan Dokucu, Beykoz sağlık alanında sorunsuz bir ilçe

İstanbul İl Sağlık Müdür Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu ise konuşmasında, Beykoz’un sağlık alanında sorunsuz bir ilçe olduğunu kaydederek, “ileride daha iyi olacak. Hastanemize bakınca durumun çok iyi olduğunu görüyorum. Tabii bunda Yavuz Bey'in büyük katkıları var.” dedi.

Çocuk cerrahi olduğunu ve bu branşın oldukça zor olduğunu da sözlerine ekleyen Prof. Dokucu, “en ufak bir hatadan hemen soruşturma açılır. Ama başarılı olunca insan tüm sıkıntıları unutur. Hekimlik fedakârlık isteyen bir iştir. Hekim, yüksek özverisine, yüksek çözüm yeteneğini de eklemek zorundadır. Arkadaşlarımız bu gayret içinde olmalı. Vatandaş ile hekimler arasında zaman zaman sorunlar olabiliyor, bunları çözmekte bize düşüyor.” dedi.

Vali Yardımcısı Ahmet Deniz, vatandaşın devlete güveni arttı

Vali Yardımcısı Ahmet Deniz de kısa konuşmasında sağlık çalışlarının yapmış oldukları fedakârlıklardan söz ederek, son 10 yılda önemli çalışmalar olduğunu ve bu on yılın vatandaşın devlete duyduğu güveni üst seviyelere taşıdığını söyledi. Deniz, “Vatandaşlara verilen sağlık hizmeti devletin işidir” dedi.

Emekli doktorlara plaket

Beykoz Devlet Hastanesi’nden emekli olan doktorlara plaket verilen programın devamında ise, Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şaban Şimşek, toplumdaki güven duygusunun önemine ilişkin bir konferans verdi. Konferansın ardından, “Doktorum Altın Kafeste” adlı kitabından bazı bölümler okuyarak, doktorlarla vatandaşlar arasında yaşanan çeşitli diyaloglardan söz etti.

Beykoz Devlet Hastanesi Hemşirelerinden Elif Taş’ın sunumunu yapmış olduğu programın son bölümünde ise Beykoz Belediyesi Musiki Korosu bir konser verdi. Yaklaşık yarım saat devam eden konser, protokol üyeleri ve hastane çalışanlarınca ilgiyle dinlendi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: 14 Mart Tıp Bayramı, Ali İhsan Dokucu, Beykoz Devlet Hastanesi, Yücel Çelikbilek, Dr. Yavuz Baştuğ, Kutlama

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"