Son Dakika

Şevket Bey ve Fisun Hanım da aday olacak mı?

  • 0
  • 7179
Şevket Bey ve Fisun Hanım da aday olacak mı?

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Beykoz İlçe teşkilatı, kısa bir süre sonra yeniden 'başkan tartışması içine' girebilir.

Kurban Bayramı dolayısıyla partililere İlçe Merkezi'nde bir konuşma yapan Şevket Arıkan, 6 ay içinde Başkanlığı bırakabileceğinin sinyalini verdi.

CHP Beykoz teşkilatının toplantılarına sürekli katılan Füsun Sökmez'in ise Parti Meclisi'ne girememesinin ardından bu kez de şansını milletvekilliğinde deneyebileceği iddiası, kulisleri hareketlendirdi. CHP'nin Beykoz'dan bir kişiyi 1. Bölge Milletvekili adayı olarak göstermesi oldukça düşük bir olasılıkken, Belediye Başkanlığı seçimlerinde umduğunu bulamayan bazı CHP'lilerin büyük bir heyecanla Genel Seçimleri beklediği iddia edildi. Her şeye rağmen eğer CHP Beykoz İlçe teşkilatından bir kişi Milletvekili adayı olur ve seçilirse bunun büyük bir başarı olacağı kaydedildi. Öte yandan 10 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nde Beykoz İlçe Başkanı olmasına rağmen Ataşehir'de oy kullanan Şevket Arıkan’ın yapmış olduğu bayram konuşmasında, ‘6 ay sonra bu koltukta başkası oturabilir’ şeklindeki sözleri milletvekili adayı olacak şeklinde yorumlandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin seçileceği 2015 Türkiye Genel Seçimleri'ne az bir süre kala CHP'de 'Aday Adayları'  renk vermeye başladı.

Bu anlamda partideki çalışmalara aktif katılımıyla ilk sinyali veren Hızır Yılmaz olurken, 30 Mart yerel Seçimleri sonrası yapılan ilk kongrede, iki seçim arası tam 5 kez İlçe Başkanı'nı değiştirmek zorunda kalan CHP'liler kendilerini toparlayacak bir isim etrafında bir türlü uzlaşamamış ve Olağanüstü Kongre'de de çoğunluk sağlanamadığından seçim bir hafta sonrasına ertelenmişti. Çarşaf liste usulüyle gerçekleştirilen seçimde ise 400 delegeden yalnızca 255'i hazır bulunmuş ve bunlardan yalnızca 98'inin oyu bile Şevket ArıkanBaşkan seçmeye yetmişti. Şevket Arıkan'ın toplam delege sayısının yüzde 25'inin bile altında kalan oyu büyük tartışmalara neden olmuş, Dost Beykoz ise aldığı 113 oyla Başkan Arıkan'ı bile geride bırakan Yönetim Kurulu Üyesi Gülsüm Yılmaz'ı sürmanşetine taşımıştı.

Şevket Arıkan, 'emanet başkan' mı?

CHP Beykoz İlçe Teşkilatı, 2003 Mart yerel seçimlerinde umduğunu bulamamış; dahası bu süreçte çok fazla kan kaybetmişti. CHP Genel Merkezi'nin tartışmalı isim Hızır Yılmaz'ı aday olarak göstermesi, teşkilat içerisindeki küskünlerin sayısını ciddi bir şekilde yukarıya çekmişti. Hızır Yılmaz'ın çok ama çok önemli olan Meclis Üye Listesi’ni 'kendine göre' hazırlaması pek çok partilinin tepkisini çekerken, partiye emek verenler dost toplantılarında sürekli olarak sıkıntılarını dile getirmiş, Hızır Yılmaz'ı da kıyasıya eleştirmişti. Dost Beykoz'un özel olarak röportaj yaptığı iki isimden birisi olan Aydın Düzgün, o günlerde CHP Beykoz'da taze bir kana ihtiyaç olduğunu hatırlatmış ve partinin acilen toparlanmasına dikkat çekmişti.

'İlçe Başkanı değil de Genel Başkan Yardımcısı gibi...'

Seçildiği ilk günden bu yana tüm konuşmalarında genel siyasete dair fikirlerini beyan ederek söze başlayan Şevket Arıkan'ın milletvekili adaylığı ya da CHP Genel Merkezi'ne yönelik olası bir çalışma talebinin pek de sürpriz olmayacağı kaydedildi.

Beykoz'da Belediye Başkanlığı yapmış olmasına karşın, ilçeye yabancı bir kişiymiş gibi konuşmalarında Beykoz'un tek bir sorununu dile getirmeyen Şevket Arıkan, hemen her konuşmasında CHP Genel Başkan Yardımcısı’ymış gibi hareket ediyor… Ülkenin genel meselelerini Beykoz'un meselelerinden daha önde görerek buna uygun politikalar üreten Şevket Arıkan, böylelikle aslında seçildiği ilk günden itibaren İlçe Başkanlığı'nın kendisi için bir 'geçiş' yeri olduğunun mesajını da kamuoyuna ısrarla veriyor. Tüm uyarılara rağmen yerel siyasetten kaçınan ve genel siyasete yoğunlaşan Şevket Arıkan'ın bu tavrı 'Acaba milletvekilliğini mi düşünüyor?' sorusunu daha seçildiği ilk günlerde akla getirmişti.

Şevket Arıkan, önce 2015 Genel Seçimleri'nin erkene alınabileceği konusunda uyarılarda bulunduğu örgütüne; "Biz bugün Yönetim olarak buradayız, 6 ay sonra olmayabiliriz. Bu kürsüden 6 ay sonra bir başka arkadaşım İlçe Başkanı sıfatıyla bizlere günün siyasi durumunu değerlendirebilir" şeklindeki sözleriyle Ankara sinyali verdi.

Yine aynı programda CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Füsun Sökmez'de,  Arıkan'ın her konuşmasında yaptığı gibi genel siyasete dair mesajlar vermekten geri durmadı. CHP Beykoz'un gerçekleştirdiği hemen her toplantıya katılmaya çalışan ve aynı zamanda CHP'nin İl Yöneticisi olan Füsun Sökmez, hatırlanacağı gibi CHP'nin 18. Olağanüstü Kongresi'nde Parti Meclisi'ne aday olmuştu. Kongre'de Beykoz'dan katılan ve 71 oy alan Aydın Düzgün'ün ardından aldığı 37 oyla ikinci sırada gelmişti.

Füsun Sökmez, Dost Beykoz'un sorularını da yanıtlamış ve PM üyeliğiyle ilgili önemli açıklamalar yapmıştı. Füsun Sökmez, 20 yılı aşkın bir zamandır siyasetin içinde yer aldığını savunarak, "Ben, Beykoz'da yaptığım siyaseti İstanbul seviyesine yükseltmiş birisiyim. PM adaylığımda da bunu Ankara seviyesine yükseltmek istedim" şeklinde konuşmuştu.

Öte yandan CHP'nin 30 Mart 2014 yerel Seçimleri’nde Beykoz'da aldığı 51 bini aşkın oyun, aslında 1. Bölge'de yer alan diğer iller arasında pek de yüksek bir rakam olmadığı ortaya çıktı. Dost Beykoz'un son yerel seçim sonuçlarını CHP adına 1. Bölge'deki durumuyla birlikte ele alarak araştırması sonucu ortaya çarpıcı sonuçlar çıktı. CHP Beykoz'un topladığı 51 bin küsur oyla, 3 bin küsur oyun çıktığı Şile, 5 bin küsur oyun çıktığı Adalar, 46 bin küsur oyun çıktığı Çekmeköy ve 45 bin küsur oyun çıktığı Tuzla'yı ancak geçebildiği belirlendi. Toplamda 14 ilçenin yer aldığı 1. Bölge'de CHP şu oyları almıştı:

CHP'nin 1. Bölge'de yer alan İlçelerde aldığı oy:

 

Kadıköy:                    260 bin 580

Üsküdar:                     149 bin 187

Maltepe:                     149 bin 174

Ataşehir:                     127 bin 199

Kartal:                        128 bin 531

Ümraniye:                   117 bin 554

Pendik:                       113 bin 323

Sancaktepe:                59 bin 191

Beykoz:                      51 bin 809

Çekmeköy:                 46 bin 61

Tuzla:                          45 bin 937

Sultanbeyli:                 20 bin 675

Adalar:                        5 bin 207

Şile:                             3 bin 228

Haber Merkezi

Beykoz'da Skandal!!! Kulüp Başkan'ından galiz sözler
Önceki Beykoz'da Skandal!!! Kulüp Başkan'ından galiz sözler
Beykoz’un bir altın kızı daha oldu… Elif Naz Soyer
Sonraki Beykoz’un bir altın kızı daha oldu… Elif Naz Soyer
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz