Şevket Arıkan'dan bile çok oy aldı

  • 2014.10.11 00:00
  • Güncelleme: 22.08.2014 00:11
  • Okunma: 10546 kez
  • Yorum: 0
Cumhuriyet Halk Partisi'nde Musa Aksu'nun istifasının ardından başlayan süreç, Olağanüstü Kongre'nin ilanıyla devam etmişti.
Şevket Arıkan'dan bile çok oy aldı

Geçtiğimiz hafta salt çoğunluğa ulaşılamadığı için bu haftaya ertelenen toplantıda, bu kez 250'yi aşkın delege salondaydı.

Hayli çekişmeli geçen yarışta Şevket Arıkan 98 oyla rakiplerini geride bırakarak İlçe Başkanlığı'na seçildi. Tam bir festival havasında geçen kongrede 'çarşaf listeyle' seçime girilirken, sayım gece yarısı saat 1 buçuk sularında ancak sona erebildi. Şevket Arıkan'ın yeni yönetim kurulu listesine 16 asil ve 1 yedek üye seçilmeyi başarırken, üyelerden 8'ininkadın olması dikkat çekti. Yeni başkan ve yeni yönetim kurulu listeleriyle CHPBeykoz'da temiz ve beyaz bir sayfa açarken, Hızır Yılmaz'ın yıldır partide yarattığı tahribatı giderebilmek için de ilk somut adım böylece atılmış oldu.

'Çarşaf coşkusu'

Akbaba Karya Düğün Salonu'ndaki CHP Olağanüstü Kongresi, Divan Kurulu seçimiyle başladı. Aynı zamanda İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı da olan Mehmet Durakoğlu'nun Başkanlığındaki Divan Kurulu'na parti emekçilerinden İlhan Oğuz veAvukat Ayşe Yıldırım üye olarak kabul edildi. Divan'a 40 üyeyle yapılan 'Seçim blok listeyle yapılsın!' önerisi oylamaya sunulurken, kaldırılan ellerin gözle sayılamayacak kadar birbirine yakın olması üzerine tek tek isim okunarak, delegelerin kararına başvuruldu. Bu sırada Hızır Yılmaz'ın başını çektiği 'blokçular' arasında ise ilginç bir görüntü de oluştu: Daha önce birbirleri hakkında suçlayıcı açıklamalarda bulunan İlçe eski Başkanları'ndan Musa Aksu ve Bahadır Yavuz 'blok!' diyerek Hızır Yılmaz'ı desteklerken, Aydın DüzgünNazif Ünlü gibi isimler de Hızır Yılmaz gibi 'blok' diyenler safında yer aldı. CHP'nin genç ve çoğu kadınlardan oluşan ağırlıklı bir grubu ise 'Çarşaf' diyerek, kararını Divan Kurulu’na sözlü olarak bildirdi. Ayağa kalkarak "Demokrasi için çarşaf!" diye bağıran her delege, diğer çarşaf diyen delegeler tarafından coşkuyla alkışlandı.

'Hasan Özyurt'tan sitem!'

Yönetim Kurulu'nun 'Çarşaf Liste' usulüne göre belirlenmesi kararının 87'ye karşılık 96 oyla alınmasının ardından, adayların konuşmalarına geçildi. Divan Kurulu'nun hakemliğinde adaylar tarafından gerçekleştirilen kura çekimi sonucu ilk olarak kürsüye Hasan Özyurtgeldi. Olağanüstü Kongre'de 5. ilçe başkanının seçildiğini eleştirel bir dille ifade ederek sözlerine başlayan Özyurt, partinin bu konudaki istikrarsızlığına da dikkat çekti. Siyasete1966 yılında İşçi Partisi'nde başladığını anlatan Hasan Özyurt, kendiyle ilgili kısa bir tanıtım yaptıktan sonra hakkındaki spekülasyonlara da açıklık getirdi. Parti içinde "Hızır Yılmaz'ın adamı!" şeklinde spekülasyonların dolaştığını ilk kez açıklayan Hasan Özyurt, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını savunurken, "Hızır Yılmaz ile 2 dakika oturup konuşmuşluğumuz yoktur!" dedi. Aday olmayı düşünmediğini ancak buna zorlandığının da altını çizen Özyurt, seçimi kaybetmesi halinde ‘kendini daha rahat hissedeceğini’ kaydetti.

'Sedat Başalan yeniden aday'

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen seçimlerde çekildiğini açıklayarak yarışa girmeyen Sedat Başalan, listelerin 'çarşaf liste' usulünde hazırlanması kararının ardından, kendisinin de yeniden aday olmaya karar verdiğini açıkladı. Hızır Yılmaz'ın blok liste konusunda ısrarcı olması ve neden blok liste önerisi yaptıklarına dair konuşma yapmasının ardından kürsüye de gelen Sedat Başalan, oylama öncesi çarşaf listeyle seçime girilmesinin önemi konusunda bir konuşma yapmıştı. Adaylık konuşmasında da bilindik 'yumuşak üslubunu' devam ettirenSedat Başalan, sevgi ağırlıklı birleştirici mesajlar verdi. Yarışı kaybetmesi halinde de seçilecek olan kişiyi destekleyeceğini dile getiren Sedat BaşalanCHP'de kendisinin ilçe başkanı olarak seçilmesinin peşi sıra neler yapacağını ayrıntılarıyla anlattı.

'Arıkan'dan Özyurt'a gönderme'

Sedat Başalan'ın ardından kürsüye gelerek adaylık konuşmasını yapan Şevket Arıkan,Hasan Özyurt'un ‘Beni aday olmaya zorladılar!’ açıklamasına gönderme yaparak, "Burada olmam tamamen benim kararımdır. Beni hiç kimse zorlamadı!" diyerek sözlerine başladı. CHP Beykoz için planlarını anlatırken, özellikle kadın ve gençlerin yönetime katılmasındaki öneme vurgu yapan Arıkan, onların da katkılarıyla ilçede çok iyi mesafeler kat edeceklerini söyledi. Yönetimin saygı ve sevgi içerisinde çalışmalarını yürüteceğini vurgulayan Arıkan, parti içindeki aykırı görüşleri de dinleyerek dikkate alacaklarını kaydetti.

'Aydın Düzgün, Seyit Usta'yı unutmadı'

Konuşma yapan adayın ardından ve son olarak kürsüye gelen Beykoz Belediye Meclis Üyesi ila aynı zamanda da Grup Başkanvekili Aydın Düzgün, adaylığıyla ilgili açıklamalar yapmadan önce mevcut ve geçici İlçe Başkanı Seyit Usta'ya emeklerinden ötürü teşekkür etti. Genel olarak Meclis Üyesi olması dolayısıyla, İlçe Başkanlığı'na adaylığı hakkında yapılan eleştirilere karşı kendini savunan Aydın Düzgün, partide ‘birleştirici lider’ rolünün öneminin altını çizdi. Öncelikli hedefinin, ilçe başkanı seçilmesi halinde parti içinde birlik ve beraberliği sağlamak olduğunu anlatan Aydın Düzgün, şeffaf bir yönetimi vaat etti.

'Çarşaf liste geldi, seçim başladı'

Adayların konuşmalarının ardından Başkanlık için ve Yönetim Kurulu üyeliği için 74 kişiden oluşan seçim listesi, salona geldi. Divan Kurulu üyesi İlhan Oğuz'un açıklamaları ise işaretleme yapacak delegelere önemli bir rehber oldu. İlhan Oğuz, ilk dört sırada yer alan başkan adaylarından ençok 1 kişiyi, alt tarafta yer alan yönetim kurulu adayları içerisinden ise ençok 16 kişiyi seçebileceklerini delegelere bildirdi. Son derece sakin ve neşe içerisinde geçen oy verme işlemi sırasında ise yine Hızır Yılmaz devredeydi. ‘Cemil’adlı bir delegenin yaka kartını Divan üyesi İlhan Oğuz’un elinden alıp yere fırlatan Hızır Yılmaz"Cemil! Sen oy kullanmayacaksın!" diye bağırdı. Bu sırada birçok delege iseHızır Yılmaz'a tepki verirken, seçimde görevli olan memurelerden birisinin "Polis yok mu?" diye bağırdığı duyuldu. Hızır Yılmaz'dan yana olan bir kişinin ona tepki veren delegelerin üzerine yürümesiyle de kısa süreli bir arbede yaşandı. Sağduyulu yaklaşımlarla gerginlik kısa sürede sona ererken, Hızır Yılmaz, seçim boyunca Divan Kurulu'nun masasının yanından bir an bile ayrılmadı. Sayım sırasında yorularak sandalyeyi Divan Kurulu masasının kenarına çekerek oturan Hızır Yılmaz, delegeleri gözlemledi ve memurların zarfları açıp gerekli işaretlemeleri yapmalarını dikkatle izledi.

'Kim bu 45 numara?'

Seçim sonuçları ve çarşaf listede işaretlenen kişiler yavaş yavaş okunmaya başlarken, delegeler hemen her adayın listesinde mutlaka söylenen '45' numarayı konuşmaya başladı. Lisenin 45. sırasında yer alan Gülsüm Yılmaz’ın neredeyse her 2 pusuladan 1’inde ismi geçiyordu. Öyle ki, seçim sonuçlarında 98 oyla İlçe Başkanı olan Şevket Arıkan'dan bile fazla oy aldı. Toplam 113 delegenin desteğini alan Gülsüm Yılmaz, çarşaf listenin en popüler adaylarından birisi ve önde geleni oldu.  Yönetim Kurulu üye listesinde aldıkları oy oranlarına bakıldığında ise Gülsüm Yılmaz'ı 94 oyla Temel Karadeniz90 oyla Şaziye Müdok88'er oyla Metin Yangöz ila Uğur İlikçi takip etti. Başkanlığa ise 98 oyla Şevket Arıkan seçilirken, 81 oy alan Aydın Düzgün ikinci, 47 oyla Hasan Özyurt üçüncü ve 26oyla Sedat Başalan dördüncü oldu.

'Hızır daha fazla dayanamadı'

Akbaba Karya Düğün Salonu'nda gerçekleştirilen CHP Olağanüstü Kongresi gece saat01.30'da tamamlanabilirken, saatlerce Divan Kurulu'nun masasının yanına sandalye atıp görevli gibi oturan Hızır Yılmaz, sonunda dayanamadı ve sandalyesini alıp görevli memurelerle yine görevli partililerin arasına oturdu. Sonuçların iki kâğıttan karşılaştırılması sırasında "Evet, hayır, yanlış, doğru!" diyerek müdahil de olmaya başlayan Hızır Yılmaz, pek çok delegenin tepkisini çekti. Bu sırada çiçeği burnunda Başkan Şevket Arıkan ise olaya müdahale ederek, Hızır Yılmaz'ı görevlilerin arasından çekip, salon dışına çıkardı.

Öte yandan gerçekleştirilen seçimler sonucunda Şevket Arıkan'ın Başkanlığı'ndaki CHP Beykoz İlçe Yönetim Kurulu şu şekilde oluştu:

Asil Üye

Gülsüm Yılmaz

Temel Karadeniz

Şaziye Müdok

Metin Yangöz

Uğur İlikçi

Hikmet Karapınar

Hüseyin Okumuş

Seçil Işık

Nilgün Tunalı Köksal

Mahir Taştan

Sibel Sarpkaya

Kamil Adnan Güner

Berna Berksoy

Gökhan Taneri Vural

Nalan Yılmaz

İsmet Öztürk

Yedek Üye

Ayşe Çalık

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz