Şevket Arıkan: ‘Beykonak Evleri görmezden geliniyor!’

  • 0
  • 13059
Şevket Arıkan: ‘Beykonak Evleri görmezden geliniyor!’
Şevket Arıkan: ‘Beykonak Evleri görmezden geliniyor!’
Şevket Arıkan: ‘Beykonak Evleri görmezden geliniyor!’
Şevket Arıkan: ‘Beykonak Evleri görmezden geliniyor!’
Şevket Arıkan: ‘Beykonak Evleri görmezden geliniyor!’
Şevket Arıkan: ‘Beykonak Evleri görmezden geliniyor!’
Şevket Arıkan: ‘Beykonak Evleri görmezden geliniyor!’

CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan, Beykoz gündemi ve yapacakları İlçe Kongresi’ne yönelik bir basın toplantısı düzenledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz İlçe teşkilatınca Delege seçimleri dolayısıyla bir basın toplantısı düzenleyen İlçe Başkanı Şevket Arıkan, çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kavacık'ta bulunan Beykonak Evleri hakkında Yapı Tatil Tutanağı (yapı durdurma tutanağı) düzenlenmesine karşın, inşaat faaliyetlerinin durdurulmadığına dikkat çeken Arıkan, Beykoz Belediyesi'ni 'kaçak inşaata göz yummakla' suçladı ve Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'i uyardı. Konuyla ilgili olarak, "Çatısında bir kiremidi bile değiştiremeyen, dış cephesine mantolama yapamayan, aracı için bir garaj yapamayan Beykoz Halkı'nı 'yok' sayıyorsunuz; Belediye uygulamalarını acımasızca uyguluyorsunuz ve hoşgörmüyorsunuz! Ama Beykonakları'nda milyon dolarlarla satılan o Boğaz manzaralı dairelere sıra gelince görmezlikten geliyorsunuz" diyen CHP İlçe Başkanı Şevket Arıkan, 2014 Belediye seçimlerinde CHP'den Belediye Başkanı Adayı olan Hızır Yılmaz için de önemli açıklamalar yaptı. Hızır Yılmaz'ın disipline sevkedildiğini hatırlatan Şevket Arıkan, burada karar verilinceye kadar geçen süre içerisinde Hızır Yılmaz'ın CHP Beykoz'da hiçbir şekilde ve hiçbir mevkiye adaylık başvurusunda bulunamayacağını; kendisinin üyeliğine de 'tedbir' konulduğunu anlattı.

CHP İlçe Başkanı Arıkan: “Hızır Yılmaz CHP’de hiçbir yere aday olamaz!”

Beykoz'daki 45 mahallede 22 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında Delege Seçimi yapacak olan CHP'de İlçe Başkanı Şevket Arıkan bir basın toplantısı düzenledi. Partisinin Delege Seçimleri'nin yanı sıra ülkedeki genel durum üzerine de düşüncelerini sunan Şevket Arıkan, bu sırada CHP'nin Beykoz İlçe Teşkilatı'nın yapılanması hakkında da bilgi verdi. Kavacık'ta bulunan Beykonak Evleri hakkında bilgi de veren Şevket Arıkan, tapu kayıtlarını sundu ve imara aykırı olduğunu vurguladı. Beykoz Burunbahçe'de İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından, ‘yüksek demir ayaklar’ kullanılarak sahilin kapatılması hakkında da itirazlarını dile getiren CHP İlçe Başkanı Arıkan, toplantının ertesinde Burunbahçe'ye giderek, burada denize giren vatandaşlara yerinde destek verdi.

CHP Beykoz İlçe Teşkilatı'nın tartışmalı ismi, eski İlçe Başkanı ve son Belediye Başkanı Adayı Hızır Yılmaz ile ilgili bir soruyu da yanıtlayan Şevket Arıkan, Hızır Yılmaz'ın ilçedeki çeşitli yayın organlarında çıkan röportajlarında suç işlediğini ve bu nedenle kendisinin Disiplin Kurulu'na sevkedildiğini söyledi. Konuyla ilgili olarak İlçe Başkanı'nın bir yaptırımının olmayacağını ve İl Başkanlığı'nın ve Genel Merkez’in söz sahibi olduğunu dile getiren Şevket Arıkan, buna karşın kendisi hakkında bir karar verilinceye kadar süreç içerisinde Hızır Yılmaz'ın her türlü parti içi adaylık hakkına 'tedbir' konulduğunu anlattı. Buna göre, CHP Beykoz eski İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, hakkında bir hüküm verilinceye değin ilçede hiçbir mevkiye aday olamayacak.

CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan, sözlerine parti içinde gerçekleştirilecek olan Delege seçimleriyle başladı ve süreç ile ilgili olarak şunları anlattı:

Şevket Arıkan: “İlçe Kongremiz, Ekim ayı içerisinde gerçekleştirilecek…”

"Kongre takvimimiz 20 Haziran'da başlamıştır. 20 Temmuz'da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan alınan Cumhuriyet Halk Partisi Üye Listeleri, Genel Merkez tarafından İl ve İlçe Başkanlıkları'na gönderilmiştir. 28 Temmuz 2015 Salı günü listeler askıya çıkarılmıştır. Bunun temel amacı, üyelerimizin Parti Tüzüğü 7. Maddesi'nde belirtilen seçme ve seçilme haklarını kullanması amacına yöneliktir. Partimizde hiçbir mevkiye atama yoluyla bir görevlendirme yapılmamaktadır. Delegelik, parti içi önemli görevlerden bir tanesidir ve delegeler mahallede bulunan üyelerimiz tarafından seçilmektedir. Listelerimiz 3 Ağustos 2015 Pazartesi günü askıdan indirilmiştir. İlçe Başkanlığımıza bu süreçte hiçbir itiraz yapılmamıştır. Bu ise parti içi işleyişin ne kadar tutarlı, istikrarlı ve düzenli olduğunu göstermektedir. 12 Ağustos, listelerin olası itirazlarının İl Başkanlığı tarafından kesinleştirileceği gündü; 15 Ağustos 2015 tarihi itibariyle ise İlçe, Mahalle Delege Seçimleri başlamış oldu.

Biz, CHP olarak İl Başkanlığımızdan gelen yazı doğrultusunda 22-23 Ağustos'ta 15 Mahalle; 29-30 Ağustos'ta 15 Mahalle ve 5-6 Eylül'de 15 Mahalle olmak üzere toplam 45 mahallemize sandık koyarak, sandık görevlisi atayarak, seçimlerin demokratik bir şekilde işleyişinin alt yapısını CHP Beykoz İlçe Yönetimiz olarak hazırladık. Delege seçimlerimiz, 1. günde nisaplı yani 1/3 oranında üyenin katılımıyla gerçekleştirilecek ancak bu oran ilk günde toplanamazsa bu kez ve 2. günde bu kez katılan kişilerle birlikte herhangi bir katılım oranı dikkate alınmadan gerçekleştirilecektir. Bu sürecin son günü 6 Eylül'dür. 28 Eylül 2015 Pazartesi günü İlçe Kongrelerinin başlangıç tarihi... Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz İlçe Kongresi, 28 Eylül ile 25 Ekim tarihleri arasında ve CHP İl Başkanlığı'yla görüşülerek, ortaklaşa uygun bir tarih belirlenecek ve uygun bir salonda Kongremiz yapılacaktır."

Parti içi demokrasi konusunda da çeşitli yorumlarda bulunan CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan, hem demokrat olmak hem de parti içinde demokrasiyi sağlamak konularında şunları söyledi:

Şevket Arıkan: “Diğer partilerde oligarşik bir tutum var!”

"Ailesine demokrat olmayan, çocuğuna bağıran, eşini taciz eden ve kötü davranan hiçbir aile reisi 'Ben demokratım' diyemez. Ailesine de eşit davranacak, özgür davranacak, katılımcı olacak; aile bireylerinin de temel konularda görüşlerini alacak. Biz bu deneyimi kazanarak Cumhuriyet Halk Partisi’nin kadrolarını oluşturuyoruz. Bu yönetim bizi aynı zamanda yarın bir gün kamu yönetimine, devlet yönetimine geldiğimizde, vatandaşın demokratik hak ve taleplerine daha soğukkanlı, daha sorunlara çözüm bulan bir anlayışla yaklaşmamızı sağlayacaktır. O neden parti içi demokrasi çok önemlidir.

Diğer partilerde yöneticiler, elinde kalem olan kişilerce belirleniyor: ‘Sizler şu mahallenin delegesisiniz, siz İlçe Başkanısınız, siz yöneticisiniz; siz de Meclis Başkanısınız’ gibi oligarşik tutumlar sergileniyor. Bu nedenle de diğerlerinde parti içi demokrasi gelişmiyor. Parti içi demokrasi gelişmeyince de ülkedeki demokratik sıkıntılar çözülemiyor. Hoşgörüsüz bir iktidar var. Hoşgörüsüz bir Parlamento var. 'Anayasayı ben yok sayıyorum! Ben bu yasayı uygulamıyorum!' diyen ve partide 'tek adam' anlayışına itiraz etmeyen yapıları var. Eğer demokrasi parti içinde işlese, gelen yöneticileri de Anayasa'yı 'yok' saymazlar; sayamazlar. Bürokrasinin yok sayıldığı ve hatta şehirleri kasabaların terk edildiği, tehdit altında kalındığı bir ortamda seçime gideceğiz. Umarım yüzyıldır süren bu Türkiye Cumhuriyeti'nin Misak-ı Milli sınırları içerisinde ve laiklik ilkesi çerçevesinde, herkesin özgürce ibadetini yaptığı o güzelim günlere geri döneriz. Umarım demokrasimiz rayına oturur."

Sözlerini, Kavacık'ta bulunan Beykonak Evleri hakkında bilgi vererek sürdüren Şevket Arıkan, bu sırada Beykoz Belediyesi ve İBB'yi 'kaçak inşaatlara göz yummakla' suçladı. "Bu vurdumduymaz ve pervasız kent yağmasına göz yumuluyor!" diyen Şevket Arıkan, şunları aktardı:

Arıkan, Beykozlulara çağrı yaptı: “Belediye’nin bu uygulamasının hesabını sandıkta sorun!”

"İkinci değineceğim konu, kent rantının en yüksek olduğu ve milyon dolarlarla dairelerin satıldığı bölgelerde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ve Beykoz Belediyesi'nin pervasızca kaçak inşaatlara göz yummuş olmasıdır. Bunlardan bir tanesi de Kavacık mevkiinde bulunmaktadır. Bu yer, Beykoz İlçesi tapu kayıtlarına göre Anadoluhisarı 604 Ada, 319, 347, 348, 349, 350 ve 495 parsellerde yapılmakta olan Beykonak Evleri'dir. Tamamen imara aykırı, ruhsata aykırı, Yapı Tatil Tutanağı tutulmuş; ama buna karşın kuleler dimdik ayakta duruyor. Her gün beton dökülüyor ve her gün inşaat devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Sayın Belediye Başkanımız yaptığı açıklamada, 'Artık Adliye koridorlarında dolaşmaktan bıktım. Bundan sonra yapacağım her işi hukuka uygun yapacağım' demişti. Biz de bu açıklamasından memnun olduğumuzu ve hukuka uygun hareket ettiği sürece Cumhuriyet Halk Partisi olarak kendisine destek vereceğimizi söylemiştik.

Şimdi söylediklerimi yineliyorum: Bu anlayışta olduğunuz sürece Adliye koridorlarında dolaşmaya devam edeceksiniz Sayın Belediye Başkanı... Belediye Başkanlığınız bitse de onyıllarca bu Adliye koridorlarına gideceksiniz! Çatısında bir kiremidi bile değiştiremeyen, dış cephesine mantolama yapamayan, aracı için bir garaj yapamayan Beykoz Halkı'nı 'yok' sayıyorsunuz ve Belediye uygulamalarını acımasızca uyguluyorsunuz, hoşgörmüyorsunuz; ama Beykonakları'na milyon dolarlarla satılan o Boğaz manzaralı dairelere sıra gelince görmezlikten geliyorsunuz. Yapı Tatil Tutanağı tutuyorsunuz ama tutanağın gereğini yapmıyorsunuz. Aynı anlayış Büyükşehir Belediyesi'nde de var. Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyesi, bu vurdumduymaz ve pervasız kent yağmasına göz yummaktadırlar.

Beykozlulara şu çağrıyı yapıyorum: Sizin çok haklı talepleriniz, sizin çok basit talepleriniz 3194 Sayılı 2960 Sayılı İmar ve Boğaziçi Kanunu'na aykırı oluyor da neden Beykonak Evleri’nin imara aykırı yapısı devam ediyor? Size gelince yasak koyanlar, başkalarına gelince niye böyle cömert davranıyorlar? Siz lütfen Belediye'nin bu uygulamasının hesabını, önümüzdeki seçimlerde sorunuz!"

Burunbahçe'de deniz kenarına konulan 'yüksek demir ayaklar' hakkında da yorumda bulunan Şevket Arıkan, sözkonusu yerin Beykozlu vatandaşların kullanımına tahsis edildiğini söyledi. Başkan Arıkan, şöyle dedi:

CHP İlçe Başkanı Arıkan: “Burunbahçe işini takip edeceğiz ve peşini bırakmayacağız!”

"Üçüncü konu, Beykoz Burunbahçe'de vatandaşların denize girmesini engellemek üzere dikilen demir çubuklardır. Burada ‘Beni ilgilendirmez, ben nasılsa Burunbahçe'de denize girmiyorum!’ demek doğru değildir. Eğer Burunbahçe'de denize giren insanımızın bir hak kaybı varsa ve biz o hak kaybına sahip çıkmıyorsak; yarın biz bir hak kaybına uğradığımızda bu kez o insanlar bizim yanımızda yer almayacaklardır. Toplumsal dayanışma bunu gerektirir. 'Bana ne? Ben nasılsa denize girmiyorum!' dememek lazım... Tatil yapma imkânı olmayan Beykozlular, ailelerini ve çocuklarını alarak Burunbahçe'yi kullanmaktadır. Bunun için Büyükşehir Belediyesi derhal bu çalışmadan vazgeçmelidir.

Bu olayı duyduktan sonra Beykoz Belediyesi'ni aradım ve yetkili kişilerden, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldığını ancak hangi birim tarafından yapıldığını bilmediklerini dinledim. İşi takip edeceğiz ve biz siyasi bir parti olarak bunun peşini bırakmayacağız."

Haber Merkezi

19.08 Dünya Beykozlular Günü ilçeyi kenetledi
Önceki 19.08 Dünya Beykozlular Günü ilçeyi kenetledi
AK Parti Beykoz İlçe Başkanı 2 ay sonra sokağa çıktı
Sonraki AK Parti Beykoz İlçe Başkanı 2 ay sonra sokağa çıktı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz