Makaleler

Sempozyumun ardından;

2014.07.22 00:00
| | |
6096

Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği tarafından düzenlenen Beykoz İlçesi Belediye Başkan adayları’nın konuşmacı olarak katıldıkları 20 Şubat 2014 Perşembe tarihli sempozyum olumlu ve olumsuz yanları ile gerçekleşti.

         Sempozyum’un düzenlenmesinde Beykoz İlçesi’nin Turizm Özellikleri ve buna bağlı olarak Tarihi Küçüksu Mesire Yeri’nin halk yaşamına geri kazandırılması konusunun toplumun gündemine taşınması amacı güdülmüştür. Amacın diğer bir yönü de bu vesile ile Beykoz Belediye Başkan adaylarının halk ile buluşturulması ve halka muhatap kılınması yolunda elverişli ortamın hazırlanmasıdır.

          Davetimizi kabul edip lütfederek teşrif buyuran Belediye Başkan Adaylarımızın konuşma sıralamasında tercih karmaşasına yer vermemek için kural olarak, Yüksek Seçim Kurulu’nun Oy pusulalarında öngörülen kriterin esas alınması uygun görüldü. Bu doğrultuda onar dakikalık eşit süre içinde görüşlerini açıklamak üzere davet edilen her bir adayımızın konuşmaları esnasında kendilerinin sükûnet ve saygı ile karşılanmaları ve hepsinin ayırım gözetilmeden alkışlanmaları gerektiğini ve hepsinin bizim konuğumuz olduğu hususu hassasiyetle belirtildi.

           Ancak gösterilen tüm hassasiyetimize rağmen uygulama akışı içinde konuk Belediye Başkan Adaylarımızın konuşmaları esnasında düşüncelerinin özünde haklı olsalar dahi iki izleyicimizin  konuşmacılara sözlü müdahalede bulunmaları derneğimiz adına mahcubiyet sebebi oldu. Bu nedenle hem Beykoz Belediye Başkanı ve Belediye Başkan Adayı Sayın Yücel Çelikbilek ve hem de diğer Beykoz Belediye Başkan Adayı Sayın Hızır Yılmaz’dan biz sempozyumu düzenleyenler adına özür diliyorum.

          Belediye Başkan Adaylarımızın halka hitap sürelerine gelince;  derneğimiz ayırımsız olarak adil uygulama ve eşit süre ilkesini benimsemiştir.  06 Şubat 2014 Perşembe günü saat: 16.50 gibi geç bir saatte randevusuz olarak bizi makamına kabul eden Sayın Yücel Çelikbilek’e sempozyum davetiyemizi takdim ettiğimiz esnada (Sunumda Bulunma) arzularını ifade ettiler. Bunun elimizde olmadığını, çünkü her Belediye Başkan Adayı için (10 Dakikalık Eşit Süre) üzerinden programın şekillendirildiğini beyan ettik. Uygulama gününde ise Sayın Yücel Çelikbilek’in konuşması esnasında (Sunum) sebebiyle bana sitem etmesine ve bu yüzden töhmet altında kalmış olmama üzülmemek mümkün değil.        

SEMPOZYUM’UN AMACINA ULAŞIP ULAŞMADIĞI KONUSU 

          Sempozyuma İlçemizin Sayın Belediye Başkan Adaylarımız yönünden bakıldığında, hepsi samimi ve her biri ayrı ayrı iyi niyetle görüşlerini ifade ettiler. Takdir basının ve kamuoyunundur.

         Sempozyuma Küçüksu Mesire Yeri yönünden bakıldığında, basında ve kamuoyunda geniş yankı uyandırarak toplumun gündemindeki yerini almış olması, sempozyumun amacına ulaşmış olduğu kanaatini oluşturmaktadır. 

DİĞER BİR KONU;  SİYASET Mİ? HİZMET Mİ? 

          Herkesin siyasi görüşü ve siyasi görüşü doğrultusunda siyasi parti tercih etme özgürlüğü vardır. Herkesin özel hayatıdır ve saygı ile karşılanmalıdır. Bir de siyaset üstü değerlerimiz vardır. Vatanın ve milletin bütünlüğü, Ay Yıldız’lı bayrağımız, ulusal kimlik ve kültürümüz gibi.  Siyaset üstü değerlerimiz yüce dağın doruğundaki kutsal bir mertebe olarak herkesin etrafında birleştiği çizgi ortaklığı halindeki asgari değil, azami müşterekimizdir. İnsanlar arasındaki sevgi bağlarının temelindeki sır bu noktadadır.

         Siyaset üstü değerlerimizi ilçelere indirgediğimizde karşımıza semt sevgisi, mahalle sevgisi, konu komşu sevgisi çıkar. Bu noktada da herkes siyasi tercih farklılığını bir tarafa bırakarak siyasi ayırım gözetmeksizin semt sevgisi etrafında birleşmesini bilir.

         Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği’ne gelince;  Resmi makamların itibarlarına mazhar oluşunu ve 37 yıllık bir geçmişe sahip oluşunu, siyasetin dışında kalmış olmasına borçludur. Bu nedenle farklı siyasi görüşe sahip olsalar dahi herkes ayırım gözetmeksizin dernek saflarında ve semt sevgisi etrafında kenetlenmesini bilmektedir. Bu noktada insanlar arasında siyasi farklılık gözetilmemekte ve hizmet kavramı öne çıkmaktadır. 

         Bir de siyaset kavramının derinliklerine gömülmüş, bulunduğu yerden başını yukarıya kaldırıp siyaset üstü değerlerimizi bir türlü göremeyen, (Hizmet Kavramı) ile (Siyaset Kavramı)’nı ayırt edemeyen ve her hizmete siyaset yakıştırmasında bulunanlar da arada bir bir ortaya çıkmaktadır.

        2005 yılında Küçüksu Plajı’nı halka açan Kadir Topbaş’a Hisar adına büyük bir şükran kupası verirken, Sayın Kadir Topbaş’ın siyasi kimliğine değil hizmetine verdik. Sayın Muharrem Ergül’e semtimiz adına şükran kupası verirken, siyasi kimliğine değil hizmetine layık gördük. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Mustafa Sarıgül’ü Küçüksu’ya davet ederken siyasi kimliğine değil, Küçüksu için inandığımız hizmet adamlığına önem verdik. Biz hizmete bakarız. Siyasi kimliğine değil. Her kim hangi siyasi makamda olursa olsun eğer Tarihi Küçüksu Mesire Yeri’ni şimdiki utanç verici perişan durumundan kurtarıp ülkemiz adına yüz aklığı belgesi haline kavuşturursa, kim olursa olsun ayırım gözetmeden biz onun heykelini dikeriz. Bizler Hisar halkı olarak siyasi ayırım gözetmeksizin (Hizmet Kavramı) ile (Siyaset Kavramı)’nı ayırt etmesini ve semtimizin yüksek değerleri etrafında birleşmesini bilen kimseleriz.

        Güzel bir örnek; Sempozyum vesilesi ile Beykoz İlçesi Belediye Başkan Adaylarının ve Siyasi Parti İlçe Başkanları’nın Beykoz İlçesi’nin menfaatleri etrafında aynı çatı altında yan yana gelişleri ve müşterek bir tablo oluşturmuş olmalarıdır. İşte Beykoz’u emsal ilçelerden ayırt eden özelliği budur. 

SONUÇ OLARAK 

         Siyasi farklılık gözetmeksizin ilçemizin yüksek değerleri etrafında kardeşçe birleşme inancı ile davetimizi kabul ederek lütfedip sempozyuma gelen;

        Demokratik Sol Parti, Büyük Birlik Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi, Millet Partisi, Saadet Partisi, Türkiye İşçi Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkan Adaylarına, İlçe Başkanlarına ve Yönetim Kurulu üyelerine ve Milliyetçi Hareket Partisi adına katılan Sayın İlçe Başkanı’na,

        Beykoz İlçesi Muhtarlar Derneği Başkanı Sayın Cavit Gül şahsında tüm muhtarlarımıza ve ihtiyar heyetlerine, ayrıca düzenleme kurulunda yer alan Akbaba Köyü Muhtarı Sayın Yüksel Kılıç’a, Göztepe Mahallesi Muhtarı Ahmet Duran’a ve Hisar Muhtarı Nazmiye Korkmazlar adına kızı Güzin Merve’ye,

        İlçemizin Sivil Toplum Kuruluşları Sayın Başkan ve Temsilcileri’ne,

        İlçemizin değerli ve fedakar basın mensuplarımıza,

        Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’ni sempozyum amacımıza tahsis eden Beykoz Belediye Başkanı Sayın Yücel Çelikbilek ve Başkan Yardımcısı Sayın Nevin Çalışkan’a,

        Derneğimiz adına konuklarımıza kokteyl sunumunu armağan eden Sayın Haydar Çelik’e,

        Sevgili Beykoz ve Hisar halkımıza,

        Divan Heyeti Başkanlığı ricamızı kırmayıp kabul eden Sayın Dr. Özer Odabaşı’ya ve Divan Heyeti Yardımcıları Sayın Nejla Kösoğlu ve Sayın Gamze Özdemir’e,

        Hiç bir bedel talep etmeden derneğin davetiye ve broşürlerini basarak armağan eden Sayın Hüseyin Durmuş’a ve Sempozyumun gerçekleşmesinde özveri ile emek ve payı olan Derneğin tüm Yönetim ve Düzenleme kurulu arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.

Anahtar Kelimeler: Ferda Kazancıbaşı, Dost Beykoz, Küçüksu, tarihi, Beykoz, turizm

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"