Sempozyum Adem Deniz'in kurbanı oldu

  • 2014.09.03 00:00
  • Güncelleme: 21.02.2014 00:11
  • Okunma: 6573 kez
  • Yorum: 0
Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği tarafından düzenlenen “Beykoz İlçesinin Turizm özellikleri ve Tarihi Küçüksu Mesire Yerinin halk yaşamına geri kazandırılması” konulu sempozyum Beykoz Belediyesi Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekle
Sempozyum Adem Deniz'in kurbanı oldu

Salonu dolduran davetliler; konu ile ilgili konuşmalar yapan siyasi partilerin Beykoz Belediye başkan adaylarını dikkatlice dinlerken, Anadoluhisarı Spor Kulübü BaşkanıAdem Deniz’in Başkan Çelikbilek’e sataşarak, provokotif bir eylemde bulunması sempozyumu amacından uzaklaştırdı.

Çelikbilek ve Miniç’e sataşma yapıldı

Bu arada Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve BBP adayı Bilgehan Murat Miniç’in konuşmaları esnasında izleyicilerden gelen iki müdahale dikkatlerden kaçmazken, Belediye Başkanı Çelikbilek bu sebeple konuşmasının bitimi ile birlikte salondan ayrıldı.

Anafarta tecrübesini konuşturdu

Öte yandan siyasi partilerin adayları içerisinde salondakilerde en fazla iz bırakan isim ise Millet Partisi’nin adayı Mehmet Ali Anafarta oldu. Bazı adaylar ise konuşmaları esnasında konudan uzaklaşırlarken 10 dakikalık sürenin sınırlı dakikalarında konunun özüne ilişkin aktarımlarda bulunabildiler.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, kendisine sempozyum ile ilgili davet geldiğinde 10’ar dakikalık sürenin daha önce kendisine iletilmediğini söylerken, “Tarihi Küçüksu Mesire Yeri ile ilgili yapılacak projeye ilişkin slayt destekli sunum yapma düşüncesindeydim ancak bu mümkün olmayacak gibi” dedi.

“2009 yılında yapılan aynı başlıklı sempozyuma bir tek ben katılmıştım. Burada gelinen son nokta ile ilgili slayt gösterimi yapmayı umuyordum, ancak süre sınırının olması nedeni ile vazgeçmek zorunda kaldım. O ilk toplantıda Kıyı Emniyeti Tesislerinde verdiğim söz sözdür. İlk olarak Çayırı Büyükşehir Belediyesi’nden alınması söz konusu idi” ifadelerini kullanan Çelikbilek, “Tarihi Çayırda 1 ve 2.Köprü yapımlarında kullanılan bir şantiye alanı gerçeği varken ve ortalıkta 3.Köprü çalışmaları için de burasının kullanılacağı gibi bir gerçek varken işi zamana bırakalım dedik. Eğer ki Çayırı eski güzelliğine gelecek biçimde yapsa idik, yeniden şantiye olması halinde bir anlamı kalmayacaktı. Dönemin Marmara Üniversitesi Rektörü olan ve de benim de hocam olan Necla Hanım ile bir protokol yapıp Küçüksu Çayırının üst kullanım hakkının bize yani belediyemize devredilmesini sağladık. Dediğim gibi elimizde olan projeyi hayata geçirme düşüncemiz varken 3.köprü şantiye olayı ortaya çıktı. Bir sene bekleyelim durum netleşsin derken bu kez de Rektör değişti, yeni gelen rektör protokolü fesh edip kendine ait alanı çevirdi. İçinde bulunan Aanadoluhisarı Spor Kulüp binasını yıktırdı. Biz o zamanlar da buna anlam vermedik, ilk etapta kulübe bize ait Göksu'daki Hizmet Binamızda bir yer verdik.” diye konuştu.

Adem Deniz sempozyumu provoke etti

Anadoluhisarı İdmanyurdu Spor Kulübü Başkanı Adem DenizÇelikbilek'e sataşarak, "Tabii ki vereceksin bu senin asli görevin" demesi salonda soğuk duş etkisi yaparken, Adem Deniz sempozyumu provoke etmekle suçlandı. Karşılıklı atışmaların ardından Başkan Çelikbilek hak etmediği bir muameleye maruz kaldığını belirterek konuşmasını sonlandırdı, ardından siyasilerin ellerini tek tek sıkarak salondan ayrıldı.

Sempozyumun konusundan haberi yoktu.

Konuşmacıların sempozyumun özüne uygun konuşmalar yaptığı toplantıda CHP Adayı Hızır Yılmaz’ın siyasi konuşma yapması sempozyumu amacından uzaklaştırdı.

Başkan Çelikbilek’in salondan erken ayrılmasına tepki gösteren Hızır Yılmaz, “ABD’de yeni seçilen başkan göreve başlayıncaya dek, eski başkan görevini devam ettirir… Ona topal ördek benzetmesi yapılır. Sayın Çelikbilek topal ördek bile olamayıp konuşmasının bitimi ile salondan ayrılmıştır.

Gezi Parkı’nı işaret etti

İster kabul etsin isterse etmesin, Türkiye değişmekte, bunu anlamak için Gezi’ye Taksim’e bakmak gerekir. 30 Mart Beykoz Halkının Çelikbilek’ten kurtuluş tarihi olacaktır. Kendisine yapılan protesto bahanesi olmuştur. Küçüksu Tarihi Mesire Yeri ile ilgili bir önceki Marmara Üniversitesi Rektörü ile protokol imzalamış… Sonra rektör değişince bunu iptal etmiş. O sizin zihniyet tarafından seçilen, göreve getirilen rektör değil mi? Yani bahanelere sığınmasını millet görmesin mi? CHP olarak elimizde bir taslak proje var, bunu başta Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği, Anadoluhisarı sakinleri ve STK’ların bilgisine sunacağız. Beykoz Belediyesi’ni aldığımızda burası tarihi seyrine geri dönecek” diye konuştu.

Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekleşen sempozyumun Divan Başkanlığını Dr.Özer Odabaşı yaparken, yardımcılıklarını ise Gamze Özdemir ve Nejla Kösoğlu yaptı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği Eski Başkanı Mustafa Babuz bir konuşma yaptı… Ardından mevcut Dernek Başkanı Av. Ferda Kazancıbaşı sempozyum ile ilgili bilgi aktarımında bulundu.

Sempozyumda söz alacak olan siyasi partilerin adaylarının konuşma sıralarının belirlenmesinde oy pusulasındaki sıralarının dikkate alınması yöntemini izlendi. Buna göre ilk sözü DSP Adayı Recayi Çelik aldıktan sonra sırası ile BBP Adayı Bilgehan Murat Miniç, Adalet ve Kalkınma Partisi Adayı ve mevcut Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, MilletPartisi Adayı Mehmet Ali Anafarta, Sadet Partisi Adayı Selman Yücel ve son olarak da CHP Adayı Hızır Yılmaz konuşmalarını yaptılar.

Etkinlikte en fazla alkış alan konuşmacı ise Millet Partisinin Adayı Mehmet Ali Anafarta oldu. Etkili hitabet yeteneğini fazlası ile konuşturan Anafarta bu güne değin vermiş olduğu Motivasyon seminerlerinden kazandığı birikim ile izleyicilerin dikkatini cezbetmeyi başardı.

CHP Adayı Hızır Yılmaz Genel Politikalara sıklıkla girerken konudan uzaklaşanyaklaşımlar sergiledi, BBP Adayı Bilgehan Murat Miniç bünyesinden geldiği denizcilik sektörü, denizciliğin turizme öneminden, ilçe turizmine geçiş yaparken konuşmasınınbüyük bölümünde Ferda Kazancıbaşı'nın bir yazısından aktarımlara ayırdı.

Saadet Partisi Adayı Selman Yücel, kendisinin vakti zamanında Beşiktaş'danKüçüksu'ya sıklıkla ailece geldiklerini hatırlatıp nostaljik bir bakış açısı getirirken SaadetPartisi’nin geçmiş dönemlerde Küçüksu Mesire Yeri ile alakalı yapmış olduğu çalışmalara atıfta bulunan bir yöne de dönüş yaptı.

DSP Adayı Recai Çelik'te kendisinin bölgenin insanı olduğunu hatırlatıp birkaç anı aktarımından sonra olaya bakış açılarını siyasi açıdan ele aldı. MHP Adayı Alaattin Köseler etkinliğe katılmazken, İlçe Başkanı Ali Emanet sempozyum başına yetişebildi. İşçi Partisi Adayı Can Çakmak da yakın bir akrabasının cenazesine katıldığından katılım sağlayamadı.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz