Makaleler

Şehit Talha Dinleyici

12.08.2015 17:21
| | |
28942

Söze nerden başlayalım bilemiyorum. Beykoz’un bu yıl içinde verdiği üçüncü şehidi uğurladık bugün. Tekbirlerle dualarla gözyaşlarıyla…

 

Elbette şehitlerin hepsi bizim için çok kıymetli zira “Onlar Diridirler” buyurulmuş. Ancak Talha’ın bizim için yeri apayrı. Bizim mahallemizin çocuğu Talha. Daha dün gibi Rahmetli dedesinin elinde sarı saçları, nur gibi yüzüyle bizim evin alt sokağından bakkala gidişleri.

Hayat gailesi işte, iş okul evlilik askerlik derken yıllardır pek az gördüğüm Talha’nın ismi geçince hep o hali geldi gözlerimin önüne. En son fotoğrafına bakınca cenaze de gördüm ki hala sarı saçlı hala nur yüzlü Talha. Allah’ın izni ile de öyle kalacak kıyamete kadar. Vatan uğruna, bayrak uğruna görev yaparken aldığı bu kutlu nişan yalnız Şehit Babası Birol Ağabeyin evini değil mahallemizi de aydınlatacak bundan böyle.

Ateş düştüğü yeri yakar bilirim. Ne desek boş ne desek nafile. Bir kahpenin kurşunuyla hayata gözlerini kapamaması da bir teselli sevenleri için. Bir Müslüman için dünyada ki en büyük makama ulaşmış olması da. Ama yinede içi yanıyor insanın henüz 23 yaşında, üniversiteyi yeni bitirmiş umutları olan bir gencimiz daha yıldızlara karıştı. Bir ananın daha yüreği yandı ama ne yanış.

Şehit anasıyla terörist anasını aynı kefeye koyanlar anlar mı bu yangını. Al bayrak dalgalansın diye can verenle, bölücünün anası nasıl bir tutulur. Evladının tabutuna sarılıp Şehitler ölmez vatan bölünmez demekten başka bir şey yapmayan analarla eli kanlı katilin anasını bir görmek en hafif ifadeyle nezaketsizliktir. Çiftçiye ananıda al git diyenler teröristin anasına da aynı kararlılığı ne zaman gösterecekler. Elbette analar ağlamasın ama, evladı şehit olan bu vatana hayırlı evlat yetiştiren anamız evladıyla öğünsün, oğlu terörist olan analarda bağrına taş bassın. Kimse bu millete meydan okuma cüretiyle sokaklara çıkıp biz barış elçisiyiz, biz savaşın bitmesini istiyoruz demesin.

Türk milleti asker millettir. Her evde her ocakta bu milletin gözünün nuru evlatları vatan hizmeti yapacağı günü bekliyor. Ya analar babalar; onların halini soran bilen var mı.Omzu sırmalı paşalar, son model Mercedes’lerle Şehit cenazelerinde arz-ı endam eden siyasiler, üst düzey bürokratlar! Kaçınızın çocuğu güneydoğu da şehit oldu !? Kaçınız geceleri evladım hayırlısıyla bir dönse diye sabahladınız?

Talha Beykoz’un bu yıl 3 üncü şehidiydi. Biliyoruz ki son olmayacak. Biliyoruz ki daha nice vatan evlatları Al bayrak uğruna şehid olacak. Daha nice sarı saçlı nur yüzlü kardeşimiz bu topraklarda yaşamanın bedelini ödeyecek. Birileri sırça saraylarından bizi anlamayan gözleriyle seyredecekler. Yine onlar konuşacak bu kimsesiz millet dinleyecek.”Büyük medeniyetler kan ve göz yaşı üzerine kurulurlar” demişti hocamız. Biz büyük milletiz kanımızda gözyaşımız da umman oldu zahir. Bu kadar şehidin kanının hesabını soracak yiğitleri yetiştirecek analarımız var bizim. Biz büyük milletiz.

Allah başta ailesi olmak üzere Talha kardeşimin bütün sevenlerine sabırlar versin, onunla birlikte bu vatan için canını veren tüm şehitlerimize rahmet eylesin. “Söylesem tesiri yok sussam gönül razı değil” demiş şair. Söz söyleyebildiysek ne ala, söyleyemediysek de gönlümüzdeki sıkıntıdandır. Vesselam…

Anahtar Kelimeler: Şehit, Beykoz, Talha Dinleyici, Birol Dinleyici

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"