Erdal ÖZTÜRK
  • 10/04/2023 Son günceleme: 10/04/2023 17:33
  • 5.303

Ülkemiz tamamen seçim atmosferine girmiştir. Bu atmosferi Beykoz'da da iliklerimize kadar hissediyoruz.

Seçime ilgi büyük. 14 Mayıs'ta seçime katılım bence çok yüksek olacak.

2018-2019 seçimlerinde her zaman olduğu gibi Beykoz'da AK Parti kazandı. Lakin 2019'da iptal edilen Büyükşehir Başkanlık seçiminin 2.sinde CHP tarihinde ilk kez Beykoz'da 1. parti oldu. (Daha önce SHP ve DSP olarak sol 1. parti olmuştu.)

Şimdi ittifak ve partilerin Beykoz'da fazla efor sarf ederek çalışmaları gerekiyor. AK Parti tekrar 1. parti olmak için, CHP ise ilk kez aldığı birincililiği kaptırmamak için çalışması gerekiyor.

Peki çalışıyorlar mı?

AK Parti'de Murat Aydın, M. Hanefi Dilmaç ve Gaye Zayıf günde 4 ya da 5 saat uykuyla seçmeni hiç boş bırakmıyorlar. Boş bırakılan seçmenin gitme ihtimali çok yüksektir. Murat Aydın'ın insan ilişkileri çok iyi. Hiç gaf yapmıyor.  Ahmet Efendiye, Ayşe Hanıma çarşıda pazarda sanki kameraların karşısındaymış gibi çok özenli hitaplar yapıyor.

Muhammed Hanefi Dilmaç zaman zaman eleştirdiğim çok olmuştur. Ben böyle bir efor inanın kimsede görmedim. Bu nasıl çalışma hırsı, 21 yıllık AK Parti iktidarında onlarca küsenler vardı. Eskileri yenileri buluşturuyor, kaynaştırıyor. Yine eskisi gibi herkesi bir arada tutmaya çalışıyor. Sanki klonlanmış gibi sanırsın birden fazla bir çok yerde görünüyor.

Gaye Zayıf zaten Beykoz'da bir ekol yarattı. Çıtayı her geçen gün yükselterek çalışmalarını sürdürüyor. Proje insanı ve bir kadınlar ordusu var. Amazonlar desek abartı yapmış olmayız. Üç ismin uyumunda eşsiz bir ahenk var. Yada olumsuzluklar varsa da bunu dışarı yansıtmıyorlar, sızdırmıyorlar.

CHP'de Aydın Düzgün, Eylem Sabırhoşgör Beykoz'u tanıyan bilen isimler. Sandık kurullarını ilk kez eğitimli ve güçlü bir oranda oluşturduklarını teyit ettim. Sandık başında görev yapmak için CHP'ye öyle bir başvuru istek olmuştu ki, sanırsın meclis üyesi ve delege olma isteği gibi.

Aydın Düzgün'ün tüm yaşamı CHP olmuş. Öncesiyle şimdi ki arasında dağlar kadar fark var. Altılı masanın Beykoz başkanlarıyla ilişkilerini üst düzeyde tutuyor. Eylem Sabırhoşgör reklamı ve gösterişi sevmiyor. Biraz Kaftancıoğlu modeli görüyorum onda. Gittikleri dolaştıkları yerlerden ne konum atıyorlar ne yayın yapıyorlar. Seçmeni deşifre etmiyorlar. Akıllıca bir yol izliyorlar. AK Parti'nin ve CHP'nin gençlik başkanları daha çok çalışın. Gençler Muharrem İnce'ye devam ediyorlar.

İttifaklara baktığımızda ise Cumhur İttifakı'nın bileşenleri içinde Beykoz'da sadece AK Parti ve MHP formda. BBP 8 yıl üstüne ilçe başkanı atadı. Yeniden Refah Partisi teşkilatını yeni kurdu. Diğerlerinin tabelasının bile bulmak imkansız.

Millet İttifakı'nın bileşenleri Beykoz'da çok güçlü. CHP, İYİ Parti, Deva, SP, GP ve DP. İYİ Parti çok formda, Deva genç dinamik bir teşkilat, SP köklü bir tecrübeli teşkilat, GP rüştünü göstermeye çalışıyor. DP'yi inanın bende hiç görmedim.  

Gözlemlerim ve yorumlarımda ne abartı vardır, ne de kimsenin hakkını yiyip yok sayıyorum. Bu konularda çok hassasım. Seçimin Beykoz Manzaralarını samimi bir gözle size aktarmaya çalıştım. Seçimden önceki son yazımı bekleyiniz. Sağlıkla kalınız... 

Yazarın Yazıları
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz