Sayıştay'ın Beykoz sevgisi

  • Güncelleme: 13.03.2020 16:36
  • Okunma: 8987 kez
  • Yorum: 1
Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Sayıştay'ın Beykoz'da başlattığı denetimi değerlendirdi.
Sayıştay'ın Beykoz sevgisi

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, CHP'li Aydın Düzgün'ün gündeme getirdiği 'Sayıştay yazışmaları' konusunda değerlendirmelerde bulundu. Beykoz Belediye Meclisi'nin Temmuz toplantısında konuşan Başkan Çelikbilek, "Sayıştay'ın yaptığı denetimler gayet normaldir. Denetleyecekler. Biz sosyal yardım anlamında yaptık bu işleri... Aynı şeyleri başka Belediyeler de yapmış ama nedense onlara bir yazı gitmemiş" dedi.

Beykoz Belediyesi'nin Temmuz Olağan toplantısı, açılış, yoklama ve bir önceki 5 Haziran 2015 tutanağının oybirliğiyle kabul edilmesinin ardından başladı. İlk olarak söz alan CHP Grubu, geçtiğimiz günlerde Dost Beykoz'un gündeme taşıdığı 'Kavacık Fatih Sultan Mehmet Caddesi üzerinde park edilir alandaki araçların çekilmesi' sorununu gündeme taşıdı. Konuyla ilgili bilgisi olmadığını söyleyen Başkan Çelikbilek ise CHP Grup Başkanvekili Gülay Demirel'in anlattıklarını, AK Partili Üyelere sordu. Başkan Yardımcılarından Muharrem Kaşıtoğlu, "Evet, doğrudur. Ben de bu yönde vatandaşlardan şikâyet telefonu aldım" demesinin ardından ise Başkan Çelikbilek, kurmaylarına konuyla ilgilenmelerini istedi. Daha sonra gündeme geçildi ve gündem maddeleri ele alınmaya başladı. Bu sırada CHP Grubu'ndan Aydın Düzgün ile Başkan Yücel Çelikbilek arasında şu diyalog geçti:

Aydın Düzgün:

"Şimdi, ona yardım buna yardım... Daha önce Muhtarlara yardım ettik. Peşinden talebelere burs verdik. Netice olarak da üst yönetici olarak size ve diğerlerine koca bir zarf geldi Sayıştay'dan..."

Yücel Çelikbilek:

"Ne garip bir şey, sen yoksun içinde o kişilerin..."

Aydın Düzgün:

"Şimdi mesele şu Sayın Başkan... Tabi ki iyilik yapılacak, görevimiz. Belediye'nin görevi... Buna hiç itirazım yok! Gayet doğru bir şeydi... Ancak Sayın Adem Çalışkan... Bir müdür olarak alıp kanunu eline okumuyor mu?"

Yücel Çelikbilek:

"Eyvallah... Şöyle söyleyeyim: Sayıştay'ın yaptığı denetimler gayet normaldir. Denetleyecekler. Biz bile bile yasalara aykırı işlem yapmayız. Her yazılana inanmayın. Sabırlı olun. Biz sosyal yardım anlamında yaptık bu işleri... Aynı şeyleri başka Belediyeler de yapmış ama onlara yazı gitmemiş. Biz savunmamızı yapacağız. Kabul etmezlerse kendileri bilir. Bu işe giren, terler. Belediye'ye gelirsen, Meclis Üyesi olursan; terleyeceksin. Zorluklara katlanacaksın. Müdürler, bir şey yapmazlar. Biz irade ortaya koyuyoruz bu Meclis'te... Bu bizim kararımız; Müdürün günahı değil ki...  Neticede ben bölgemin çocuklarına yardım yapmışım. Bu gayet insani ve de İslami..."

Aydın Düzgün:

"Siyasi..."

Yücel Çelikbilek:

"Siyaseti yok bunun... Arkadaşlar... Bunu dediğin anda benim hiç sosyal faaliyet yapmamam gerekir, senin dediğin olsun diye... Kuman ya dağıtacağım; dağıtmayayım; siyasi oluyor diye... Batsın siyaseti bunun yahu... Bunun siyaseti mi olur?"

Aydın Düzgün:

"Çok güzel yapıyorsunuz o işi..."

Yücel Çelikbilek:

"Senin mantığınla bakarsak ben iş yapamam ki... Adam ölüyor, Azrail canını almaya geldi; siyaset yapıyor... Yapmayın yahu... Görevini yapıyor herkes, biz görevimizi yapıyoruz. Ne siyaseti? Ben fakirin kim olduğunu, siyasetini sormuyorum ki? Sorulur mu yahu? Böyle demeyin... Derseniz üzülürüm... O zaman ben Belediye'yi toptan kapatırım; içeri hiç insan sokmam! Olur mu öyle şey? Böyle demeyin... Eğer böyle derseniz, Halka bu yayılıyor. Bunları demeyin! İyi niyetli bir yaklaşım olmaz bu..."

‘Dilmaç Srebrenica’ya Kaşıtoğlu Prizen’e gidiyor’

Tartışmaların ardından gündeme geçildi ve Bosna Hersek'in Srebrenica şehrinde 10-12 Temmuz tarihlerinde Beykoz Belediyesi tarafından verilecek olan iftar yemeğine katılmak üzere Meclis Üyeleri belirlendi. Buna göre Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç'ın yanı sıra Yakup Özbek ve Kerem Ersin'in gönderilmesi kararı alındı. Öte yandan Srebrenica gibi Beykoz'un bir başka Kardeş Kenti olan Kosova Prizen'de de gerçekleştirilecek bir başka iftar programına, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu'nun yanı sıra Ahmet Soylu ve Hakkı Emanet'in katılması oy birliğiyle kabul edildi. Belediye Meclisi'nde Mimari Estetik Komisyonu kurulması ve Bosna Hersek Srebrenica'da Beykoz Belediyesi tarafından yapılacak Spor Salonu projesi uygulaması teklifleri ise görüşülmek üzere ilgili komisyonlara havale edildi.

Yorumlar (1 Yorum)

ahmet öztürk (6 yıl önce)

ben başkana hak veriyorum,sosyal yardımın siyaseti olmaz....aydın bey de derdini anlatamamış ama...başkana şunu demesi lazım...tamam başkan sen siyaset yapmıyosunda bu yardımlar dağıtılırken siyaset yapılıyomu yapılmıyomu,sen bunu denetliyebiliyomusun,bu yardımlar hakkaten ihtiyaç sahiplerinemi gidiyo yoksa akp ye kayıtlı insanlara gece yarılarımı teslim ediliyo...sorulması ve irdelenmesi gereken bu,başkanın iyi niyetinden zerre kadar şüphe yok ama başkanda şunu unutmamalı partisine üye ve yakın olanlar kendilerini ülkenin tek sahibi zannediyo ve kendilerinden başkasının yaşam hakkına ve özelliklede ülkenin kaynaklarından ortak faydalanmak hakkına zerre kadar saygıları yok...başaknın bunu kabul etmesi ve buna göre tedbir alması gerekir.

Yorum Yaz