SAT komandolarından nefes kesen tatbikat!

  • 0
  • 33437
SAT komandolarından nefes kesen tatbikat!
SAT komandolarından nefes kesen tatbikat!
SAT komandolarından nefes kesen tatbikat!
SAT komandolarından nefes kesen tatbikat!
SAT komandolarından nefes kesen tatbikat!
SAT komandolarından nefes kesen tatbikat!
SAT komandolarından nefes kesen tatbikat!
SAT komandolarından nefes kesen tatbikat!
SAT komandolarından nefes kesen tatbikat!
SAT komandolarından nefes kesen tatbikat!

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Beykoz Anadolu Kavağı'ndaki Sualtı Taarruz Komutanlığı, gerçeğini aratmayan tatbikatlarla basına tanıtıldı.

SAT komandolarının gerçek mühimmat kullanarak gerçekleştirdikleri tatbikat nefes kesti. Karargahın eğitim alanında yapılan tatbikat sırasında, SAT timlerinin karadan ve denizden düşman birliklerine ve hedeflerine yönelik saldırıları gerçeğini aratmadı. Gerçek mermi ve roket atarların kullanıldığı tatbikat yaklaşık 20 dakika içinde başarıyla tamamlandı.

GERÇEK MÜHİMMAT İLE DÜŞMAN HEDEFLERİ VURULDU

Gerçek mühimmatın kullanıldığı tatbikatta, SAT komandolarından oluşan bir TİM, düşmanın yüzer ve kıyı hedeflerini 'sinsi taarruz', 'baskın' ve 'sabotaj' düzenledi. Su altından çıkan ve karaya doğru yaklaşan SAT komandolarının saldırısıyla başlayan tatbikatta, roketatarla ve uzun namlulu silahlarla, hedeflere yönelik saldırılar gerçekleştirildi. Düşmana ait kıyı hedefine sızan komandolar verilen emirlerle hedefleri imha ettiler. Komandoların, düşman birliğine gizlice yerleştirdikleri bir bombayı patlattıkları sahne ise adeta nefes kesti. Tatbikatta bombanın patlatılmasıyla birlikte gökyüzüne alevler ve siyah duman yükseldi.


Zorlu sınavların ardından aldıkları eğitimlerle yüksek seviyede kara ve deniz fizik kondisyonu, baskı altında görevini icra edebilme, yakın dövüş tekniklerini uygulayabilme, esaretten kurtulma, teçhizatlı olarak arazide uzun mesafe intikal ve hedef bulma gibi kabiliyetleri kazanan SAT timi'in tatbikatı yaklaşık 20 dakikada başarıyla sona erdi.

"HER ZANAN GÖREVE HAZIRIZ"

Tatbikatın ardından tim komutanı, tatbikat hakkında basın mensuplarına bilgi verdi. Güvenlik nedeniyle gerçek kimliğini gizli tutan ve kendini "Üstteğmen Turgan" olarak tanıtan Tim Komutanı, büyük çoğunlukla görevlerini gece koşullarında gerçekleştirdiklerini söyledi. Eğitimlerini de gece karanlığında ve sunni düşman birlikleri yaratarak aldıklarını belirten Tim Komutanı, "SAT timleri, su üstünden ve altından, havadan, karadan gibi bir çok intikal yöntemleriyle düşman topraklarının ve hatlarının ilerisine sızarak Türkiye Cumhuriyeti devletinin menfaatleri doğrultusunda verilen emirleri yerine getirmek üzere zorlu eğitimlerden geçmektedir. Elit personel arasından seçilen personeliyle her zaman göreve hazırdır" ifadelerini kullandı.SAT KOMUTANINDAN GAZETECİLERE BRİFİNG

SAT Komutanı Albay Ercüment Mertbir ise, tatbikat öncesinde basın mensuplarına verdiği brifingde komutanlığın görevleri hakkında bilgiler aktardı. Albay Mertbir, "SAT Komutanlığı'nın karargahı İstanbul'da konuşludur. Teşkilat yapısı altında Kuzey SAT Grup Komutanlığı, Güney SAT Grup Komutanlığı ve SAT Eğitim Merkezi Komutanlığı bulunmaktadır. SAT Timleri, konvensiyonel kuvvetler tarafından icra edilemeyen veya bu kuvvetlerin desteklenmesine ihtiyaç duyulduğu durumlarda görevlendirilmektedir" dedi."SAT PERSONELİ UZUN BİR EĞİTİMDEN GEÇİRİLİYOR"

Ercüment Mertbir, SAT personelin uzun bir eğitimden geçirildiğine dikkat çekerek, şu bilgileri verdi:
"Bu eğitimlerde personele, Psikolojik dayanıklılık, başarı azmi, baskı altında görevini icra edebilme, yüksek seviyede kara ve deniz fizik kondisyonu, yakın dövüş tekniklerini uygulama, harekata yönelik olarak her türlü silahı kullanabilme ve nişancılık, patlayıcı maddeleri kullanabilme, Eseratten kurtulma, hayatta kalma ve sorguya mukavemet tekniklerini uygulama, teçhizatlı olarak arazide uzun mesafe intikal ve hedef bulma, ilk yardım usullerini uygulayabilme gibi nitelikler kazandırılır."
Albay Ercümen Mertbir konuşmasında SAT Komutanlığı'nın tarihçesi hakkında da bilgiler verdi. Mertbir, ilk SAT kursunun 1962 yılında verildiğini belirterek, 2'si subay, 14'ü astsubay ve 5 er ile SAT Komutanlığı'nın 1963 yılında kurulduğunu söyledi.'KARDAK HAREKATI'NI BAŞARILI BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRMİŞLERDİ

Öte yandan SAT Komutanlığı'nın kurulmasından sonra en önemli görevi Kıbrıs Barış Harekatı'na katılmak oldu. Bunun yanı sıra 1996 yılında Kardak Adası'na yapılan başarılı harekat ile SAT Komandoları, Türkiye ve dünya gündemine yer almıştı. Ayrıca SAT personeli, 2008 yılından itibaren Arap Denizi, Aden Körfezi ve Somali açıklarında faaliyet gösteren Deniz Haydutları ile mücadelede başarılı operasyonlar ve 2011 yılında Marmara Denizi'nde kaçırılan 'Kartepe' adlı deniz otobüsünde, teröristi etkisiz hale getirme ve rehine kurtarma görevlerini baraşılı şekilde icra etti.

Haber Merkezi

Edep bir taç imiş
Önceki Edep bir taç imiş
Beykoz elektrik kesintileri (20-21 Mayıs 2024)
Sonraki Beykoz elektrik kesintileri (20-21 Mayıs 2024)
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz