Saray Tüneli Üsküdar Beykoz hattını rahatlatacak

  • 05.08.2016 11:32
  • Güncelleme: 14.02.2022 14:48
  • Okunma: 7009 kez
  • Yorum: 0
1970'li yıllardan bu yana trafiğe kapalı olan Beylerbeyi Sarayı Tüneli trafiğe açılması durumunda Beykoz Üsküdar hattını önemli ölçüde rahatlatacak.
Saray Tüneli Üsküdar Beykoz hattını rahatlatacak

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, tarihi Beylerbeyi Sarayı Tüneli'nin trafiğe açılmasına ilişkin basın açıklamasında bulundu. Türkmen, Beylerbeyi Sarayı'nın 1800'lü yılların başında 2. Mahmud zamanında yapıldığını belirterek, sarayın İstanbul'un en güzel eserlerinden birisi olduğunu anlattı.

Sarayın önündeki alanın bir ulaşım aksı ve yol olduğuna dikkati çeken Türkmen, 1970'li yıllarda bu aksın Üsküdar - Beykoz arasında transit geçitler için yaya ve araç trafiğine açık kullanıldığını söyledi. Buradaki tünelin, sarayın güvenliğini tehdit ettiği ve turizm hizmetini aksattığı gerekçesiyle 1980 öncesi ulaşıma kapatıldığını söyleyen Türkmen, alanın kültürel amaçlı olarak kullanıldığını dile getirdi.

Okullar açıldığında bölgenin trafik açısından ciddi sıkıntılar yaşadığını ifade eden Türkmen, şunları kaydetti:

"Üsküdar ilçesinin trafik yoğunluğu açısından en önemli yeri bu bölgeler. Boğaz trafiği de bu bölgemizi etkiliyor. Çalışmamızın da bugünlerde sonuna geldik. Beylerbeyi Sarayı Tüneli, Büyükşehir Belediye Başkanlığımız, İstanbul Valiliğimiz ve Üsküdar Belediyesi olarak vardığımız mutabakat gereği 1980 öncesi gibi ulaşıma açılıyor. Çizgileri çizdik, yaya yolunu ayarladık. Tamamı ulaşıma hazır. Birkaç güne kadar, ufak tefek bürokratik işlemlerden sonra, trafiğe açılacak. Sarayın girişi ve çıkışı arasında toplamda 650 metrelik yolu trafiğe açmış oluyoruz. Tünelin uzunluğu 150 metre. Çok önemli bir trafik tıkanıklığını açmış olacağız."

Tünelin trafiğe açılmasıyla 45-50 dakikada geçilen yolun 3 dakikaya ineceğini belirten Türkmen, "Tünel sabah Beykoz-Üsküdar istikameti akşam Üsküdar-Beykoz istikameti olarak tek yönlü olarak ulaşıma açılmış oluyor. 06.00 ile 16.00 arası Üsküdar'a gidiş yönüne, 16.00 ile 06.000 arası Üsküdar'dan Beykoz istikametine açık olacak.

Saraydan girip tünel çıkışından askeri alan çıkışından geçip Üsküdar'a geçmiş olacak. Beykoz ve Üsküdar'ımıza hayırlı olsun."

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz