Makaleler

Sandığın dili!

2014.07.21 00:00
| | |
15873

Ülke genelinde meydanlarda, Beykoz’da ise kahve toplantılarında kıran kırana geçen yarış aynı sertlikle ve heyecanla son buldu. Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun ani vefatı son iki gün tavan yapabilecek ve belki de hiç istenmeyen olayların yaşanmasına neden olabilecek gerilimi bir anda yok etti. Yani merhum giderken bile milleti şöyle bir hizaya çekti. Bu ülkenin O’ndan öğreneceği çok şey var. Ruhu şad olsun.

Ülke genelinde olduğu gibi, Beykoz’da da seçim süreci deyim yerindeyse kıran kırana geçti. Dost Beykoz olarak bu süreçte taraftar olmadığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Evet, taraftar değildik, ama taraftık. Beykoz’a taraftık. Zira Beykoz’a kimin ne verebileceğini, ne veremeyeceğini çok iyi biliyoruz.

Yine şunu da büyük bir gönül rahatlığıyla ifade etmeliyim ki, sık sık haberlerimize ve köşe yazılarımıza konu olan kişileri incitmek veya karalamak gibi bir niyetimiz hiç olmadı. Hele hele belden aşağı vurmak, asla! Bunu iftira ve yalanlarla bezeyerek yapanlar oldu ve bedelini de elbette yasalar çerçevesinde ödeyeceklerdir.

Dost Beykoz olarak bu güne kadar yazdığımız her bir satır yazının arkasında dimdik durmaya devam ediyoruz. Zira yaptığımız haber ve yazdığım yazılarda iftira ve yalanın en küçük bir  kırıntısı dahi yok. Asla da olmadı! Yaklaşık altı yıldır yayında olan Dost Beykoz bu güne kadar hiç “TEKZİP” yememiştir. Bilirsiniz ki tekzip yayıncının namusudur!

Biz hep şunu ifade ettik; Beykoz gibi ciddi sorunları olan bir bölgede Belediye Başkanlığı’na soyunanların ve ona destek verecek kişi ve kurumların çok dikkatli olması lazım. Bu işe her açıdan hazır olması lazım: Bu işi yürütebilecek yetenek, vizyon ve donanıma sahip olması lazım. Hizmet noktasında İBB’ye göbekten bağlı olan Beykoz’a Belediye başkanı olacak kişinin İBB ile iyi geçinmesi lazım. Ve adaylık sürecinde gazetelerin sorgulamasından geçeceklerini de çok iyi bilmeleri gerek. Zira basının bir görevi de kamuoyu adına sorgulamaktır.

Bu seçim sürecinde Dost Beykoz’u yaptığı haberlerden ve bilhassa beni ve Baş Yazarımız Kader Gür’ü kaleme aldığımız yazılardan dolayı acımasızca eleştirenler oldu. Ama hiç kimse de çıkıp “hayır kardeşim şurada yalan söylüyorsunuz, bunlar iftiradır!” demedi, diyemedi. Ama aynı kişiler belden aşağı vuruşlarıyla bilinen bazı yayınların kendileri hakkında ortaya koyduğu basın etiği açısından talihsiz yazı ve haberlere maalesef aynı tepkiyi göstermedi. Yoksa bu Dost Beykoz’un kamuoyunda oluşturduğu etki ve güvenden mi kaynaklanıyor? Kim bilir?

* * *

Seçim sonuçlarına bakılırsa Beykoz Belediye Meclisi’ne AK Parti ve CHP olmak üzere iki parti girebildi. Tabi iki partiyle başlayan meclisin aynı şekilde devam edeceğini kimse garanti edemez. Ancak şimdiki durumda AK Parti 18 meclis üyesi ve CHP 13 meclis üyesiyle Beykoz’un sorunlarına 5 yıl boyunca çözüm bulmaya çalışacak. Ve 31 kişilik Beykoz Belediye Meclisi’nin başında Belediye Başkanı olarak Yücel Çelikbilek bulunacak.

Her iki partinin de meclis üyelerine bakınca insan biraz daha ümitleniyor. Büyük çoğunluğu donanımlı isimlerden oluşmuş ve Beykoz’un sorunlarına hakim isimler. Seçim yarışı bittiği ve hizmet dönemi başladığına göre eminim ki bu dönemde iktidar ve muhalefet olarak çok büyük çalışmalara imza atacaklardır. Bunu hep birlikte bekleyip göreceğiz ancak seçim sonuçları bu dönemde Beykozlunun beklentilerinin büyük olduğunu ve gerçekleşmemesi durumunda da önümüzdeki seçimlerde neler olabileceğini çok açık gösteriyor.  

Dost Beykoz olarak biz de bu süreçte Beykoz için elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz. Daha sorgulayıcı olmaya ve haberlerimizde objektif olmaya devam ederken, birbirinden değerli yazar kadromuzla Beykoz’un sorunlarına ışık tutup çözüm yollarını hep birlikte bulmaya gayret edeceğiz. Uyarılarımızı demokratik sınırları zorlamadan yapacağız.

Seçim yarışına oldukça ciddi hazırlanan MHP ve SP’li dostlarımızın hakkını da teslim etmek lazım. Her iki partide de birbirinden değerli adaylar yarışa ortak oldu. Oylarını çok ciddi oranlarda arttırarak partilerine ve Beykoz’a büyük katkı sağladılar. Önümüzdeki 5 yıl boyunca bu partilerin değerli temsilcileriyle de sık sık bir araya gelip Beykoz’un sorunlarının çözümüne hep birlikte projeksiyon tutacak, seçilmişlere destek olmaya çalışacağız.

Gerek AK Partili ve gerekse CHP’li dostlarımızı çok meşakkatli bir süreç bekliyor ama şunu bilmelidirler ki arkalarında 250 bin kişi olacak.

Allah yardımcınız olsun.

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"