Sanayi Bakanı Beykoz'da imza törenine katıldı

  • 0
  • 5803
Sanayi Bakanı Beykoz'da imza törenine katıldı
Sanayi Bakanı Beykoz'da imza törenine katıldı
Sanayi Bakanı Beykoz'da imza törenine katıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Beykoz'da Uluslararası Yüzey Araştırmaları ve İnovasyon Merkezi (UYAM) Güdümlü Proje İmza Törenine katıldı.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın'ın da katıldığı törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Kalkınma Ajansı'nın (İSTKA) yüzde 75'ini finansa edeceği UYAM'ın faaliyetlerine başlamasıyla birlikte ülkenin önemli kazanımlar elde edeceğini dile getirdi.

Merkezin 2 bin metrekare kapalı laboratuar alanına sahip olacağını aktaran Varank, merkezde kaplama, ısıl işlem, borçelik, mikro yapı analizi, mekanik, fiziksel, kimyasal karakterizasyon ve sektörel inovasyon laboratuvarlarının yer alacağını, hasar analizleri, korozyon araştırmaları, yüzey mühendisliği ve daha birçok araştırmanın yürütüleceğini anlattı.

Varank, kuracakları merkezin Türk Alman Üniversitesi konsorsiyumu desteğiyle dünyaca ünlü Fraunhofer topluluğunun modelini esas alarak AB projeleriyle üniversite ve sanayiyi de bir araya getireceğini aktararak, "Üniversite-sanayi iş birliğiyle Ür-Ge'ye dayalı Ar-Ge çalışmaları yapılacak. Yerli ve milli katma değerli ürünler burada geliştirilebilecek. Aynı zamanda bu merkezde sektörel eğitimlerle, danışmanlık hizmetleri de isteyenlere sağlanmış olacak. Bilhassa İstanbul ve çevresinde yoğunlaşan otomotiv, demir-çelik, metal ve beyaz eşya başta olmak üzere birçok sektörün önemli ihtiyaçları buradan karşılanmaya başlayacak." diye konuştu.

Varank, şunları kaydetti:

"Hocamızla bir toplantı oldu. Benim onlara tekliflerim, fikirlerim oldu, o şekilde ilerlersek inşallah İstanbul'un da en güzel teknoparklarından bir tanesini biz İstanbul'umuza kazandırmış olacağız. Ben buradan şu çağrıyı da yapmak istiyorum. Burada Almanya tarafının da biraz daha elini taşın altına koyması lazım. Özellikle Fraunhofer Enstitüsü burada bizimle beraber hareket edebilir, projeler geliştirebiliriz. Ortak fonlamalar yapabiliriz. TÜBİTAK ile beraber projeler geliştirebiliriz."

İş birliği protokolünün imzalanmasıyla sona eren törende Türk Alman Üniversitesi Rektörün Prof. Dr. Yıldız, Bakan Varank'a hediye takdiminde bulundu.

Program, aile fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

Haber Merkezi

Çubuklu Vapur İskelesine Yaşam Merkezi açıldı
Önceki Çubuklu Vapur İskelesine Yaşam Merkezi açıldı
Beykoz Spor Kulübü için olağanüstü kongre istediler
Sonraki Beykoz Spor Kulübü için olağanüstü kongre istediler
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz