Kültür

Sanat ve Halk müzikleri Beykoz'da kucaklaştı

Sanat ve Halk müzikleri Beykoz'da kucaklaştı
11.05.2016 22:15
| | |
9953

Foto galeri

Beykoz Belediyesi tarafından organize edilen ve Şef Nevin Çalışkan ile özdeşleşen 2016 Konseri geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

Boğaz'ın İncisi Beykoz, turizmin ve cam sanatının yanı sıra müziğin de İstanbul'daki başkenti olmaya başladı. Ardı ardına düzenlenen konserleri hatırı sayılır kalabalıklar takip ederken, Beykozluların ruhu da bu sihirli ezgilerle dinlendi. Beykoz Belediyesi eski Başkan Yardımcılarından Nevin Çalışkan, Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi'nde muhteşem bir performans sergilerken, Başkan Çelikbilek yine vefalı bir Beykozlu örneği gösterdi. Beykoz'a emek veren hiç kimseyi yalnız bırakmamasıyla tanınan Başkan Çelikbilek, yoğun programlarına aldırmadan Nevin Çalışkan'ı izlemeye geldi. Usta Sunucu Dr. Ömer Önder'in renklendirdiği program ise baştan sona nefesleri kesti.

Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen konsere Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, TOFD Beykoz Şube Başkanı Saniye Efe, Kanlıca Muhtarı Yusuf Kıroğlu, Hayırsever Ayşegül-Taner Mert çifti, Beykozlu Cüneyt Pulant ve çok sayıda Beykozlu katıldı. Salonu dolduran yüzlerce kişinin zaman zaman şarkılara eşlik ettiği gözlenirken, Şef Nevin Çalışkan bir selamlama konuşması yaparak, özellikle kendisini dinlemek için uzaktan gelen dostlarına teşekkür etti.

Öte yandan Kürdilihicazkâr şarkılarla başlayan konserde şu şarkılar seslendirildi:

'Nin bölümde sahneye Türk Halk Müziği hâkim oldu'

Bestesi Vasilaki'ye ait olan Ķürdilihicazkâr Peşrev ve bestesi Lemi Atlı'ya ait “Bir Kendi Gibi Zalimi Sevmiş” adlı eserler... Güftesi Baki  Süha Ediboğlu'na bestesi Alaaddin Yavaşça'ya ait “Başka Söz Söylemem”, “Aşktan Yana Ben”... Güftesi Şerafettin Aydınlık'a bestesi yine Alaaddin Yavaşça'ya ait “Geçmesin Günümüz Sevgilim Yasla”... Güftesi Şahin Çandır bestesi ise Avni Anıl'a ait “Öyle Dudak Büküp Hor Gözle Bakma” adlı eser...

Solistler Geçidi'nde ise sahneye gelen isimler, nostalji rüzgarı estirdi. Bir dönemin popüler şarkıları olan Barış Manço'dan “Dağlar Dağlar”, Edip Akbayram'dan “Hasretinle Yandı Gönlüm” ve Sezen Aksu'dan “İkinci Bahar” gibi şarkıları seslendiren sanatçılar, izleyicilerden tam not aldı. Son olarak sahneye Türk Halk Müziği hâkim olurken, solistler ve koro Erzincan, Ķırşehir, Muğla ve Karadeniz yöresinden unutulmaz ezgileri başarıyla seslendirdi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Yerel Haber, Nevin Çalışkan, Konser

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"