Sanal POS ne işe yarar?

  • 0
  • 6735

Sanal pos yazılımları e-ticaret sitelerinin, online pazaryerlerinin ve mobil uygulama satışlarının ödeme aracıdır.

Kredi ve banka kartları, yükle harca (VPOS uyumlu) kartlar veya çeşitli online alışveriş kartları bu yazılımlar üzerinden satın alım yapmak için kullanılabilir. 

Sanal POS hizmetinin ortaya çıkışıyla birlikte online alışveriş alışkanlıkları da küresel çapta artış gösterdi. Aktarmalı ödeme sistemlerinin sahip olduğu risk faktörleri ve gecikmeler, insanların online alışverişe mesafeli durmasına neden oluyordu. Ancak anında işlem gerçekleştirme ve güvenli ödeme ortamı sağlayan sanal POS hizmetleriyle hem alıcılar hem de satıcılar için e-ticaret pazarı kolay alışverişin ilk tercihi olmaya başladı. 

Sanal POS Nasıl Çalışır? 

Sanal POS hizmetleri; provizyon işlemlerinin gerçekleşmesi, ödeme aktarımlarının tamamlanması ve tüm işlemlerin güvenlik prosedürleri kapsamında gerçekleşmesi için kurgulanır. Çalışma prensibi fiziki POS cihazlarıyla aynıdır. Tek fark ödeme transferinin dijital ortamda ve bilgi girişiyle gerçekleşmesidir. Girilen form bilgileri, alışveriş tutarı kadar çekim yapılacak olan kredi veya banka kartına aittir. Aynı zamanda bu kartın sahibi ve kullanım süresiyle ilgili bilgiler paylaşılır. İlgili hesaba form üzerinden erişen VPOS yazılımları, alışveriş tutarı kadar miktarı satıcı hesaplarına aktarır. 

Sanal POS Başvurusunda Aranan Koşullar 

Sanal POS kullanımının online alışveriş ortamında işletmelere sağladığı pek çok avantaj bulunur. Bu durum firmaların e-ticaret siteleri, online mağazalar ve mobil ortam satışları için Sanal POS hizmetine olan taleplerini artırmış durumdadır.  

Her firmanın Sanal POS başvuru sürecinde dikkat etmesi gereken hususların başında; sanal POS almak için gerekli başvuru evrakları ve hizmet alım koşulları gelir. Çünkü her firma veya her internet sitesi sahibi sanal POS kullanamaz. Gerekli evrakları beyan eden ve başvuru kriterlerini karşılayan firmalar sanal POS hizmetinden faydalanabilir. 

Sanal POS Başvuru Belgeleri 

Sanal POS evrakları faaliyet sektörüne göre bazı özel belgeler içerebilir. Ancak genel olarak; ticaret sicil gazetesi, vergi levhası ve imza sirküleri tüm başvuru işlemlerinde beyanı zorunlu belgelerdir. Ayrıca sanal POS başvurusu yapan firmaların kullanım sağlayacağı sitenin özellikleri de onay için oldukça önemlidir. Altyapı bakımından uyumlu, teknik açıdan yeterli ve ürün hacmi limitlerini karşılayan e-ticaret sitelerinin sanal POS başvuruları olumlu sonuçlanır. 

Sanal POS Başvuru Değerlendirme Kriterleri 

Sanal POS başvuruları değerlendirilirken, özellikle başvuruya konu sitenin özellikleri birincil öncelikte yer alır. Çünkü sanal POS yazılımlarının sorunsuz işleyebilmesi belirli teknik kriterlerle ilişkilidir. 

Sanal POS başvurularında şirket yapısı ve teknik altyapıya dair incelemeye alınan kriterler şu şekilde sıralanabilir: 

Sitenin ödeme adımları erişilebilir pozisyonda olmalıdır. 

SSL sertifikası, sanal POS kullanmak isteyen tüm siteler için zorunludur. 

Firmanın tüketiciler için sunduğu iade, iptal ve değişim hakları net olarak sitede yer almalıdır. 

Gizlilik taahhüdü ve güvenlik politikasını içeren metinler site sayfalarında bulunmalıdır. 

Ürün içerikleri açık ve anlaşılır biçimde olmalıdır. 

Yeterli ürün alternatifi ve stok beyanı bulunmalıdır. 

Sitenin teknik özellikleri sanal POS yazılımıyla uyumlu olmalıdır. 

Satışlarda döviz kullanılacaksa güncel kur bilgileri yayınlanmalıdır. 

Sanal mağaza hukuku ve banka ilkeleriyle bağdaşmayan ürün satışları sitede yer almamalıdır. 

Şirket bilgilerinin beyanında mutlak olarak; vergi levhası, imza sirküsü ve ticaret sicil gazetesi yer almalıdır. Tüm altyapı kriterleri ve belgeler eksiksiz karşılandığında firmalar sanal POS hizmeti için başvuruda bulunabilir. 

Bu süreçte firmalar için en önemli hususların başında, sanal POS hizmeti sunan markalar arasında nitelikli alternatifleri değerlendirmek yer alır. Türkiye’nin en prestijli sanal POS uygulaması Ozan Sanal POS, e-ticaret siteniz için kolay kullanım özellikli, hızlı ve güvenilir bir ödeme ortamı yaratmanızı sağlar. 

Beykoz'da 500 çocuk iftar sofrasında buluştu
Önceki Beykoz'da 500 çocuk iftar sofrasında buluştu
Beykoz ormanları icradan satılığa çıkarıldı
Sonraki Beykoz ormanları icradan satılığa çıkarıldı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz