Kültür

Samsunluların tirit buluşması

Samsunluların tirit buluşması
13.12.2015 15:38
| | |
4307

Beykoz Samsunlular Derneği, hemşerileriyle dernek merkezinde bir araya geldi.

Beykoz Samsunlular Derneği, hemşerileriyle dernek merkezinde bir araya geldi.

2015 Yılının Nisan ayında yapılan kongreyle göreve gelen Ömer Altun, daha önce Beykoz Samsunlular Derneği'nde gerçekleştirilmemiş bir programa ev sahipliği yaptı. Bölgenin yöresel yemeklerinden olan 'tirit' Beykoz'daki Samsunluları bir araya getirdi.

İncirköy'deki dernek merkezinde bir araya gelen Samsunlulara, Samsun Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri, Samsunlu İş Adamları Derneği Başkanı Mete Koca, Beykoz Samsunlular Dernek Başkanı Ömer Altun, AK Parti Beykoz İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Büşra Şen eşlik etti.Tirit ve ayran ikramının ardından bir konuşma yapan Beykoz Samsunlular Dernek Başkanı Altun, tirit yemeğini anlattığı konuşmasında şu sözlere yer verdi:

Başkan Altun: "Tirit bizim için bir bahanedir"

"Tirit, Orta Asya'da yaygın yöresel bir yemek olan 'beşparmak' ile benzerlik gösterir. Hatta 'tiridine bandım' şarkı sözleriyle de özleşmiş yöresel bir yemeğimizdir. Tirit bizlere soğuk kış akşamlarında hemşerilerimiz ile bir araya gelerek muhabbet vesile olur. 20 Nisan 2015 günü yaptığımız kongre ile göreve geldik ve o günden bu yana böyle bir programı ilk defa gerçekleştiriyoruz. Uzak yerlerden gelen misafirlerimiz, dostlarımız ve hemşerilerimiz var hepsine çok teşekkür ediyorum. Ayaklarınıza sağlık"Başkan Altun'un ardından kısa bir selamlama konuşması yapan AK Parti Beykoz İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Büşra Şen, İlçe Başkanı Mustafa Gürkan'ın yoğun programından dolayı katılamadığını ve herkese selamlarını olduğunu belirtti.

Tirit nedir?

Tirit, Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde yapılsa da Karadeniz bölgesinde özellikle Samsun ve civarında yaygın bir yöresel lezzettir. Basitçe Tirit, et suyuna kızartılmış veya bayat ekmek konularak yapılan yemeğe verilen isimdir. Kaz, ördek, tavuk, inek, koyun eti ile yapılan çeşitleri görülmektedir. Yörelere göre farklı etler de kullanılabilir.

Samsun’da Kaz Tiridi özellikle öne çıkar ve patenti alınmıştır. Kaz eti, sac yufkası (yoka), pilav birleştirilerek yapılır. Kaz eti kısık ateşte uzun süre pişirilerek yağı çıkarılır. Bu çıkan kaz yağı ile pilav yapılır. Genişçe bir tepsiye önce pilav, sonra kaz eti ve üzerilerine kazın suyu ile ıslatılmış yufka konulur. Tirit kelimesi orijin olarak Farsça’dır.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Beykoz Samsunlular Derneği, Ömer Altun, Tirit, AK Parti, Yönetim Kurulu Üyesi, Büşra Şen, SAMDEF

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"