Kültür

Samsunlular ve Trakyalılar Gecesi...

Samsunlular ve Trakyalılar Gecesi...
2014.07.27 00:00
| | |
10279

17 Temmuz 2011 Günü yapılacak Toplu Nikah Töreni ile son bulacak olan Tarihi Beykoz Çayır Festivali, Berat Kandili’ne tesadüf eden Samsunlular ve Trakyalılar’ın gecesiyle devam etti.

Yaşanan terör olayları nedeniyle de ayrı bir anlam kazanan geceye Başkan Yardımcıları Hanefi Dilmaç, Yüksel Baki, Nevin Çalışkan ve Metin Torun katılırken, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in ise geceyi Beykoz Belediyesi’nin standında izlemesi dikkat çekti.

Sivil toplum örgütlerinin tüm temsilcilerinin de hazır bulunduğu gecenin erken saatlerinde protokol sıralarının boş kalması gözden kaçmazken, ilerleyen saatler de CHP Beykoz İlçe Başkanı Nagihan Akan, meclis üyeleri ve Bafra Belediyesi Başkanı Zihni Şahin geceye katılan isimler arasında yer aldı.

Rumeli TV’den canlı olarak yayınlanan gecede her zaman olduğu gibi Beykoz Belediyesi’nin 3G canlı yayını da mevcuttu.

Sunumunu Şair Cihangir’in yapmış olduğu gece Muhammed Küçükkonuklar’ın akşam ezanı okumasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından hocanın verdiği mini vaaz ve duayı Yuşa İlahi Grubu’nun söylediği ve Dünya 2.’si ve Türkiye 1.’si olan Hafız Mehmet Bilir’in okuduğu Kuran-ı Kerim izledi. Minik Kalpler Korosu da okumuş olduğu birbirinden güzel ilahilerle geceye anlam kattılar.

Gecenin ilerleyen saatlerinde konuşan Samsunlular Derneği Başkanı Fatih Yılmaz, vatandaşların kandilini kutlayarak başlamış olduğu konuşmasında, Diyarbakır’dan gelen haberin tüm Türkiye’yi olduğu gibi kendilerini de üzdüğünü kaydetti. “Hepinizin Kandili mübarek olsun. Dün Diyarbakır’dan gelen haber bizi çok üzdü ve yaraladı. Onun için son derece üzgünüz.” şeklinde konuşan Fatih Yılmaz, “Bu vesile ile hepinizin Kandilini kutluyorum.” dedi.

Sacit Kaya konuşma metnini yırttı

Trakyalılar Derneği Başkanı Sacit Kaya ise hazırladığı konuşma metnini yırtarak; “Ben sizlere ne söyleyeyim. Son derece üzgünüz ve dağınığız. Diyarbakır’da ki bu hain saldırının hiçbir haklı yanı mantıklı bir yanı asla yoktur. Bu hain saldırılar bizi asla yıkamaz. Ezanlarımız susmaz, bu kötü günleri de elbette aşacağız ve bu lanet terör örgütüne bir çözüm bulacağız. Allah Silahlı Kuvvetlerimizi korusun ve onlara güç versin. Şuan en fazla birlik ve beraberliğimize ihtiyaç vardır. Kenetlenelim birlik olalım ve bu zor günlerin üstesinden gelelim.”

Son olarak da Bafra Belediye Başkanı halka hitap etti. “Hepinizin Kandili mübarek olsun. Değerli şehitlerimize buradan rahmet diliyorum ve böyle etkinlikleri düzenlediği için Yücel Çelikbilek’e teşekkür ediyorum.”

Gecenin sonunda ise büyük usta Ahmet Özhan sahne aldı… Birbirinden güzel sanat eserlerini icra eden Özhan, Beykoz Çayırı’nda, Berat gecesine yakışır bir program yaptı… Yaklaşık 1 saatlik konserin ardından dinleyenlerce ayakta alkışlanan Ahmet Özhan’a Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan çiçek vererek teşekkür etti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Sacit Kaya, Fatih Yılmaz, Festival 2011, Beykoz, Yücel Çelikbilek

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"