Salih Birinci AK Partili olacak mı?

  • 0
  • 18809
Salih Birinci AK Partili olacak mı?
Salih Birinci AK Partili olacak mı?
Salih Birinci AK Partili olacak mı?
Salih Birinci AK Partili olacak mı?
Salih Birinci AK Partili olacak mı?

Son günlerde Türkiye siyasi gündemine düşen AK Parti ve HAS Parti’nin birleşme girişimlerini Halkın Sesi Partisi Beykoz Kurucu İlçe Başkanı Salih Birinci ile konuştuk.

Milli Görüş’ün Beykoz kadrolarında yetişen Salih Birinci, Milli Görüş felsefesini yansıtan, tüm partilerde görev almış, siyasi hayatının büyük çoğunluğunda Prof. Dr. Necmettin Erbakan ekolünden sapmamıştı. Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un Saadet Partisi Genel Başkanı olduğu sırada da partisinden vazgeçmeyen Salih Birinci, yaşanan tartışmalar sonunda Kurtulmuş’un Saadet Partisi Genel Başkanlığı’ndan istifa ederek, Halkın Sesi Partisi’ni kurmasıyla birlikte değişimden yana oldu.

Kurtulmuş’un Genel Başkanlığı’nda kurulan Halkın Sesi Partisi (HAS Parti)’nin Beykoz İlçe Başkanlığı’nı üstlenen Salih Birinci, kısa sürede teşkilatları kurarak partiye dinamizm kazandırmıştı.

12 Haziran 2010 yılında yapılan Milletvekili Genel Seçimleri’nde HAS Parti beklenen oyu alamayınca teşkilatlarında yeniden yapılanmaya gitti. Beykoz İlçe Başkanı olan Salih Birinci ise koltuğunu yine partinin genç isimlerimden Tahsin Torun’a devrederek, HAS Parti’nin İstanbul İl Teşkilat Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.

Dost Beykoz Başyazarı Kader Gür’ün sorularını yanıtlayan Salih Birinci, AK Parti ve HAS Parti arasında yürütülen görüşmeleri, “Ağaca yaslanma çürür, insana yaslanma ölür”şeklinde yorumladı.

AK Parti ve HAS Parti arasında yürütülen görüşmelerin ülkenin; birliği, beraberliği ve menfaatleri doğrultusunda yapıldığını ve Genel Başkan’ın arkasında olduklarını ifade ederek, uzun soluklu siyaset yapabilmenin bir gerekçesi bu. “Bunu herkes içine sindirecek”ifadelerini kullanan Salih Birinci, “Ne olursa olsun, ayrılıktan yana değiliz, birlik beraberlik ve diyalogtan yanayız… Görüşmelerin şahıslar arasında yapıldığı görüşüne katılmıyorum. Görüşmeler partiler arasında yapılmaktadır.” dedi.

İl başkanlarından destek açıklaması geldi

Genel Başkanı takip ediyoruz. Partinin alt kademelerinde her hangi bir istişare yapmadık… Sadece il başkanları toplantısı yapıldı. Oradan da destek noktasında bir açıklama yapıldı. Genel Başkan görüşmeleri teşkilatlarından aldığı mesajlar doğrultusunda sürdürüyor.

Bu çok yeni bir hadise, daha önce de Türk siyasetinde buna benzer çalışmalar yapıldı. Sonuçları ortada… İlçeler arasında ne olup biteceği konusunda hiç bir şey konuşulmadı. Önemli olan ilkelerdir… Beykoz’un kazançlarını ön planda tutan hangi görüşte olursa olsun. Beykoz’a veya Türkiye’ye kim faydalı olacaksa o olsun. Önemli olan şahıslar değil, sonuçlardır. Düşüncelerden feragat ederek değil, düşünceleri hayata geçirmek adına faydalı olacaktır.

Partilerin ömrü demokrasi için sürmeli

Demokrasinin devam etmesi için siyasi partilerin ömürlerinin devam etmesi asıl olandır. Siyasetin ana merkezinde hizmet vardır… Hizmet şartları bu noktada neyi gerektiriyorsa, o kulvarı zorlamakta fayda vardır. Bu ülkede birçok zıt fikirler bir araya gelerek koalisyon hükümetleri kurdular bunlar ne için yapılır, ülkenin menfaati için. İdeallerinden tavız vermeyen isimler kimle kola girerse girsin hiçbir bahis olmaz.

Salih Birinci AK Partili olacak mı?

Amblemler aklımın ucundan bile geçmemiştir. Salih Birinci’nin siyaseti mazlumların hakkını alma adınadır. Bu noktada kendisini pas pas etmiştir. Birçok insanı kendine muhatap etmiştir. Biz birimizin cenazesinde şahadet edeceğiz. AK Partili kardeşimin de, CHP’li kardeşimin de benim cenazemde gelip iyi ve şahadet doğru etmesini isterim. Bizim zaman zaman birbirimize sesimizi yükseltmemiz bu şahadete mani olmamalı. Salih Birinci kendi bireysel menfaatleri doğrultusunda kimseyi rencide etmiyor.

AK Partili Salih, CHP’li Salih…

Bunlar bana göre çok önemli gelmiyor… Ben bundan sonra siyasete devam eder miyim, etmez miyim, bununla ilgili bir şey söylemiyorum. Şimdi çeşitli şeyler söylenecek biliyorum. Biz mücadelemizi kişilerle değil, fikirler bazında yaptık. Şu anda Genel Başkanımızda bu görüşmeleri fikri baz da yürütüyor. Diyor ki, bizim söylemlerimiz, bizim fikirlerimiz var. Bu günkü bu ortamın oluşması da Genel Başkanımızın sözlerinin bir tesiridir. Bakarsın, “HAS Parti yoluna devam edecek” denilir… Bilemeyiz…

Kamuoyu bu birleşmeyi nasıl algılayacak?

Türkiye’de bu tarz şeyler çok alışıla gelmiş şeyler değil… Ama Avrupa’da bu tarz birleşmeler daha çok olmuş… Bu bir gelişmedir. Ülkeye faydalı olması noktasında, birlik beraberlik içinde olunabilir.

Birleşme alternatifsizlik getir mi?

Şahısların öneminden ziyade ilkelerin önemi var dedik… Ama bu ilkeleri hayata geçirecek olan da yine şahıslardır. Numan Bey değil sadece, Numan beyin kadroları da bu işin içerisinde. Ben özet olarak şunu söylüyorum… “Ağaca yaslanma kurur, insana güvenme ölür”.

Numan Bey gerçekten başımızın tacı bir insan…  Onunla birlikte siyaset yapıyoruz. Ama asla onun kaşı, gözü için değil. Ona bakarsan Tayyip Beyin daha yakışıklı yönleri var. Ama bu iş şahıslarla alakalı değil. Biz Numan Beyle 20 yıldır bir aradayız, Tayyip Bey ile 30-35 yıldır bir aradayız. Önemli olan HAS Parti’nin şu anda ortaya koymuş olduğu ilkelerdir. Bizim fikirlerimizle örtüştüğü için Numan Bey ile beraber siyaset yapıyoruz.

Numan Beyi yakından takip etsinler...

Ben insanlarımıza HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’u yakından takip etmelerini öneriyorum… Şu anda yapmış olduğu açıklamalar tarihi açıklamalardır. Doğruya alternatif olunmaz… Söyledikleriniz hayata geçiyorsa, başka fikirler ortaya koyarak alternatif olamazsınız. Türk siyasetinde amaç hizmettir. Alternatif olmak değildir.

Kader Gür / Özel Röportaj

Tarihi Beykoz Çayırı’nda beşi bir yerde
Önceki Tarihi Beykoz Çayırı’nda beşi bir yerde
Beykoz'un kızları 1. lige yükseldi
Sonraki Beykoz'un kızları 1. lige yükseldi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz