Salgın sonrası Beykoz'da ilk Meclis toplantısı

  • Güncelleme: 06.07.2020 13:19
  • Okunma: 6274 kez
  • Yorum: 1
Pandemi döneminin ardından yeniden başlayan Beykoz Belediye Meclis toplantılarının ilkine Murat Aydın, Başkanlık etti.
Salgın sonrası Beykoz'da ilk Meclis toplantısı

Meclis oturumda sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edildiği görülürken, CHP'li Meclis üyeleri daha önce Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın'ı meclise gelmemekle ve kendilerini yok saymakla suçlamıştı... Bu eleştiriler üzerine Murat Aydın'ın Meclis oturumunu yönetmesi dikkati çekti.  

Açılış ve yoklama ile başlayan toplantıda Murat Aydın, Meclis’in kayıplarına değindi.

Aydın, “Bu süreçte Meclisimizde değerli üyemiz Mehmet Temel kardeşimiz 8 Mayıs’ta rahmetli oldu. Bir arkadaşımızı uğurladık. Hayatın ne getireceği belli değil. Burada encümen toplantısından çıkınca trafik kazasında rahmetli oluyor. Biraz dikkatsizlik, biraz kamyonun hızı.. Beykoz’a 15 yıl hizmet eden Yücel Başkanımız 19 Mart’ta rahmetli oldu. Ona da Allah’tan rahmet diliyorum. 5 Yıla yakın bir hastalıkla mücadele etti. Aldığım bilgiye göre de bu hastalığa yakalanıp bu kadar uzun süre yaşayan birisi olmadığını söylemişti. Beykoz’a hizmet motivasyonu onu hayata bağladı. Çelikbilek ve arkadaşları ne yaptı diye baktığımızda ilçenin asırlık mülkiyet problemini büyük oranda çözdü.” dedi.

“Bu noktada ben Rahmetlinin gayretini biliyorum. Hemen her ay bir araya gelirdik. Son 5 yıla kadar çok fazla konuşmazdı. Her konuştuğunda son 5 yıldan önceki her toplantıda mülkiyet konusunda konuşurdu. Mekanı cennet olsun. Biz onu güzellikle anmaya devam edeceğiz. Mehmet kardeşimizi burada tanıdım. Bulunduğu ortamda kendini sevdiren arkadaşımızdı, mekanı cennet olsun. Mustafa Yiğit kardeşimizle tanışamadık onu da kaybettik. Hep böyle acılarla yürüyoruz. İthal başkan olmanın dezavantaj her şeyi hemen hatırlayamıyorum. Kemal Yıldız kardeşimizi de toprağa verdik.” ifadelerini kullanan Başkan Aydın, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Beykoz’da ve ülke üzerinde Yücel Çelikbilek ağabeyimizle birlikte kaybedilen vatandaşlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasını ve ruhları için Fatiha okunmasını istedi.

"Vefa Grubu Belediye üzerinden çalıştı"

Beykoz’da pandeminin ilk zamanlarında Çözüm Merkezine günde 2 bin arama geldiğine ve her gün şahsi telefonuna 630 çağrı geldiğine değinen Murat Aydın, "İlk zamanlarda böyle bir panik hali vardı. Vefa Gruplarının bütün çalışmaları belediye üzerinden yürütüldü. Çok fedakarca bir çalışma yürütüldü.” dedi.

CHP adında Süha Pekkip konuştu

Başkan Aydın'ın ardından konuşan CHP'li Süha Pekkip, “Bir pandemi dönemi geçirdik. Hizmette olan sağlık çalışanlarına saygılarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı.

Pekkip şöyle konuştu: "Bu dönemde belediyemizin hizmet sektöründeki arkadaşları kutluyorum. Bu dönem içinde kaybettiğimiz Yücel Çelikbilek’e ve Meclis Üyesi Mehmet Temel kardeşimize de rahmet diliyorum. Bu dönem içerisinde Beykoz’da birçok insanı kaybettik. Nihat Akbay’ı kaybettik. İlçemizin güzide futbolcularından birisidir. Kendisini tanımaktan gurur duyuyorum. Bu konuda Nihat Akbay’ın adının Beykoz’da bir futbol tesisine adının verilmesini istiyorum. Bu dönemde mağduriyet yaşayan Belediyenin kiracısı olan vatandaşlardan 3 ay süreyle kira alınmamasını rica ediyoruz. Riva Meydanında bir Atatürk büstü vardı. Kaldırılmış bir depoya atılmış. Lütfen onu yerine koyun. Herhalde bu projeye imza atanlar da ithal. Oraya hafta sonu en az 20 bin araç girip çıkıyor. O yollarda genişletme ve cep çalışması yapın. Yarın başka olayların olmamasını diliyorum.” 

CHP'li Süha Pekkip'in eski futbolcu Nihat Akbay'ın adının bir yere verilmesine ilişkin teklifi oybirliğiyle Başkanlık makamına havale edildi.

Murat Aydın'dan Riva ve Atatürk büstü açıklaması 

Riva’daki çalışmanın henüz tamamlanmadığını dile getiren Murat Aydın, bölgeye büst konacağını söyledi.

Aydın, “Atatürk, sadece CHP’nin değil. Bu milletin Atatürküdür. Biz neler yaptığını, neler feda ettiğini biliyoruz. En az bizler de sizler kadar hassasız. Riva’daki trafik meselesi... Evet ben ithal başkanım, gocunmuyorum bundan. Riva’yı en iyi bilenlerden birisi benim. Beykoz’a geldiğimden beri sürekli Riva’ya gidiyorum. 16 kilometrelik dereyi daha adaylık sürecinde 2 kere dolaştım. Riva’nın İstanbul için bir şans olduğunu düşünüyorum. Orada bazı binalar vardı arazi alanı yüzde 40 büyüdü” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Belediye Encümen Seçimi yapıldı. Yapılan seçimle Serkan Şahin, Gül Biçer ve Kadir Çakıroğlu 18 oyla Encümenliğe seçildi.

Daha sonra Plan ve Bütçe Komisyonuna üye seçimi yapıldı. AK Parti’den Mehmet Akif Soysal, Engin Yıldız, Serkan Şahin, CHP’den Cemal Sataloğlu ve Recai Çelik seçildi.

Hukuk Komisyonu

Ahmet Deliak, Serkan Şahin, Gül Biçer, Cemal Sataloğlu Gülay Demirel

Kültür Turizm Komisyonu

Mehmet Akif Soysal, Manolya Demirören Tekin, Gül Biçer, Suat Yıldız, Recai Çelik

Çevre ve Şehircilik Komisyonu

Sema Asuman Meydan, Hüseyin Kuruderi, İbrahim Özdemir, Şefik Yavuzyılmaz, Bahar Doğru

Tarımsal Hizmetler Komisyonu (İlk defa kuruldu) 

İbrahim Özdemir, Engin Yıldız, Yılmaz Güzeci, Bahar Doğru, Süha Pekkip

Sağlık Komisyonu

İbrahim Özdemir, Hüseyin Kuruderi, Gaye Zayıf, Gülsüm Yılmaz, Gülay Demirel

Engelsiz Hayat Komisyonu

Gaye Zayıf, Sadullah Kabahasanoğlu, Ahmet Deliak, Gülay Demirel, Bahar Doğru

Basın ve Halkla İlişkiler Komisyonu

Furkan Çeliker, Fatih Çelik, Sema Asuman Meydan, Gülsüm Yılmaz, Temel Karadeniz

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu

Manolya Demirören Tekin, Yılmaz Güzeci, Furkan Çeliker, Bahar Doğru, Suat Yıldız

Bağımlılıkla Mücadele Komisyonu (Başkan Murat Aydın’ın da kabul etmesi ve Meclisin tamamının oyuyula kuruldu) 

Ahmet Deliak, Yılmaz Güzeci, Bülent Gökdağ, Gülay Demirel, Bahar Doğru

Kadın - Erkek Fırsat Eşitliği ve Aile Komisyonu

Gaye Zayıf, Gül Biçer, Hüseyin Kuruderi, Recep Süha Pekkip, Gülay Demirel

Adem Sefer, Türk Dünyası Belediyeler Birliğindeki görevinden istifa etti. Beykoz Belediyesi adına İdris Kurt, Meclisin oy birliğiyle görevlendirildi.

5 Numaralı teklifte bulunan faaliyet raporunun perşembe günü görüşülmesine karar verildi.

Beykoz Belediyesi Temmuz ayı ilk oturumunda kabul edilen ve komisyonlara havale edilen müdürlük  teklifleri ise şunlar oldu:

1 - Beykoz Kaymakamlığına 5 (beş) adet araç tahsisi hakkındaki Destek Hizmetleri Müdürlüğünün teklifi. 

2 - Beykoz İlçesi, Merkez Mahallesi 431/1 parsel Türk-Alman Üniversitesi Uygulama İmar Planına ilişkin itiraz hakkındaki Plan ve Proje Müdürlüğünün teklifi. (E.541063)

3 - Beykoz İlçesi, Soğuksu Mahallesi sokak isim değişiklikleri hakkındaki Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün teklifi. 

4 - Dolu Kadro Değişikliği hakkındaki İnsan Kaynaklar ve Eğitim Müdürlüğünün teklifi. 

5 - 2019 Yılı İdare Faaliyet Raporu hakkındaki Mali Hizmetler Müdürlüğünün teklifi. 

6 - Mizan, Bilanço ve Kesin Hesap İşlemleri hakkındaki Mali Hizmetler Müdürlüğünün teklifi.

7 - 2021 Yılı Yatırım Programı hakkındaki Mali Hizmetler Müdürlüğünün teklifi.

8 - 4706 Sayılı Yasa gereğince satışı yapılacak taşınmazlar hakkındaki Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün teklifi.

9 - Paşamandıra Meyve Bahçesi isminin ‘‘Yücel ÇELİKBİLEK Meyve Bahçesi’’ olarak isimlendirilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün teklifi oy birliği ile kabul edildi. 

10 - Çubuklu Mahallesi Riskli Alan (B Bölgesi) Kentsel Dönüşüm Uygulamaları için Belediye Başkanı Murat AYDIN’ın yetkilendirilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün teklifi. 

11 - Beykoz Belediye Başkanlığı Spor Hizmet ve Faaliyetlerinde Üstün Başarı Gösterenlerin Ödüllendirilmesi Yönetmeliğinde değişiklik yapılması hakkındaki Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğünün teklifi. 

12 - Çubuklu Mahallesi 811 ada 4 parselde bulunan bağımsız bölümlerin 10 yıllığına kiralanması hakkındaki Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün teklifi.

13 - Soğuksu Mahallesi Gençlik Merkezi isminin ‘‘Yücel ÇELİKBİLEK Gençlik Merkezi’’ olarak isimlendirilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün teklifi oy birliği ile kabul edildi.

14 - Beykoz İlçe Müftülüğünün ihtiyaçlarına binaen Riva Mahallesi sınırları içerisinde yer alan taşınmazın tahsisi hakkındaki Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün teklifi.

15 - Amatör Spor Kulüplerine nakdi yardım yapılması hakkındaki Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğünün teklifi.

16 - Beykoz Belediye Başkanlığı ve Beykoz Kaymakamlığı arasında Ortak Hizmet Protokolü yapılması ile ilgili Beykoz Belediye Başkanı Murat AYDIN’a yetki verilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün teklifi. 

17 - İlçemiz sınırları içerisinde uygun görülen bir sokağa ‘‘Mehmet TEMEL Sokağı’’ ismi verilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün teklifi.

18 - Beykoz İlçesi, Çubuklu Mahallesi 793 ada 2,3,4 ve 15 parselin trampa işlemleri hakkındaki Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün teklifi.

19 - Beykoz İlçesi, Kavacık Mahallesi, 986 ada 4 parseldeki bağımsız bölümlerin 10 yıllığına kiralanması hakkındaki Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün teklifi. 

20 - Destek Hizmetleri Müdürlüğünün aktarma işlemleri hakkındaki Mali Hizmetler Müdürlüğünün teklif. 

21 - Fen İşleri Müdürlüğünün harcama kalemine Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün harcama kaleminden aktarma yapılması hakkındaki Mali Hizmetler Müdürlüğünün teklif.

22 - Sözleşmeli Personel Ücret Ödenebilmesi hakkındaki İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün teklifi. 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Belediyesi, Meclis, Murat Aydın

Yorumlar (1 Yorum)

Sorgu (4 ay önce)

Toplantidan cikan kararlarin hepsi boş. Yazik kaybedilen zamana!! Birde çiğ köfte yapsaydiniz

Yorum Yaz