Salgın hastalıklara karşı güçlü bağışıklık sistemi

  • 13.04.2021 22:54
  • Okunma: 2275 kez

İrem AKDEMİR


​Son zamanlarda hepimizin hayatında büyük yer tutan salgın hastalıklara karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirmek koruyucu olabilir.

Bağışıklık sistemi veya immün sistem, hastalıklara ve yabancı/zararlı maddelere karşı savunma mekanizması oluşturan, canlıyı koruyan bir sistemdir.

Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak ve vücut direncini arttırmak ise tamamiyle bizim elimizde! 

Peki neler yapabiliriz? 

*Yeterli ve Dengeli Beslenme*

Daha güçlü bir bağışıklık sistemine giden yollardan bir tanesi şüphesiz ki yeterli ve dengeli beslenmeden geçiyor. 

Proteinler, organlarımızın yapıtaşıdır ve hücrelerin yenilenmesinde rol oynar. Dolayısıyla yeterli protein alımı hastalıklara karşı direnç kazanmamızda önem taşıyor.

Omega-3 gibi vücudumuzun üretemediği elzem yağ asitlerinin düzenli alımı ile hastalık risklerini azaltmanız çok mümkün. Benim sizlere önerim muhakkak haftada 2-3 gün 200 gram kadar balık tüketmeniz. Ayrıca ceviz ve semizotu da omega-3’ün iyi kaynaklarındandır.

C ve E vitamini kaynağı besinler, mor ve kırmızı sebze-meyveler ise enfeksiyonlarla savaşmanıza destek olan güçlü antioksidanlardan. Kivi ve biber iyi bir C vitamini kaynağı; badem ve ay çekirdeği ise iyi bir E vitamini kaynağına örnek verilebilir. 

Tabaklarınızda mümkün olduğunca çeşitliliğe ve renkliliğe yer vermelisiniz. 

*Probiyotik Desteği*

Probiyotikler, patojenlerle (hastalık oluşturan mikroplar) mücadele ve bağışıklık sistemini düzenleyebilmeleri ile sağlık üzerine olumlu etkiler gösteren mikroorganizmalardır. 

Anti-inflamatuar ve anti-mikrobiyal etkilerinin yanı sıra bağışıklık sistemini harekete geçirerek bağışıklık düzenleyici olarak görev alırlar.

Yoğurt, kefir gibi fermente süt ürünleri ve lahana turşusu doğal olarak alabileceğiniz probiyotik kaynaklarından. 

*Kaliteli Uyku *

Melatonin, epifiz bezi tarafından salgılanan bir hormondur ve uyku döngüsünün kontrolü ile ilişkilidir. Üretim ve salınımı karanlık ile başlar, aydınlık ile sona erer. 

Yapılan çalışmalar kısa günlerdeki bağışıklık fonksiyonlarının uzun günlere oranla daha güçlü olduğunu ve bu durumun melatonin salınımına bağlı olduğunu göstermekte. 

Evet, bağışıklık sistemini desteklemek melatonin salınımı yani kaliteli uyku ile çok mümkün!

Çoğunlukla evlerle olduğumuz bu süreçte erken uyumaya ve erken uyanmaya özen göstermenizi tavsiye ederim. 

*Ezgersiz*

Egzersizin yoğunluğu, süresi, şiddeti ve bireyin fiziksel uygunluk düzeyi gibi değişkenlere bağlı olarak bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi değişmekte. 

Hafif ve orta şiddette egzersiz ile bağışıklık sistemi fonksiyonları artmakta. 

Dünya Sağlık Örgütü haftada 150 dakika orta şiddetli egzersiz önermekte. Haftada 3 gün 50 dakika veya haftada 5 gün 30 dakika kadar hafif tempolu bir yürüyüş ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. 

Son olarak;

Stres faktörünün de bağışıklık sistemini etkilediğini sizlere hatırlatmak isterim. 

Stresten uzak, bağışıklığınızın güçlü olduğu sağlıklı günler dilerim...

 

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (1 Yorum)

Binnur (1 yıl önce)

Güzel diyetisyenimiz tavsiyelerinizi takipteyiz.

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları