Dr. Mahmut AKYILDIZ
  • 01/01/1970 Son günceleme: 15/11/2012 23:11
  • 22.105

Biraz yağlı ama düzenli egzersiz yapan enerjik biri olmak mı; yoksa ince, zayıf, tembel biriolmak mı daha avantajlıdır?

Biraz yağlı ama düzenli spor yapan, hareketli, aktif yaşayanlar, zayıf ama hareketsiz yaşayanlara göre kronik hastalıklara daha az yakalanıyorlar, yakalansalar bile bu hastalıklar daha hafif seyrediyor.

 
Örneğin şeker hastası, kalp damar hastası olmalarına rağmen biraz yağlı ama düzenli spor yapan, hareketli, aktif yaşayanlar daha sağlıklı bir ömür sürme ve daha uzun yaşama şansı buluyorlar.
 
Hafif veya orta derecede şişman kişilerde; çok zayıf, yağ oranı çok düşük kişilere oranla yaşlılıkla ilgili her türlü kronik hastalık daha az tahribat yapıyor. Tek şart fazla yağları göbek-karın bölgesinde biriktirmemek yani göbeklenmemek.
 
Düzenli egzersiz yapmanın, özellikle her gün düzenli olarak yürümenin, ciddi metabolik faydaları var, örneğin karaciğerdeki yağ oranını azaltıp, beden direncini yükseltiyor. Her türlü fizik aktivite yararlı ama hiçbirisi yürümek kadar faydalı değil, hiçbir egzersiz bedene ve ruha yürümek kadar fayda sağlamıyor. Yürümek ve zaman zaman kısa süreli hızlı koşular yapmak bizim için en faydalı aerobik egzersiz tipidir. Düzenli fiziksel aktivite yapmak, bedenimizi en az balık, ceviz, nar kadar güçlendiriyor.
 
Birkaç kilo yağ fazlalığım var diye üzülmeyin, ama yağları göbek çevresinde biriktirmemek, göbek büyütmemek ve tembellik etmemek, haftada en az üç-dört gün tempolu olarak ortalama 40-45 dakika yürümek, aktif-hareketli bir hayat sürme önkoşuluyla!
Yazarın Yazıları