Sağlıklı yaşam için sigara içmeyin

  • 2014.09.02 00:00
  • Güncelleme: 25.02.2015 15:15
  • Okunma: 8037 kez
  • Yorum: 0
31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü olması sebebiyle, Beykoz Belediyesi Nikah Salonu’nda seminer düzenlendi...
Sağlıklı yaşam için sigara içmeyin

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, Kadın Sağlık Merkezi Sağlık Eğitimcileri Yasemin Sönmez ve Elif Çakır konuşmacı olarak katıldığı seminerde, Çubuklu Mahalle Muhtarı H. Hüsnü Koçlu, Çiğdem Mahalle Muhtarı Murat Erdal, Anadolu Hisarı Mahalle Muhtarı Nazmiye Korkmazlar ve vatandaş katıldı.


Kadın Sağlık Merkezi Sağlık Eğitimcisi Yasemin Sönmez; Sigaranın insan sağlığına zararlarını ve bırakıldıktan sonraki yararlarından bahsetti.

“Sigara solunum yolu rahatsızlıkları, nörolojik bozukluklar, damar tıkanıklıkları gibi birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.” Sigara içenlerin büyük çoğunluğunun sigaranın zararlarının farkında olduğunu, ancak nikotin bağımlılığından kurtulamadığını kaydeden Yasemin Sönmez; “Nikotin bağımlılığının kronik olduğunu ve tekrarlayabildiğini, sigarayı bırakma sürecinin bırakmayı düşünmeme, düşünmeye başlama, hazırlanma, deneme ve sürdürme dönemlerinden oluştuğunu, kişilerin geçmişteki başarısız girişimlerinin, bırakma denemelerinde yaşadıkları gerginlik ve diğer olumsuz duyguların, başarısızlık durumunda yaşamaktan korktukları mahcubiyet duygusunun sigarayı bırakma sürecini olumsuz etkileyebildiğini, bu yüzden sigara bıraktırma polikliniklerine başvurmanın yararlı olacağını” söyledi.

Sigaranın zararları :

Kanser 
Damar tıkanıkları 
Kalp krizi riski

Cilde tertibatı
Bütçe 
Diş ve Diş eti zararları 
Beyin hücrelerin ölümüne yol açar


Sigara bırakıldığı zaman yararları :


48 saat sonra nikotin tamamen vücuttan silinir. 
72 saat sonra nefes olmak kolaylaşır. 2-12 hafta sonra kan dolaşımı daha sağlıklı olur
3-9 ay sonra öksürük ve göğüsteki hırıltı azalır
1 yıl sonra kalp krizi riski azalır
2-4 yıl sonra inme riski büyük ölçüde azalır
10 yıl sonra ölüm riski sigara içmeyenler ile aynı olur

Kadın Sağlık Merkezi Sağlık Eğitimcisi Yasemin Sönmez, konuşmasının bitiminde kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

Konuşma sonrası konuşmacılara, Çubuklu Mahalle Muhtarı H. Hüsnü Koçlu, Çiğdem Mahalle Muhtarı Murat Erdal, Anadolu Hisarı Mahalle Muhtarı Nazmiye Korkmazlar tarafından çiçek hediye edildi.

Seminerin sonunda vatandaşa nikotin ölçümü yapıldı. Ölçüm esnasında çok sayıda vatandaşın vücudun da ki nikotinin bağımlılık derecesinde olduğu tespiti yapılırken, vatandaşlara sigarayı bırakmaları tavsiyesinde bulunuldu.

Haber Merkezi 

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz