Rüzgarlıbahçe Beykoz’da anlamlı bir konuya dikkat çekti

  • 0
  • 5431
Rüzgarlıbahçe Beykoz’da anlamlı bir konuya dikkat çekti
Rüzgarlıbahçe Beykoz’da anlamlı bir konuya dikkat çekti
Rüzgarlıbahçe Beykoz’da anlamlı bir konuya dikkat çekti

Beykoz’un sosyal sorumluluk bakımından akla gelen ilk kulüplerinden olan Rüzgarlıbahçespor bu kez de SMA hastalığına dikkati çekti.

Bu güne değin çok farklı konulara atıfta bulunan pankartlar ile maçlara çıkan Beykoz temsilcisi, Gümüşsuyuspor Tesislerinde yapılan U12 Yaş Futbol Şenliği karşılaşmaları kapsamında çıkılan Çubukluspor hazırlık maçına SMA hastalarının ailelerinin taleplerini içeren bir pankart ile sahaya çıktı.

"SMA hastalarının tedavisi devletimiz tarafından ücretsiz karşılanmalıdır... Aileler kaderlerine terk edilemez" yazılı pankart ile konuya dikkatleri çeken Rüzgarlıbahçe oyuncuları alkış aldı.

SMA HASTALIĞI NEDİR?

Spinal müsküler atrofi (SMA), sinirleri ve kasları etkileyerek kasların giderek zayıflamasına neden olan kalıtsal bir hastalıktır. Çoğunlukla bebekleri ve çocukları etkiler, ancak yetişkinlerde de gelişebilir. Belirtiler ve prognoz SMA tipine göre değişir.

SMA‘lı insanlar, omurilikte kas hareketini kontrol eden (motor nöronlar olarak adlandırılan) belirli bir tür sinir hücresini kaybederler. Bu motor nöronlar olmadan kaslar, kasları hareket ettiren sinir sinyallerini almaz. Atrofi kelimesi daha küçük anlamına gelen tıbbi bir terimdir. SMA ile bazı kaslar, kullanılmadığı için küçülür ve zayıflar.

Rüzgarlıbahçespor Kulübü Başkan Vekili Fatma Taşkıranlar pankartla çıktıkları maçın ardından Dost Beykoz'a yaptığı özel açıklamada, "Bu konu hastalığa yakalanan bireylerin aileleri için maddi olarak üstesinden gelmekte çok zorlandıkları bir konu. Gün geçmiyor ki bir sosyal medya mecrasında ya da bir İETT durağında ya da farklı yerlerde asılı bir yardım kampanyası duymayalım. Devletimizin bu hastalığın tedavisi için ailelere tüm yardımlarını seferber etmeli diye düşünüp, kamuoyunu da bu konuya dikkat çekmek için düşünce içerisinde olduk. Umarım bu hastalığın tedavisinde beklenen tüm katkılar devletimiz tarafından yapılır" şeklinde konuştu.

Spor Servisi

Aydın Düzgün’den Beykoz 1908’e geçmiş olsun ziyareti
Önceki Aydın Düzgün’den Beykoz 1908’e geçmiş olsun ziyareti
Kavacık Yaşam Merkezi’nde iftar sonrası yaşam
Sonraki Kavacık Yaşam Merkezi’nde iftar sonrası yaşam
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz