Rizeli muhtarın atmaca aşkı

  • Güncelleme: 23.10.2014 00:11
  • Okunma: 15377 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Çavuşbaşı Fatih Mahallesi Muhtarı Recep Baltacı, güçlü bir atmaca daha yakaladı. Boş zamanlarında hobi olarak ormana giden Rizeli Muhtar Recep Baltacı, atmacayı 'ağ' ile yakaladığını anlattı.
Rizeli muhtarın atmaca aşkı

Sahibi olduğu Baltacı Market önünde yakaladığı atmacasıyla poz veren Muhtar Baltacı, "Bu bir hastalık… Daha önce de atmaca yakalamıştım, bununla birlikte şimdi sayıları 2 oldu" şeklinde konuştu.

Rize'de yaşayanların en büyük tutkularından birisi de atmaca avı... Yıllar önce Beykoz'a gelip yerleşen Rizeli Recep Baltacı da atmaca avlayan ve bu işi severek yapanlardan bir tanesi. Zaman zaman Beykoz Fatih Mahallesi'nde bulunan ormana giden Recep Baltacı, 'ağ germe' yöntemiyle atmaca avlıyor. Atmacaya karşı aşırı bir bağımlılık beslediğini dile getiren Muhtar Baltacı, av işinin kendisi için bir tutku olduğunu söylüyor. Mahalle tarafından da oldukça sevilen bir muhtar olan Recep Baltacı, yakaladığı atmacayı sahibi olduğu marketin önünde sergiliyor. Markete gelen müşteriler ise belki de hayatlarında ilk kez gördükleri atmacayı, büyük bir hayranlıkla izliyor.

Fatih Mahallesi Muhtarı Recep Baltacı, yakaladığı atmacanın satılık olmadığını vurgularken, Rize'ye özgü atmaca avının kendisi için bir hobi, bir tutku olduğunu dile getiriyor. Öte yandan atmaca yakalayan kişiler, bu hayvanın yardımıyla diğer hayvanları da yakalayabiliyor. Bilimsel adıyla 'Accipiter nisus' olan atmaca, eğitilebiliyor ve sonrasında 'Atmacacılık' denilen ve daha küçük olan kuşların yakalanması işi için kullanılabiliyor.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz