Riva Türk futbolunun kalbi oldu

  • Güncelleme: 07.08.2015 19:05
  • Okunma: 5319 kez
  • Yorum: 0
TFF’nin Beykoz Riva’da bulunan Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde profesyonel hakemlerin imza töreni vardı…
Riva Türk futbolunun kalbi oldu

TFF’nin Beykoz-Riva’da yer alan idari merkezindeki Orhan Saka Kongre Salonu’nda gerçekleştirilen imza törenine, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, 1. Başkanvekili Servet Yardımcı, Yönetim Kurulu Üyeleri Cengiz Zülfikaroğlu, Ali Düşmez,  Yaşar Aşçıoğlu, Merkez Hakem Kurulu Başkanı Kuddusi Müftüoğlu, Başkanvekili Bünyamin Gezer ile TFF Genel Sekreteri Kadir Kardaş katıldı. Konuşmaların ardından hakemlerimiz, profesyonel hakemlik sözleşmesine imza attı.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören törende şöyle konuştu: “Sayın Merkez Hakem Kurulu Başkanımız, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyelerimiz, değerli hakemlerimiz ve hakem hocalarımız, sevgili basın mensupları; Türkiye Futbol Federasyonu olarak geçen sezon pilot uygulamasını yaptığımız profesyonel hakemlikte bugün yepyeni bir aşamaya geçiyoruz. İlk kez 9 değerli hakemimizle sizlerin huzurunuzda sözleşme imzalıyoruz. Bu aşamayı pilot uygulamada sağladığımız başarıya borçluyuz. Öyle sanıyorum ki profesyonel hakemliğin artık Türk futbolunun yapısal parçalarından biri haline geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Elbette bununla da kalmayacağız. Önümüzdeki iki sezon içinde bu rakamı 20’ye çıkaracak; sonra da diğer liglere yayacağız. Şimdiden Türk futboluna hayırlı olsun.

Futbol bir hatalar oyunudur. Bir takım gol sevinciyle coşarken; aynı anda rakip takım hatanın acısını yaşar.  Hata insana özgüdür. Hakemler de hata yapar. Bunu anlayışla karşılarız. Hata yapan hakemimizin her zaman arkasında duracak; sonuna kadar sahip çıkacağız. Öte yandan bilinçli, kasıtlı hataları ayırmak durumundayız. Öyle bir hata görürsek işte o zaman profesyonelliğin kurallarını hatırlayacağız. Profesyonel hakemlik adı üstünde önce profesyonellik demek. Nasıl ki bir şirkette profesyoneller başarılarıyla ödüllendiriliyorsa; başarısızlık durumunda da gereği yapılır. Bütün bu yenilikleri yapma, bu adımları atma cesareti gösteren federasyonumuz, o adımları atma konusunda da gerekli cesareti gösterecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmamalıdır.

Değerli misafirler; hem profesyonel hakemlik, hem de talimatlarda yaptığımız değişiklikler, hakemlere ne kadar güvendiğimizin kanıtıdır. İnanıyorum ki hakemlerimiz yeni sezonda onlara duyduğumuz bu güvenin bilinciyle her zamankinden daha çok çalışacak; hatalar en aza inecektir. Türk hakemlerinin sadece profesyonel hakemlik sözleşmelerine imza atmakla kalmayıp; çok yakın bir gelecekte dünya futboluna da imza atacağına inancım tamdır. Bu vesile ile imzalarımızın Türk futboluna hayırlı olmasını diliyorum. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlarım."

MHK Başkanı Kuddusi Müftüoğlu ise yaptığı konuşmada, “Profesyonel hakemlikte hakemlerimiz adı üstünde bu işi profesyonel olarak yapmakla yükümlü. Bu güne kadar hakemlerimiz hakemlik vazifelerinin yanı sıra diğer işlerle de ilgileniyorlardı. Bundan sonra hakemlerimiz profesyonel olarak sadece hakemlik yapacak. Bundan sonra hakemler sadece hakemliğe odaklanacaklar. Şu anda 9 hakem bir başlangıç. Hedefimiz 4 yıl için hem Spor Toto Süper Lig; hem de diğer liglerde tüm hakemleri profesyonel yapmak. Profesyonel Hakemlik Eğitim, Planlama Departmanı kuruyoruz. 9 hakem arkadaşımız salı, çarşamba ve perşembe günleri burada, Riva’da çalışacaklar. Bir önceki haftanın maçlarını analiz edecekler, testlere girecekler, maçlara hazırlanacaklar. Bu 9 arkadaşımız; aynı zamanda diğer hakemlerimizi eğitecekler. Kısacası 9 arkadaşımız burayı inşallah iş yeri olarak değil, sevgi evi olarak görecekler. Türkiye Futbol Federasyonu’nun verdiği büyük desteği; sahalara yansıtacaklar” dedi.

FIFA Kokartlı hakemlerimizden Cüneyt Çakır da imza töreninde; “Profesyonel hakemlikle ilgili ilk kez düşüncelerimi 2007 yılında söylemiştim. O zamanlarda bu konu bir ütopya gibiydi. Destek de görmemiştik. Ama şimdi bugünlere geldik. Bir karar açıklandı. “Dünya Kupası’nda profesyonel hakem olmayanları görevlendirmeyeceğiz” denildi. Bundan sonra bu konu ciddiye alınmaya başlandı. Futbolun küresel boyutta büyüdüğü, milyon dolarların havalarda uçtuğu bir dönemde hakemlerin kendi işlerinden arta kalan zamanlarda hakemlik yapması doğru değildi. Yılın yarıya yakınını seminerlerde, toplantılarda, idmanlarda, maçlarda geçiriyorsunuz. Bugünden sonra çok daha fazla derinlemesine çalışacağımızı düşünüyorum. Destek veren herkese teşekkür ediyorum. Bu konuda bize inanılmaz bir destekte bulunan Sayın Başkanımız Yıldırım Demirören’e de çok teşekkür etmek istiyorum. İnşallah uzun yıllar hakem camiası güzel işler yapacak. Bu bence bir milattır. Türk hakemliğini hakemlerimiz en iyi şekilde temsil edecektir” şeklinde konuştu.

Törende; Cüneyt Çakır, Fırat Aydınus, Hüseyin Göçek, Mete Kalkavan, Ali Palabıyık ve Barış Şimşek’in yanı sıra Tolga Özkalfa, Halis Özkahya ile Bülent Yıldırım da profesyonel hakem oldu.

Spor Servisi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz