Riva Deresinde inceleme yapıldı, rapor hazırlanacak

  • Güncelleme: 01.06.2020 17:53
  • Okunma: 6253 kez
  • Yorum: 1
Beykoz Riva Deresinde meydana gelen koku, renk değişimi ve dere canlılarının hayatını kaybetmesi üzerine inceleme yapıldı,
Riva Deresinde inceleme yapıldı, rapor hazırlanacak

Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürlüğü ekipleri, dere güzergahı üzerinde fabrikaların, İSKİ'nin arıtma tesislerinin ve sitelerin yer aldığı 43 farklı noktada denetim gerçekleştirirken, derenin birçok noktasından laboratuvar ortamında incelemek üzere numune alındı.  

Ömerli Barajından başlayarak, Riva'da Karadeniz'e dökülen Riva Deresi arasında bulunan birçok 43 noktada denetimlerini gerçekleştirerek, Yönetmeliğe uymayanlara cezai işlem uygulanacak.

Ömerli Barajının çıkış suyuyla başlayıp arıtma tesislerinin deşarjlarıyla devam eden Riva Deresi, ayrıca yağmur sularıyla da besleniyor. 

Alınan numunelerde dere üzerinde ana kirletici kaynağı, biyolojik oksijen ihtiyacı ve kimyasal oksijen ihtiyacının yanı sıra askıda katı madde parametrelere dikkat edilirken, toplam azot ve fosfor miktarı da ölçülecek. 

Dereye bağlı olan 2 endüstriyel tesisin olduğu ve bu tesislerin arıtma tesislerinin bulunduğu, tesislerden birinin faaliyetleriyse uygunsuzluk tespit edildikten sonra durdurulduğu öğrenildi.

Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürlüğü ekiplerinin aldığı numuneler kimyasal oksijen ihtiyacı, biyolojik oksijen ihtiyacı ve askıda katı madde parametreleri laboratuvar ortamında incelendikten sonra rapor hazırlanacak. 

Hazırlanan rapor Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderilecek.

Riva halkı, derenin artık eskisi gibi olması için yetkililerden yardım beklerken, dere suyunun daha önce tarım amaçlı da kullanıldığı belirtildi.

Geçtiğimiz yıl 30 Mayıs'ta Beykoz'un köylerine bir dizi ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise Belediye Başkanı Murat Aydın ile birlikte tekneyle derede incelemelerde bulunmuştu.

Başkan Aydın, Pakdemirli'ye Riva Deresinin o günkü durumuyla ilgili bilgi vermişti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Riva Deresi, İnceleme

Yorumlar (1 Yorum)

Hakan (2 ay önce)

Rapor, toplantı mevcut duruma devam demektir:(

Yorum Yaz