Riva Deresi Beykoz'da hayvancılığı olumsuz etkiliyor

  • 0
  • 3915
Riva Deresi Beykoz'da hayvancılığı olumsuz etkiliyor
Riva Deresi Beykoz'da hayvancılığı olumsuz etkiliyor

Karadeniz'e dökülen Riva Deresi'nde son dönemde meydana gelen kirlilik köy kesimindeki hayvancılık faaliyetlerini olumsuz etkiliyor.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nce kullanılan Ömerli, Hüseyin, Cumhuriyet Biyolojik Atık Su tesislerinin yanı sıra Öğümce Biyolojik Paket Atık Su Arıtma Tesisini geçtikten sonra Riva Plajından Karadeniz'e dökülen derede son dönemde artan kirlilik bölge halkını isyan etme noktasına getirdi.

Bozhane Muhtarı Evren Önal, bölge halkının tarım ve hayvancılık uğraşının yoğun olduğunu, çevredeki üretim tesisleri nedeniyle Riva deresindeki kirliliğin artmış olabileceği düşüncesini savundu.

Önal, "Zaman zaman geçici temizlikler yapılıyor ama adı üstünde geçici, bunların bir kalıcılığı söz konusu değil. Kış mevsimlerinde su seviyesi yükseliyor ve yaz ayları geldiğinde sıkıntı yaşanıyor. Deredeki pislik direkt Riva Plajı'nın yanından Karadeniz'e gidiyor. Üstelik vatandaşlar da bu bölgedeki plajdan deniz giriyor" dedi.

Bölgede sivrisinek çeşitliliğinde dahi farklılık oluştuğunu, restoranların bitik bir duruma geldiğini kaydeden Önal, "Bu, kişisel bir menfaat değil. Deredeki kirlilik tamamen toplumsal bir konu. Hepimizin el birliğiyle bu işi çözmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Bozhane sakinlerinden Atila Köktürk, "Aileler dışarıdan geldiğinde kokudan durulmadığı için vakit geçiremiyorlar. Burada doğduk ve büyüdü. Yüzmeyi öğrendiğim Riva Deresi'nde balık tuttuğumuz dönemleri hatırlıyorum. Tekneyle plaja giderken, bugün plajın yüzüne bakılmıyor" şeklinde konuştu.

Dereden alınan suyu tarımda sulama için kullandıklarını fakat bugünkü durumda kullanılamaz hale geldiğine dikkati çeken Köktürk, "Hayvanlarımıza buradan rahatlıkla su içirebiliyorduk ama bugün hayvanlar bu suyu istemiyorlar. Bu bölgeye gelipte gördükleri manzaradan sonra üzgün ayrılan çok insan oldu" dedi.

Haber Merkezi

Dost Beykoz açıklıyor Tokatköy’de kaç imza atıldı?
Önceki Dost Beykoz açıklıyor Tokatköy’de kaç imza atıldı?
Türkiye Yüzyılı, Beykoz ve Hanefi Dilmaç
Sonraki Türkiye Yüzyılı, Beykoz ve Hanefi Dilmaç
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz