Son Dakika

Riva’da terk edilmiş ağ temizliği

  • 0
  • 10363

İstanbul kıyıları denizlerde terk edilmiş balıkçı ağlarından temizleniyor. İlk uygulama Beykoz Riva’da yapıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan "Denizlerin Terk Edilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi" kapsamında İstanbul'un denizleri, "hayalet ağ" olarak bilinen terk edilmiş ağlardan temizleniyor.  

İstanbul'da törenle başlatılan proje kapsamında, Riva açıklarında bir dalgıç, tekneden dalış yaparak, terk edilmiş bir ağı çıkardı. 

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Turgay Türkyılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, projenin ikinci yılını İstanbul'da başlattıklarını söyledi. 

Projeyi başlatmak için seçtikleri alanın, önemli bir balıkçılık bölgesi olduğunu aktaran Türkyılmaz, "Gırgır teknelerinin av alanı burası. Çıkardığımız  da bir gırgır ağı. Balıkçılık yaparken bu tür ağlar, istem dışı olarak çeşitli nedenlerle kopuyor ve dipte kalıyor. Balıkçılarımız kendi imkânlarıyla bunu çıkaramıyor" dedi. 

Türkyılmaz, Türkiye'nin tüm kıyı illerinde 650 yerde bu tür ağların bulunduğunu tespit ettiklerini belirterek, "Geçen yıl 150 lokasyonda 3 milyon metrekare alanda çalışma yaptık. Bu sene benzer oranda bu ağları denizden çıkartacağız. Bu tür 'hayalet ağ' dediğimiz bu ağlar, balıkçılığa zarar veriyor. Bu tür alanların bu ağlardan temizlenmesi gerekiyor. Gelecek yıl da bu projeye devam edeceğiz" diye konuştu. 

AA

Yalnızca AKP’liler mi Beykozlu?
Önceki Yalnızca AKP’liler mi Beykozlu?
Beykoz'daki yangında giyim mağazası küle döndü
Sonraki Beykoz'daki yangında giyim mağazası küle döndü
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz