Regaip kandiliniz mübarek olsun

  • 0
  • 2925
Regaip kandiliniz mübarek olsun

Beykoz Müftüsü Ali Efe, Regaib Kandili'nde nelere dikkat edilmesi gerektiğini kaleme aldı.

Regaib kelime anlamı itibarıyla rağbet olunan, rağbetle istenen şeyler, bol hediyeler anlamına gelir.

Recep ayının ilk perşembesini Cumaya bağlayan gece, Regaib gecesi olarak bilinir.

Bu geceye Regaib adının verilmesinin sebebi, Allah’ın affının ve rahmetinin kulları üzerine bol bol yağacağı, günahların bağışlanacağı gece olmasından dolayıdır.

Mübarek gün ve gecelerin bizler için en önemli yönlerinden biri, kendimizi İslamî yönden ciddi bir muhasebeye tâbi tutmak, günahlarımızı ve sevaplarımızı göz önüne alarak hayatımıza yeniden çeki-düzen vermek imkânını bizlere bahşetmesidir. Böyle gecelerde Allah’ın günahları daha çok affedeceğini düşünerek tövbe-istiğfar etmeli, elden geldiğince Allah’a daha yakın olabilmenin yolları aranmalıdır. Böyle zamanlar fırsat bilinmeli ve Müslümanlarca birer sıçrama tahtası gibi değerlendirilerek daha ileriye, daha iyiye ve daha güzele yönelmeye gayret edilmelidir.

Kuranı Kerimde şöyle buyurulur;

Ey iman edenler! Allah'tan korkun, herkes yarın için ne hazırladığına bir baksın; Allah'tan sakının, çünkü Allah, işlediklerinizden haberdardır. (Haşr, 59/18)

“Rabbinizin bağışına ve takva sahipleri için hazırlanmış olup genişliği gökler ve yer kadar olan cennete koşun!” (Âli – İmran/133)

Hadisi Şerifte bize tavsiye edilen dua ise şöyledir:

“Ey Allah’ım Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan'a kavuştur.”(Ahmed b. Hanbel, Müsned, c. l, s. 259)

Nefis Muhasebesi ile ilgili şu ayeti kerimeyi dikkatle okuyalım

Nihâyet onlardan birine ölüm gelince der ki: "Yarabbi! Beni geri gönder." Ta ki boşa geçirdiğim dünyada iyi iş (ve hareketler) yapayım. Hayır! Onun söylediği bu söz (boş) laftan ibarettir. Onların gerisinde ise, yeniden dirilecekleri güne kadar (süren) bir berzah vardır. (Mü’minun, 23/99-100)

De ki: "Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden umudunuzu kesmeyin. Doğrusu Allah günahların hepsini bağışlar. Çünkü O, bağışlayandır, merhametlidir." (Zümer, 39/53)

Kim Allah’a ve Resul’e itaat ederse işte onlar, Allah’ın kendilerine lütuflarda bulunduğu peygamberler, sıddîkler, şehitler ve salih kişilerle beraberdir. Bunlar ne

güzel arkadaştır!” (Nisa Süresi/69)

Peygamber (s.a.v) de bir hadislerinde

‘’Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazanda ümmetimin ayıdır’’

“Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri çevrilmez: Bunlar: Recebin ilk Cuma gecesi, Şabanın on beşinci gecesi, Cuma geceleri, Ramazan Bayramı gecesi, Kurban bayramı gecesi.” Camiu’s-Sagîr, c. III, s. 454

Mübarek geceleri fırsat bilerek Rabbimizle olan bağımızı gözden geçirelim. Kul olduğumuzu unutmayalım.  Hayatın aldatıcı zevklerine kapılıp Ahiret yurdunda ebedi olan nimetleri kaybetmeyelim.

Ailemizle bir bütün olarak Rabbimizin huzuruna camilerimize gidelim. Aziz milletimizle alemi İslam'ın birlik ve bütünlüğüne dualarımızı arz edelim.

Bütün kardeşlerimizin Reğaib Gecelerini ve Üç aylarını tebrik ediyorum.

Beykoz’da kaçak yapıya kesinlikle geçit yok
Önceki Beykoz’da kaçak yapıya kesinlikle geçit yok
Çavuşbaşı Spor Kulübü Kongresi yapıldı
Sonraki Çavuşbaşı Spor Kulübü Kongresi yapıldı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz