Ramazan sigarayı bırakmak için fırsat olsun

  • 0
  • 7639

Yeşilay Beykoz Şube Başkanı Nejla Sümer “hem Ramazan ayı hem de bu önemli gün sigaradan uzaklaşmak için bir fırsat olsun” dedi.

Günümüzde tütün kullanımı, dünyada tek başına en önemli ölüm nedeni. Her yıl tütün kullanımı 5 milyondan fazla kişinin ölümüne yol açıyor. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Yeşilay Beykoz Şube Başkanı Nejla Sümer; “Sigara, fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır.” dedi

Sigaranın dünyada her yıl 5 milyon, ülkemizde de her yıl 100 binden fazla insanın hayatına mal olduğunu belirten Bayan Sümer, “Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü için yapılan etkinliklerin amacı, sigaranın zararları konusunda toplumsal farkındalık oluşturmaktır.” diye konuştu.

Ramazan ayı bağımlılıklardan arınmak için bir fırsat olsun

Ramazan ayının bağımlılıklardan arınmak için de bir fırsat olduğunu belirten Başkan Nejla Sümer “Ramazan güzelliklerin başlangıcıdır, kötü olan ne varsa uzaklaşmanın ayıdır, İstiyoruz ki bu Ramazan ayında bize, sevdiklerimize zarar veren tüm bağımlılıklardan uzaklaşmak “söz” verilsin, bu ayın ruhuna yakışır şekilde iyilik, sağlık, güzellik yaygınlaşsın.” ifadelerine yer verdi.

Dünya Akciğer Vakfı’nın, mevcut eğilimin sürmesi halinde bu yüzyılda 1 milyar kişinin sigara içmesi ya da dumana maruz kalması yüzünden hayatını kaybedeceğini bildirdiğini ifade den Sümer, “Vakıf, sadece 2013 yılında 6 milyondan fazla kişinin tütünün neden olduğu hastalıklar yüzünden öldüğünü açıkladı. Dünya Akciğer Vakfı ve Amerikan Kanser Derneği’nce 2013 yılı verilerine dayanılarak hazırlanan Küresel Tütün Atlası’na göre, dünyada yılda 5 trilyon 800 milyardan fazla sigara içiliyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) istatistiklerine göre 2030 yılına kadar tütün kullanımı nedeniyle her yıl 8 milyondan fazla insan daha hayatını kaybedecek” dedi.

Çocuk ölümlerinin kaynağı pasif içicilik

Yeşilay Dergisi’nde yer verilen istatistiklere göre pasif içicilik nedeniyle yılda 600 bin kişinin hayatını kaybettiğini ve Dünya genelindeki çocukların neredeyse yarısının, sigara dumanın kirlettiği havayı teneffüs etmek zorunda bırakıldığını ifade eden Necla Sümer, 2004 yılı verilerinde de çocuk ölümlerinin üçte birinin kaynağı ise pasif içiciliğe bağlanmıştı. Korkunç olan bu oranın giderek artış göstermesidir” dedi.

Öyle ki; dünyada 700 milyon çocuk, kadın, gebe ve yaşlı pasif içicilikle riski altında.

“Ev ortamında sigara içildiğinde çocuklar ortalama günde 5 sigara içmiş oluyor. Ani bebek ölümü riski ve çocuklarda astım solunum enfeksiyonları 2,5 kat artıyor. Sigara dumanına maruz kalan çocuklarda akciğer kanseri ve kronik bronşit daha sık görülüyor.” şeklinde konuşan Necla Sümer, Sigarayı bırakmak isteyenlerin bir uzman desteğiyle bu süreci kolaylıkla ve doğru bir şekilde atlatabileceklerini, bunun yanı sıra Yeşilay’ın Sağlık Bakanlığıyla birlikte hayata geçirdiği “Sigarayı Bırak, Hayatı Bırakma” kampanyası kapsamında hazırlanan www.birakabilirsin.org sitesinden de faydalanabileceklerini belirtiyor.

Beykoz’da yeni sezon hazırlıkları erken başladı
Önceki Beykoz’da yeni sezon hazırlıkları erken başladı
Beykoz'da dereye düşen köpek İBB ekiplerince kurtarıldı
Sonraki Beykoz'da dereye düşen köpek İBB ekiplerince kurtarıldı