Güncel

Ramazan-ı Şerif mübarek olsun

Ramazan-ı Şerif mübarek olsun
05.06.2016 18:37
| | |
4159

Üç ayların sonuncusu olan Ramazan-ı Şerif ayı bu akşam kılınacak teravih namazı ile başlıyor.

İlk teravih namazı bu akşam 22.29'da okunacak Yatsı Ezanı ile birlikte kılınacak. Ramazan ayından bir gün önce başlayan teravih namazı 20 rekat olarak kılınıyor.

İlk sahura ise bu gece kalkılacak ve saatler 03.26 olduğunda oruç tam anlamıyla başlayacak. İlk iftar yarın akşam yapılacak. İmsak vaktinden akşam ezanı okunana kadar oruç tutulacak ve yaklaşık 17 saat oruç tutulmuş olacak.

Ayların efendisi olarak Hadis-i Şerif'lerde geçen Ramazan ayı bu yıl 29 gün olacak. 6 Haziran günü başlayacak ümmetin ayı 4 Temmuz Pazartesi günü yapılacak iftarla son bulacak.

İlk on günü rahmet, ikinci on günü mağfiret, üçüncü on günüde cehennemden kurtuluş vesilesi olan, içinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi bulunan, adını Allah'ın güzel isimlerinden alan, ilk gecesinden itibaren şeytanların ve cinlerin zincirlere vurulduğu, cehennem kapılarının kapandığı, cennet kapılarının ardına kadar açıldığı ayda 1 Temmuz Cuma gecesi de Kur-an'ı Kerim'in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi'nde ibadetler edilecek.Bu yıl Ramazan ayında bir diğer farklılık ise 916 yıl kilise 482 yıl cami olarak kullanılan Ayasofya Cami'nde Ramazan ayı boyunca Kur-an'ı Kerim okunacak. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 'Gelin Gönüller Yapalım' temasının kullanılacağı ve TRT Diyanet TV'nin 'Bereket Vakti Ayasofya' adıyla ekranlara getireceği program her gece Ali Bektaş'ın sunumuyla 02.00'de canlı yayınlanacak.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, oda başkanlarıyla yaptıkları istişare sonucunda pide fiyatlarının girdilerin artmasına karşın geçen yılki fiyatlarla aynı olmasına karar verdiklerini söyledi.

Şeker Bayramı olarak nitelendirilen Ramazan Bayramı 4 Temmuz'da yarım gün, 5 Temmuz, 6 Temmuz, 7 Temmuz tarihlerinde de 1., 2., 3. Günleri kutlanacak. Bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla ilgili açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı konuyla ilgili kararın Bakanlar Kurulu'nun ardından verileceğini duyurdu.

Beykoz’da sokak iftarı hangi mahalle de ne zaman? (tıkla öğren) 

Anahtar Kelimeler: Ramazan, İftar, Sahur, Sokak İftarları

reklam
2 Yorum
Sevban ak06.06.2016 18:27:16

Belediyemizce sahur yemeği ne zaman verilecek haber verirseniz sevinirim Allah CC belediye başkanından razı olsun

Sevban ak06.06.2016 18:21:29

Belediyemizce sahur yemeği ne zaman olacak bildirirseniz sevinirim

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"