Ramazan Bayramı

  • 02.05.2022 18:47
  • Okunma: 1343 kez

Recep ÖNCEL


Her güzel şey bitiyor. Her şey hareket halinde. Zaman durmuyor, geçiyor.

Mübarek Ramazan ayı geldi diye çok sevinmiştik ama nihayetinde gün tamam oldu ve on bir ayın sultanı, Şehr-i Ramazan bitti.

Geriye dönüp baktığımızda; oruçlarımızı tuttuk. Teheccüd namazı, vakit namazları,teravih namazı,cuma namazı kıldık. Sahur ve iftar yaptık. Kur’an okuduk, sohbet dinledik. Zekat ve fitrelerimizi verdik. Dua ettik ve kulluk yapmaya çalıştık. Ve bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesini idrak ettik. Dopdolu bir ay geçirdik. Bayram namazını kıldık. Bayram sabahı yeni elbiseler giyindik, guslettik ve temizlendik. Sadece vücudumuzu değil, gönlümüzü de temizledik. Güzel kokular süründük. Tekbir getirdik. “Allahu ekber, Allahu ekber, la ilahe illalahu vallahu ekber, Allahuekber velillahilhamd!” Namazdan önce hurma yiyerek Allah’ı zikrettik. Müslümanlarla selamlaştık. Sadaka verdik.

Biliyoruz ki “ramazan bayramı gecesini ve kurban bayramı gecesini, sevabını Allah’tan umarak ihya edenlerin kalbi, kalplerin öldüğü gün de ölmez. (İbn Mace, Sıyam 68) “Dün oruç yemek haramdı. Bugün oruç tutmak haram. Ramazan, Allah’ın bir ikramıydı. Şimdi de bayram, Allah’ın bir başka ikramıdır! Rabbimize hamdolsun! Bize hep nimetler lütfediyor. Ramazan Bayramı 2 Mayıs 2022 Pazartesi (1 Şevval 1443) başlayıp, 4 Mayıs 2022 Çarşamba günü bitiyor. Bu bayram; İslam aleminde tutulan orucun ardından 3 gün boyunca kutlanır. Ramazan Bayramı Arapça’da;  eid  (ul -fitr); iftar Bayramı demektir. Ramazan; günahları süpüren bir yağmurdur.

Ramazan; evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden kurtuluştur. Bayram ise; neticedir. Bayram; neşe demektir. Bu bayram, insanlara neşe ikram edelim. Bayram; sevgi demektir. Bu bayram sevgi ikram edelim. Sevinci, coşkuyu, ikram edelim insanlara. Önce Allah sevgisi olsun. Sonra Peygamber sevgisi olsun! Daha sonra anne-baba sevgisi olsun. Sağ olanların dualarını alalım. Vefat edenlerin kabirlerini ziyaret edelim. Hayat arkadaşlarımıza (eşlerimize) sevgi gösterelim. Çocuklarımıza sevgi gösterelim. Bayramı anlatalım onlara. Örnek bayramlar yapmaya, yaşatmaya çalışalım. Evlerimiz bayram yeri olsun. Aile bir araya gelsin ve ailenin önemi bir kez daha ortaya konulsun. Tatlılar, şekerler ikram edilsin. İslam’da bayramın önemi anlatılsın. Çocuklara bayram harçlığı verilsin. Büyüklerin elleri öpülsün. Dikkat edelim! Bir yaprak dökümü oluyor. Koronave başka hastalıklardan dolayı geçen bayramdan beri kaç yakınımız dünyadan göçtü. Ömür sermayesinin kıymetini bilmek lazım. İslam’a uygun bayramlar kutlayalım. Yaralı gönlü olanlara, kimsesizlere, huzur evlerinde, çocuk yurtlarında olanlara sevgi gösterelim. Hastane köşelerinde olanları hatırlayalım.

Kırgınlık ve küskünlüklere son verelim! Dostlukları arttırıp kardeşlikleri pekiştirelim. Bayram beş yıldızlı otellerde tatil yapmak değildir! Bayram; eş dost akraba yakınlarla birlikte olarak kutlanacak gündür. Bayramlarda sınırların ötesine gidelim. Filistin’i, Mescid-i Aksa’yı, Mekke’yi, Medine’yi hatırlayalım. Doğu Türkistan’ı, Arakan’ı Afrika’yı düşünelim.

Aç olan Müslümanları…Kafir zulmü altında olan kardeşlerimizi hatırlayıp, onların dertleri ile dertlenelim. Bayramlar aynı dinin aynı inancın ikliminde, bizleri birleştiren yürekleri bütünleştiren, kardeşliği pekiştiren, kırgınlıkları onaran, ilahi armağanlardır.

Bayramlar kardeşliğin tezahürüdür. Bayramlar inancı, imanı, ibadeti, tarihi, kültürü, bir sevinç atmosferinde buluşturan, Müslümanlara sevgi ve muhabbet kazandıran müstesna zaman dilimleridir. Bu sene Ramazan Bayramına nice manevi atmosferi idrak ettikten sonra geldik. Elhamdülillah! Allah’ım! Bizleri Ramazan bayramına eriştirdiğin için, sonsuz  hamd-ü senalar olsun.

Yaradılış sebebimiz Sevgili Peygamber Efendimize, salat-ü selamlar olsun. Bu bayram sabahı, rahmetin sağanak sağanak yağdığı bu sabah, kapına geldik, bize rahmetinle muamele buyur.

Allah’ım! Bizi kötülüklerden muhafaza eyle!

Allah’ım! Bize maddi ve manevi müjdeler, nimetler ihsan eyle.

“Allahumme inne ke, afüvvün kerimün tuhibbül afve fa’fu anni!”  Amin.

Ve şimdi ramazan bayramı.Bayramınız mübarek olsun!

Not: İsraf etmemek, haddi aşmamak, fakir gurabayı hatırlayarak bayram yapmak daha anlamlıdır.

Bir yanda bayramın mutluluğu, bir yanda İslam dünyası ve dünya üzerindeki mazlumların sıkıntısını  hissederek, bayramı idrak etmek gerekir diye düşünüyoruz.

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları