Spor

R. Şahin Köktürk’te hummalı çalışma var!

R. Şahin Köktürk’te hummalı çalışma var!
2014.08.09 00:00
| | |
7200

Beykoz da sportif faaliyetlerin en önemli adresi olan Recep Şahin Köktürk Spor Kompleksi'nde çalışmalarda son aşamaya gelindi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tesisler Bakım-Onarım Müdürlüğünce Yapı Grub İnşaat Firmasına yaptırılan tadilat-onarım çalışmalarında en göz alıcı nokta ise sıfırdan yapılan ve kapalı hale getirilen Yüzme Havuzu olmakta. Gerçekleşen çalışmalar hakkında Yapı Grub İnşaat Şantiye Şefi Ahmet Bedir’den bilgi edindik. Tesis Müdürü Yaşar Kesiçi’nin de katıldığı bilgilendirme anlarında başlangıç noktasından bu güne gelinceye dek gerçekleşen çalışmalar hakkında etraflıca bilgi verildi.

Tesislerde ki çalışma projesini gerçekleşen ihalenin ardından kazanan Yapı Grub İnşaat ve Alt Yüklenici Güner İnşaat belirlenen proje kapsamında 1 Temmuz itibarı ile vira Bismillah demiş. Şantiye Şefi Ahmet Bedir ve çalışma arkadaşları Formen Hüseyin Özdemir ve Çelik Formen Serdar Dağhan’ı çalışmalarda o an gelinen aşama ile ilgili proje çizimi üzerinde çalışırken bulduk, fazlaca vakitlerini de almadan Beykozluların anlayacağı biçimde açıklamalarını not etmeye başladık. İlk etap çalışmaları mevcut yüzme havuzunun tamamen sökülüp temel seviyesine inilmesi ile başlarken bir diğer ekipte bu sezon Türkiye Bayanlar Voleybol 3.Ligi'nde mücadele edecek Beykoz Belediyespor Takımı'nın maçlarını oynayacağı salon içinde hızlı bir çalışa süreci başlatmış.

Havuz bölgesindeki hafriyat çalışması yaklaşık bir, bir buçuk ay gibi bir zaman dilimini almış ardından ise temele inilip 60 cm eninde, 15 metre derinliğinde iki yüzün üzerinde kazık çakılıp havuzun zemini güçlü biçimde yapılmış. Bölge deniz seviyesi altında kaldığından özel bir teknik de bu süreçte tatbik edilmiş ve zemin oldukça sağlam biçimde güçlendirilmiş.

Havuz bölgesinde bu çalışma neticelendikten sonra bir sonraki aşama uyarınca havuz zemininde betonlama süreci başlamış. Bu kısım çalışma Aralık ayı sonlarında tamamlanmış. Sonrasında havuzu kapalı sisteme sokacak çatı kısmında çelik aksamlı kalıplardan çatı ortaya çıkarılmış ve ince işlerin yapımı başlamış. Havuz 3 ayrı bölümden oluşmakta. Birinci havuz yarı olimpik özellikli ve 6 kulvardan oluşmakta. İkinci havuz antrenman niyetinde ve çırpınma havuzu diye tabir edilen bölgeyi içermekte. Son havuz ise çocuklara özgü şartlar ihtiva etmekte. Havuzda bu kısımların ortaya çıkmasından itibaren ise izolasyon işlemi gerçekleşip havuza su dolumu yapılmış. Şu ana kadar yapılan deneylerden bir sızma söz konusu olmamış.

Bu arada daha önce de ifade ettiğimiz gibi havuz bölgesinde yapılan çalışmalar devam ederken iç bölümlerde de hızlı bir süreç ile yenilemeler yapılmış. Şantiye Şefi bu aşamayı anlatırken heyecanlı mı heyecanlı idi… ”Önümüzde kısıtlı bir zaman dilimi vardı. Beykoz Belediyespor Voleybol Takımı iç saha maçlarını burada oynayacağı yönünde federasyona taahütte bulunmuş idi. Gerçekten de gece yarılarına kadar çalışıp salonu ilk iç saha maçı akşamında teslim ettik. Zeminde 1000 metrekareyi aşan parke döşemesi yaptık. Mevcut pota arkası tribünleri kaldırıp salonu diğer spor dalları için kullanılır hale getirdik. Isıtma sitemini tamamen yeni cihazlar ile yeniledik. Tribünlerin bir kısmını oyun alanına dahil etmek amacı ile kırptık. Gayet kullanışlı, seyir zevkinin her açıdan yakalanacağı bir oturma sistemi yaptık. Bu arada bizler ifade edildiği gibi daha önce oynanan resmi müsabakalarda yağmurlu havalarda akan çatıda da tadilat çalışması yaptık. Salon her açıdan kullanışlı bir hale geldi” diye konuşan Ahmet Bedir diğer aşamalar ile ilgili ise tesislerde kısa bir gezinti ile bilgi aktarımında bulunmaya devam etti.

Recep Şahin Köktürk Spor Kompleksi'nde Kapalı Havuz ile birlikte yepyeni, tertemiz bir soyunma odaları, duşlar Bay-Bayan ve Engelliler için olmak üzere 3 ayrı bölüm üzerine yapılmaya devam ediliyor. Kompleksin bağımsız birimlerinde de bazı çalışmalar yapılmakta. Geniş holdeki tavan kısımları yeniden yeni bir görüntüde monte edilmekte. Dış cephede izolasyon ve boyama işlemi tamamlanmış durumda.

Çalışmalar tamamlandığında Beykoz İlçesi ferah modern kullanışlı bir spor kompleksine kavuşmuş olacak. Özellikle Kapalı Yüzme Havuzu ilçede büyük bir boşluğu dolduracak gibi. Beykoz gibi denize bitişik büyük bir sahili olan ancak yüzme bilen insanları bakımından aynı zenginliğe sahip olmayan bir ilçede artık madalyalı yüzücülerin çıkmaması için bir neden kalmayacak gibi. Bu konuda İlçe Kaymakamlığının diğer ilgili kurumlar ile gerçekleştirmekte olduğu ve Anadoluhisarı’ndaki Marmara Üniversitesi Kampüsünde Yüzme Havuzunda başlayan öğrencilere yüzme öğretme projesinin bir başka aşaması burada hayata geçirilebilir. Bu arada tesislere gelenlerin dinlenme, hoşça vakit geçirebileceği modern bir kafeteryada çalışmalar bitiminde faaliyete girecek.

Spor Servisi / Talip Ercan

Anahtar Kelimeler: Recep Şahin Köktürk Spor Salonu, İBB, Ahmet Bedir, Beykoz, Hüseyin Özdemir, Serdar Dağhan, Tadilat

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"