Kültür

Prof. Ökten Beykozlulara medeniyet ve şehirçiliği anlattı

Prof. Ökten Beykozlulara medeniyet ve şehirçiliği anlattı
2014.09.11 00:00
| | |
3937

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen “Şehir Üzerine Söyleşi” programının konuğu Prof. Dr. Sadettin Ökten oldu.

Belediye Başkan yardımcısı Metin Torun ve Beykozlu vatandaşlar katıldığı Beykoz Belediyesi Şehir Sohbetleri’ne konuk olan Prof. Dr. Sadettin Ökten “Medeniyet” ve “Şehir”tanımlarını anlattığı programda şehrin bir toplumun, tarihsel yapısının mekâna yansıması, medeniyetin ise insanların dünya ve hayat ile ilgili evrensel sorulara, akıl ile verdikleri cevaplardan oluşan fikirler yumağı olduğunu vurguladı.

“İnsan, zaman ve mekân ile mukayyet bir varlıktır. Biçim ortaya koyacağı için “ne ile” sorusunu sorar. Nerede? Ne zaman? Ne ile? Sorularından elde edilen çıktılar; şehirler, evler, arabalar, kitaplar vb. gibi bütün biçimleri meydana getirirler. Bütün bu biçimler de kültürü oluşturur. Kültür ise toplum aktörü tarafından, medeniyet tasavvuru esaslarına göre üretilir” diyen Ökten, farklı medeniyet tasavvurları ve şehir yapıları örnekleri ile de medeniyet-şehir ilişkisi bağlamında toplumsal fikirlerin biçimlere yansıması konusunu değerlendirdi.
 
Medeniyetlerin ve şehirlerin inşasında kapitalist ve sosyalist sistemlerin oluşturduğu ikiliğin en büyük problem olduğunun altını çizen Ökten, yaklaşık bir buçuk saat süren program katılımcılar tarafından ilgiyle dinlendi. Program sonunda Ökten katılımcıların sorularını yanıtladı.
 
Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Prof, Sadettin Ökten, Şehir, Söyleşi, Medeniyet

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"