Prof. Kurtulmuş Beykoz’da, ‘evet oyları artıyor’ dedi

  • Güncelleme: 07.03.2020 17:41
  • Okunma: 7194 kez
  • Yorum: 0
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Beykoz Çubuklu Mahallesi’ne vatandaşlara seslendi.
Prof. Kurtulmuş Beykoz’da, ‘evet oyları artıyor’ dedi

16 Nisan 2017 Pazar Günü yapılacak olan Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Kampanyası kapsamında Beykoz’a gelen Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığı’nı da ziyaret etti.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Son haftalarda her gün Anadolu'nun bir başka şehrindeyiz, gördüğümüz 'evet' oyları her gün üstüne koya koya hızla trendleri yükseltmiştir." dedi.

AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığında partililerle bir araya gelen Kurtulmuş, 16 Nisan'da yapılacak halk oylamasına 9 gün kaldığını belirterek, "Son haftalarda her gün Anadolu'nun bir başka şehrindeyiz, gördüğümüz 'evet' oyları her gün üstüne koya koya hızla trendleri yükseltmiştir ve bugün itibarıyla Allah'ın izniyle milletimiz, 16 Nisan'da çok büyük bir oranda 'evet, evet, evet' diyerek yeni Türkiye'nin önünü açacaktır. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun." diye konuştu.

Kurtulmuş, 2010'da referandum, 2014'te Cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldığını ve yıllardır seçim yapıldığını hatırlatarak, şöyle devam etti: "Artık Türkiye'de seçimler hiç kimsenin gık bile çıkaramayacağı demokratik olgunluk içerisinde gerçekleşir. Herkes seçim sonuçlarını kabul eder ve Türkiye, halk kimi seçtiyse, seçmen kime, niçin rey verdiyse o istikamette yoluna devam eder. A, B, C partilerinden adaylar çıkar, yarışırlar, söz söylerler, bazen fazla bazen eksik söylerler ama sonuçta hep kampanyayı kendi içimizde yapardık. Ben bildim bileli Türkiye'de bir seçim kampanyasında ilk sefer bu kampanyaya dışarıdan müdahale eden unsurları oldu. Hiç kendilerini ilgilendirmeyen, kendi ülkeleriyle hiç ilgisi olmayan kitlelerin, tarafların bu kampanyada 'hayır' kampanyasının tarafı olduğunu görmek, gerçekten ibretlik bir durumdur.”

Kurtulmuş, Çubuklu halkına hitap etti

AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap eden Kurtulmuş, halk oylamasında milletin "evet" dedikten sonra ülkenin önemli şekilde nasıl güçleneceğinin herkesçe görüleceğini anlattı.

Türkiye'nin 1980 darbesiyle üzerine giydirilen "deli gömleğinden" kurtulacağını ifade eden Kurtulmuş, anayasa değişikliğine neden ihtiyaç olduğu şeklinde ortaya atılan söylemlere karşı da, "Bu değişiklik laf olsun diye çıkmamıştır. Türkiye’deki mevcut sistem, 1980 darbecilerinin getirdiği sistem bu ülkeyi taşımadığı için, bu ülkenin ihtiyaçlarına, geleceğine hitap etmediği için değiştirilmek mecburiyetindedir." açıklamasını yaptı.

Kurtulmuş, 1982 Anayasası'nın 18 kere değiştirildiğini, 19. değişiklikte de "eski Türkiye"nin hastalıklarından, vesayet ve çatışmacı sisteminden, darbelerden milletin kurtulacağını söyledi.

1980 darbesinden sonra Demirel, Ecevit, Türkeş ve Erbakan’ın siyasi yasaklı hale getirildiğini, parlamentonun feshedildiğini anımsatan Kurtulmuş, "Sayın Kılıçdaroğlu şimdi diyor ki 'Bir sabah cumhurbaşkanı kalkacak parlamentoyu feshedecek.' Mübarek, fesihle yenileme arasındaki farkı bir öğren de öyle konuş. Fesih, 1980’den sonra olduğu gibi olur. Kampanya boyunca biz yüklenmekten bıktık, Sayın Kılıçdaroğlu da yalan yanlış şeyler söylemekten bıkmadı." ifadelerini kullandı.

Numan Kurtulmuş, anayasa değişikliğiyle teklif edilenin, "sistem kitlenirse, çözüm üretemez noktaya gelirse sistemin kilidini sözün de kararın da tek merci olan milletin açması" olduğunu aktardı.

Koalisyon, kirli pazarlıklar, vakit kaybının anayasa değişikliğiyle artık yaşanmayacağını belirten Kurtulmuş, cumhurbaşkanları ile başbakanlar arasında yaşanan tartışmalar ve bu bana bağlı yaşanan krizlerin artık Türkiye’de yaşanmayacağını ifade etti.

Hiçbir seçimden sonra mızıkçılık ve oyunbozanlık yapmadık

Kurtulmuş, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni eleştirirken "Bu kadar yetkiyi bir kişiye verirsen, insandır beşerdir şaşar, haşa peygambere bu kadar yetki versen, peygamber bile şaşar" dediğini aktararak, "Mübarek bu milletin hiç olmazsa kültürüne, inançlarına biraz şöyle tanıdık ol, milletin kültürünü, bil öğren. Peygamber beşerdir ama peygamberler şaşmaz çünkü peygambere olan inancın ilk şartı onların ismet sıfatına sahip olduğuna inanmaktır. Yani peygamberler masumdur, günah işlemez, Cenab-ı Allah tarafından seçilmiş kullardır." diye konuştu.

CHP Milletvekili Hüsnü Bozkurt'un sözlerine de değinen Kurtulmuş, "Haddini bil, edebini takın, otur oturduğun yerde. Ya adam gibi otur adam gibi konuş, ya sus ya bu milletten özür dile. Türkçe'den başka bir lugatta da denize dökmek yoktur. Denize dökmek, bu milletin şanlı tarihinde vardır. Bu millet, emperyalistleri ve uşaklarını denize döker, kahraman İzmir'de olduğu gibi. Hiçbir seçimden sonra mızıkçılık ve oyunbozanlık yapmadık. Bizim kültürümüz, ahlakımız, millete olan bağlılığımız böyle. Adam, 'Denize dökeceğiz' diyeceğine, 'Bu millet ne karar verirse, başım gözüm üstünedir. Bir kelime söylersem namerdim.' desene. Bunu diyemediği için 'Denize dökeriz' diyor. Biz ilk günden itibaren ne diyoruz? Başımız, gözümüz üstüne." dedi.

Kurtulmuş, Almanya, Avusturya, Hollanda'nın Türk siyasetçileri, seçilmiş bakanları ülkelerine almadığını, 'hayır' cephesinin gerilemesi üzerine İsviçre ve Almanya'daki gazetelerin bazılarının Türkçe manşet attığını hatırlatarak, "Allah'a çok şükür, gavurlara Türkçe öğretiyoruz. İşin güzel tarafı bu." dedi.

Almanya'nın istihbarat başkanının "15 Temmuz darbe teşebbüsünü FETÖ'nün yaptığına ikna olmadım" dediğini, Norveç'in 5 FETÖ'cüye siyasi iltica verdiğini anlatan Kurtulmuş, "Bu 9 günde kim bilir ne rezaletler göreceğiz." dedi. 

Alandaki vatandaşlardan 9 gün boyunca 24 saat çalışarak halk oylamasını herkese anlatmalarını isteyen Numan Kurtulmuş, konuşmasının ardından vatandaşlara karanfil dağıttı.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz