Kültür

Prof. Erbakan Kültür Merkezi hizmette

Prof. Erbakan Kültür Merkezi hizmette
2014.07.27 00:00
| | |
21679

Beykoz, Kütüphaneler Haftası’nda (26 Mart–1 Nisan) öğrenci ve gençlerin yanı sıra tüm ilçe sakinlerinin istifade edebileceği, 20 bin kitaplık kütüphaneye kavuştu.

Beykoz Belediyesi tarafından Anadolu Yakası’nın önemli kütüphanelerinden olması amacıyla kurulan Muhammed Osman Akfırat Kütüphanesi okurlara hizmet vermeye başladı.

Toplumda kitap sevgisi ve okur sayısının artması amacıyla kurulan kütüphaneyle ilçe sakinlerinin kitap ihtiyacını karşılanması, öğrenci ve gençlerin kitaba ulaşımının kolaylaşması ile ödev ve araştırmalar için nitelikli ve çeşitli kaynak sağlanması amaçlanıyor.    

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde yer alan kütüphaneye ilk üyelikler yapıldı. Hafta içi ve Cumartesi günleri 08:30-17:30 saatleri arasında hizmet verecek olan kütüphanede çocuklara yönelik etkinlikler de düzenlenecek.  

İlçe sakinlerine kitapların zengin dünyasını aralayan kütüphanede kitap seçimi çağdaş yazarlardan, klasiklere, araştırma-inceleme kitaplarından akademik eserlere, dini, felsefi ve hukuk kitaplarından öykü-denme-romana kadar geniş bir yelpaze gözetilerek yapıldı. Ansiklopedi ve sözlük gibi kaynak eserlerin yer aldığı kütüphanede 6 bin de çocuk kitabı bulunuyor.  

Görme Engelliler Kütüphanesi de Kurulacak

Mimarisi bedensel engelli vatandaşların ulaşımına uygun olarak tasarlanan binada görme engelli vatandaşlar için 5 bin kitaplık bağımsız bir kitaplığın da kurulması planlanıyor. 

Kütüphaneler Haftası’nda hizmete açtıkları kütüphaneyle ilçe sakinlerine anlamlı ve güzel bir armağan sunduklarını söyleyen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, toplumların gelişmişlik düzeylerinin kitap okuma oranıyla doğru orantılı olarak arttığını, hizmete açılan mekânda kitap sevgisi ve okuma alışkanlığı yaygınlaştırmaya yönelik etkinlikler de düzenleyeceklerini belirterek; “250 bin nüfusluk ilçemizde ciddi bir kütüphane eksikliği vardı. Büyükşehir Belediyemizin desteği ile 20 bin kitabın yer aldığı kütüphanemizi Kütüphaneler Haftası kapsamında vatandaşlarımızın hizmetine açtık. Adını da bölgenin saygın şahsiyetlerinden “Ayaklı Kütüphane” olarak tanınan Merhum Osman Akfırat’ın adını vererek vefa örneği gösterdik. Kütüphanede engelli kardeşlerimizin de yararlanabileceği şekilde kuruldu. ilçemizin önemli eksikliğini gidermiş olduk”dedi.

Beykoz üzerine yazılan kaynak eserlerin de bulunduğu, süreli yayınların takip edilebildiği kütüphaneye, kitapseverlerin ellerindeki iyi durumdaki kitaplar bağışlanabiliyor.

Beykoz Muhammed Osman Akfırat Kütüphanesi:

Tel:0 216 322 61 15

Üyelik İçin:

1 Adet Fotoğraf ve Nüfus Cüzdanı.  

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Profesör Doktor Necmettin Erbakan Kültür Merkezi, Beykoz, Osman Akfırat Kütüphanesi

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"