Prof. Dr. Şaban Şimşek yeni kitabını Beykoz’da anlattı

  • 0
  • 8137

Prof. Dr. Şaban Şimşek, kendi alalının dışında yazmış olduğu kitabı ‘Kur’an’ı Kur’an’la anlamak’ ile ilgili Beykoz’da bir konferans verdi.

Beykoz Rizeliler Derneği’ndeki programa soysal mesafe kuralları kapsamında sınırlı sayıda insan davet edilirken, Prof. Dr. Şaban Şimşek, hemşerileriyle bir arada olmaktan mutlu olduğunu ve bir bilim adamı olarak hemşerileriyle ilk kez bir araya geldiğini söyledi.

Program öncesi kısa bir değerlendirme yapan Dernek Başkanı Mikail Akyıldız, pandemi nedeniyle kültürel programlara ağırlık veremediklerini, geçen zamanın büyük kayıplara yol açtığını ifade ederek, bundan sonra pandeminin el verdiği ölçüde bu tarz programlar yapmaya gayret edecekleri söyledi.

Mikail Akyıldız, Prof. Şaban Şimşek’in bir göz doktoru olduğunu ve Türkiye’de alışılmışın dışında bir ilke imza atarak, kendi alanının dışında bir kitap yazdığını kaydetti. Bu durumun ilgilerini çektiğini söyleyen Akyıldız, o nedenle Prof. Dr. Şaban Şimşek’i kitap hakkında kendilerine konferans vermek üzere davet ettiklerini söyledi. Akyıldız, davetlerine icabet eden Prof. Şimşek’e teşekkür ettiklerini kaydetti.

Hakkı tutup kaldıran tüm insanlara…

‘Kur’an’ı Kur’an’la anlamak’ isimli kitabını hakkı tutup kaldıran tüm insanlara ithaf ettiğini kaydeden Prof. Şimşek, “Ben, din âlimi olmayan ama az çok okumuş yazmış, yaşını başını almış, yarın kendi bacağından asılacağının bilincinde sade bir Müslüman olarak evvel emir ‘ikra’ gereği ilahı mesajı okuyup, anlamaya, anladığımı da anlaşılır bir dille insanlara anlatmaya, böylece hem kendimin hem de onlarına manevi dünyasına karınca, kaderince bir şeyler katmaya çalışıyorum” dedi.

“İlahi metni okumak, öğrenmek, akletmek, bunlarla yaşamak ve yaşanmasına vesile olmaya çalışmak farzdır” diye konuşan Prof. Şimşek şöyle devam etti:

Hz. Ömer, toplumda baş gösteren ayrılıklar, ayrışmalar, husumetler üzerine, ‘Bu ümmetin kıblesi, kitabı, dini bir olduğu halde niye ihtilaf ediyorlar?’ diye bir serzenişte bulunmuş ve ilmine güvendiği İbn-i Abbas'a görüşlerini sormuştu!

Şöyle cevap vermişti Abbas: "Bizler Kur'an ayetlerinin kimin hakkında, nerede ve ne sebeple nazil olduğunu biliyorduk ama şimdikiler bilmiyorlar! Dolayısıyla herkes onlardan kendine göre bir mana çıkarıyor. Eğer bilselerdi ihtilaf etmezlerdi."

Beykoz Rizeliler Derneği’nde vermiş olduğu konferansta, her hangi bir siyasi partiye cemaate, ya da başka bir topluluğa mensup olmadığına vurgu yapan Prof, “Bir kişi veya bir olay, hele de Kur’an’ın bir hükmü değerlendirilirken, zaman, zemin ve kimlikler çok iyi bilinmeli, konu; hisseden bir kalple, akleden bir kafayla sebep sonuç ilişkileri de kurularak irdelenmeli ve verilen mesajın özü ruhu yakalnarak günümüze taşınmalıdır” diye konuştu.

Şaban Şimşek, sorulan sorulara da cevap verdiği program sonunda hemşerilerine kitap imzaladı. Kitap bedelleri ise Beykoz Rizeliler Derneği’ne bağış olarak kabul edildi.

Haber Merkezi

Beykoz Kaymakamı üzerinden kaçak kafeterya reklamı
Önceki Beykoz Kaymakamı üzerinden kaçak kafeterya reklamı
Beykoz CHP'ye döner mi?
Sonraki Beykoz CHP'ye döner mi?